ŽILINA. Takmer tristotisíc deťom, navštevujúcim centrá voľného času či strediská záujmového vzdelávania vo vyše 170 slovenských mestách a obciach, hrozí, že od budúceho roka zostanú na ulici. Príčinou je nariadenie vlády z 19. mája, ktorým sa má od 1. januára 2011 zmeniť financovanie týchto zariadení.
Podľa prezidentky Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska Saskie Repčíkovej má verejná výzva upozorniť premiéra SR a ministrov na situáciu, ktorá nastane po vstúpení novely nariadenia vlády SR o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve do platnosti.
"Dnes sme sa dohodli na odštartovaní celoslovenskej kampane na podporu záujmového vzdelávania detí na Slovensku. Kampaň zahŕňa týždeň aktivít pre deti, ktoré ukážu miesto centier voľného času a školských stredísk záujmovej činnosti v systéme vzdelávania detí v Slovenskej republike," povedala Repčíková.
Prvého júna chystajú centrá na celom Slovensku kampaň, protestovať budú aj pred Úradom vlády SR.
Príspevok pre všetky obce
Obce a mestá by mali podľa novely dostávať od budúceho roku finančné prostriedky na záujmové vzdelávanie podľa počtu svojich obyvateľov vo veku päť až štrnásť rokov. Doteraz samosprávy dostávali peniaze na základe počtu detí v centrách voľného času a v školských strediskách záujmovej činnosti.
"Po 1. januári 2011 hrozí, že vo vyše 170 obciach, ktoré majú centrá voľného času a strediská záujmovej činnosti, dôjde k masívnemu výpadku financií. Dopadne to negatívne na 300 000 detí v záujmovom vzdelávaní a mimoškolských aktivitách. A takisto sa to dotkne zhruba 2 000 profesionálov v oblasti činnosti a práce s mládežou a deťmi," skonštatovala Repčíková.
V Žiline sa obávajú likvidácie
Primátor Žiliny Ivan Harman zdôraznil, že nariadenie vlády SR je pre samosprávy a najmä centrá voľného času absolútne likvidačné. "Považujem toto rozhodnutie za zle pripravené, nezmyselné a nekompetentné. Aj keď možno vedené dobrou vierou v snahe riešiť systém, ktorý umožňoval zneužívanie. Ale na prijaté riešenie paradoxne doplatia práve tí, ktorí sú poctiví a koncepčne sa venujú práci s mládežou. Tí, ktorí nepodvádzali a ktorí dlhodobo systematicky budovali činnosť pre deti a mládež," uviedol Harman.
V prípade masívneho výpadku príjmov by rodičia podľa Repčíkovej najmä v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou začali odhlasovať deti z aktivít záujmového vzdelávania. Podľa našich odhadov by sa to týkalo asi 85 percent zariadení. Očakávame zachovanie existujúceho a funkčného systému záujmového vzdelávania a mimoškolskej činnosti pre deti a zastabilizovanie jeho financovania, dodala prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska.
Verejná výzva Vláde Slovenskej republiky, Predsedovi Vlády Slovenskej republiky, Ministrovi školstva Slovenskej republiky, Ministrovi financií Slovenskej republiky
Vláda Slovenskej republiky dňa 19. mája 2010 na svojom 209. zasadnutí schválila Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa Nariadenie vlády č. 668/2004 Z. z. o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve v znení neskorších predpisov.
Čo z prijatého nariadenia vyplýva?
- Nariadenie predstavuje riziká likvidácie existujúcich centier voľného času a vážne obmedzenie činnosti základných umeleckých škôl a školských stredísk záujmovej činnosti v 170 obciach v SR;
- Nariadenie oberá približne 300 000 detí a mladých ľudí na celom Slovensku o krúžky a záujmové aktivity;
- Nariadenie ohrozuje existenciu takmer 2000 profesionálov v činnosti s deťmi a mládežou;
Nariadenie vlády:
1. Mení spôsob výpočtu dotácie pre všetky Centrá voľného času a Školské strediská záujmovej činnosti tak, že sa berú do úvahy iba deti od 5 do 14 rokov, dotácia sa pripisuje obciam bez ohľadu na to, či takéto zariadenie majú, alebo nie a ponecháva sa iba na ich ľubovôli, či pridelenú čiastku na záujmové aktivity vôbec použijú a v akej výške. Obce nebudú povinné na deti prispievať iným zriaďovateľom. Znamená to zničenie fungujúceho systému činnosti CVČ A ŠSZČ s deťmi a mládežou - obec nebude mať zdroje, záujem ani potrebu financovať svoje CVČ A ŠSZČ. Zriaďovatelia nebudú môcť prijímať deti z okolitých obcí, lebo refundácia finančných prostriedkov bude nenárokovateľná, zdĺhavá a neprehľadná. Deti a mládež zo spádových obcí nebudú mať možnosť sa zúčastňovať záujmového vzdelávania podľa svojho výberu a záujmu - obce nebudú schopné vytvoriť materiálne a personálne podmienky, ani ponúknuť široké spektrum činnosti.
2. Drasticky obmedzuje finančné prostriedky na záujmové vzdelávanie až o dve tretiny (!) na základe zníženia koeficientu výpočtu z 3, 7 na 1, 1. Aj v prípade, že by obce celú čiastku na takéto aktivity vynaložili, ide o sumu, ktorá je pod hranicou možnej rozumnej existencie. Centrá voľného času prestanú fungovať, alebo výrazne obmedzia svoju činnosť; postihne to najviac tých, ktorí s mládežou reálne pracovali. Návrh úplne vynecháva z tabuľky financovania cirkevné a súkromné centrá voľného času a školské strediská záujmovej činnosti, čím ich vyčleňuje zo systému vzdelávania na Slovensku.
3. Limituje výber krúžkov v CVČ a ŠSZČ na jeden pre každé dieťa. V základnej umeleckej škole si môže dieťa vybrať iba jeden odbor v individuálnej a jeden v skupinovej forme vzdelávania. Tým diskriminuje talentované deti pri výbere viacerých aktivít, odborov či krúžkov.
S nariadením vlády v takejto podobe nesúhlasíme!
Schválené nariadenie vlády je v rozpore s legislatívou SR a EÚ (Zákon č. 245/2008 § 116 ods. 1, zákon č. 282/2008 Z.z., Akčný plán politiky mládeže na roky 2008 - 2013), ako aj v rozpore s Deklaráciou práv dieťaťa čl. 2 a čl. 7, s Dohovorom o právach dieťaťa čl. 31 a tiež Chartou Európskej únie. Žiadame preto rešpektovanie platnej legislatívy, ktorá sa vzťahuje na výchovné pôsobenie na deti a iné osoby do 30 rokov.
Centrá voľného času, školské strediská záujmovej činnosti a základné umelecké školy žiadajú vyvolanie odbornej diskusie, zmenu Zákona č. 245/2008 Z.z. Školského zákona, Zákona 596/2003 Z.z. , Zákona 597/2003 Z.z. a nadväzujúcich právnych noriem, ako aj zmenu Nariadenia vlády č. 668/2004 Z. z. o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve v znení neskorších predpisov tak, aby sa umožnilo spravodlivé a rovnocenné financovanie a zachovanie stability systému záujmovej činnosti a mimoškolských aktivít detí a mládeže v Slovenskej republike.
Predkladatelia výzvy: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR, Asociácia základných umeleckých škôl „EMU" Slovakia, Asociácia centier voľného času SR a zástupcovia cirkevných škôl a školských zariadení KBS a ECAV.
(zdroj: Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR)
Správu budeme aktualizovať o video.