ŽILINA. „V poslednom období je trendom zážitkový cestovný ruch. Po postave Alexandra Lombardiniho a žilinskej pani Klementínky, prichádzame s ďalšou novinkou letnej turistickej sezóny - postavou žilinského hlásnika Ondreja a jeho manželky Doroty. Inšpirovali sme sa postavou ponocného, ktorý je atrakciou letnej sezóny v Znojme. Samozrejme nejedná sa len o atrakciu, postava hlásnika vychádza z historických prameňov,“ povedala riaditeľka žilinskej turistickej informačnej kancelárie Alena Reháková. Hlásnik sa prvýkrát objaví v centre mesta už v stredu a v dobovom kostýme bude ohlasovať program tradičných Staromestských slávností. V júli a auguste sa stane pravidelnou súčasťou piatkových a sobotňajších večerov v centre mesta.
Okrem upútavok na letné kultúrne podujatia bude hlásnik Ondrej rozprávať návštevníkom Žiliny zaujímavosti o histórii mesta a spolu s manželkou Dorotou zahrajú aj autentické scénky zo žilinských reálií. „Okruh žilinského hlásnika bude vždy v celú hodinu začínať pri budove Starej radnice na Mariánskom námestí. Vybavený trúbou z kravského rohu a lampášom, obíde valy mesta a splní si svoju mediálnu i strážnu úlohu. Dúfame, že sa stane zaujímavou turistickou atrakciou Žiliny a počas víkendov prispeje k zvýšeniu návštevnosti centra mesta,“ dodala Reháková.
Funkcia hlásnika sa zrodila už v stredoveku. Hlásnik zohrával významnú úlohu pri oznamovaní času, ale tiež dôležitých udalostí, napríklad rozhodnutí mestskej rady, súdu, ale aj svadieb, a to najmä pre obyvateľstvo, ktoré nevedelo čítať. V niektorých mestách i dedinách sa funkcia hlásnika spájala s funkciou vartáša, jeho úlohou bolo počas pochôdzky alebo z veže sledovať, či nehorí alebo mestu nehrozí iné nebezpečenstvo. Neskôr mali hlásnici za úlohu tiež zapaľovať plynové lampy po zotmení a zhasínať ich pri brieždení. Oznamovanie času hlásnikom od obdobia renesancie upadlo, čo súviselo s rozšírením používania hodín a hodiniek.