ŽILINA. Mnohí obyvatelia či návštevníci Žiliny sa dnes popoludní domov neponáhľali. V centre mesta sa začal trojdňový festival Staromestské slávnosti, ktorý okrem koncertov populárnej a vážnej hudby alebo vystúpení folkloristov ponúka i desiatky stánkov s pečenou klobáskou, koláčmi, oroseným pivom a vínom. Svoje šikovné prsty predvádzajú tiež ľudoví remeselníci, ktorí sa však posťažovali, že im "kšefty" kazí lacnejšia, no i menej kvalitná konkurencia z Poľska.
"Beriem to tak, že tieto slávnosti už patria k Žiline a aj sa na ne už teším. Dá sa tu zajesť niečo dobré a hrozne nezdravé, zapiť to niečím tvrdým, no a keď sa to preženie s marhuľovicou, tak potom človek koncerty nie iba počúva, ale aj spieva na nich," povedal ČTK štyridsiatnik Tomáš Žilinčík.
Ľudia sa pristavovali pri stánkoch s pečenou klobáskou a mäsom, chlebom s masťou, českí predajcovia ponúkali obrovské koláče s ovocnou plnkou alebo vychladené pivo. Na rozdiel od minulých rokov bolo počuť menej kritiky na vysoké ceny za občerstvenie, na zasýtenie a zahnanie smädu vraj postačili aj dve-tri eurá.
Najmä mladší návštevníci sa však tešili viac na koncerty, ťahákmi 16. ročníka festivalu sú napríklad kapely Vidiek alebo Pražský výběr. Na pódiách však krepčili i členovia folklórnych skupín, pripravovali sa tiež koncerty vážnej hudby.
Na dvoch pódiach vystúpi takmer tisíc účinkujúcich z 5 krajín Európy a Kuby. FOTO: TASR - PAVOL ĎURČO.
"Okrem desiatok tisícov návštevníkov tu bude asi 300 dospelých účinkujúcich a asi 400 až 500 detských účinkujúcich. Je to akcia, ktorá dáva mnohým ľuďom možnosť na prezentáciu," poznamenal žilinský primátor Ivan Harman.
Upozornil, že v uliciach budú svoje umenie predvádzať aj umeleckí remeselníci zo Slovenska, Poľska a Česka. Časť domácich výrobcov sa však posťažovala na poľskú konkurenciu, ktorá vraj ľudí láka na lacnejšie a nekvalitné výrobky.
Jeden z košíkarov sa hneval, že mu zákazníčka vrátila tovar za päť eur len preto, lebo poľský konkurent ho v opačnom kúte námestia ponúkal o 50 centov lacnejšie. Poliaci však len pokrčili plecami a s úsmevom sa bránili: "Trh je trh".