Žilinčan musí mesačne odvádzať tretinu platu exekútorovi, hoci nič neurobil. Previnil sa tým, že proti tomu včas nenamietal. Tvrdí, že nemá na poplatky. Právo je však neúprosné, platiť musí! Neskôr si môže peniaze vymáhať súdnou cestou.
ŽILINA. Žilinčan Peter musí podľa rozhodnutia súdu prostredníctvom exekútora splatiť minimálne 50-tisíc eur (1,5 milióna korún) za podvody, ktoré sám nespáchal. Dokonca sa zdá, že v nich figuroval ako obeť niekoho iného. Mesačne mu strhávajú tretinu platu, asi 140 eur. Keďže ale proti vydaniu platobného príkazu na súde nepodal včas odpor, nezostáva mu nič iné, len platiť.
A platiť bude zrejme celé roky, hoci nič neurobil. Podľa zákona sa s tým nedá nič robiť. Peniaze si po skončení súdneho procesu môže vymáhať od obžalovaného. Ten sa však na súdoch dlhodobo nezúčastňuje, pretože je od roku 2005 práceneschopný.
Navyše, aj keby bol odsúdený, dlhov narobil toľko, že nebude mať z čoho Petrovi zaplatiť. Ten tak definitívne platí za niečo, čo nespravil a svoje peniaze už asi nikdy neuvidí. Právnici ale hovoria, že si za to môže sám. Tvrdia, že každý si musí na svoje veci dávať pozor a žiadny právny dokument nemôže nechať len tak, bez povšimnutia.
Po nehode začal robiť dlhy
Peter sa na Karola nakontaktoval v roku 2004. Prihlásil sa na jeho inzerát, v ktorom ponúkal prácu pre robotníkov na stavbe. „Ja som mal živnosť, a tak mi navrhol, že si budeme pomáhať s robotou. Začali sme teda spolupracovať," hovorí Peter. Neskôr muža zatkli za podvody.
„V cele predbežného zadržania obvinil istého policajta, že ho vydieral a žiadal úplatok pol milióna korún. Mňa najskôr predvolali ako svedka, po čase sa to snažil hodiť na mňa. Neskôr som za to naňho podal trestné oznámenie za krivé obvinenie," hovorí Peter.
Koncom roka 2005 mal Peter ťažkú autonehodu, ktorú zavinil. Bojoval o život. Keď sa dostal z najhoršieho, musel do väzenia. Práve vtedy však začal Karol na jeho doklady, pečiatku a živnosť robiť podvody. „Zrazu mi do väzenia začali chodiť platobné príkazy. Kontaktoval som ho a on tvrdil, že si z toho nemám nič robiť, že všetko vyrieši. Ja som mu veril.
Neskôr ale vysvitlo, že začal robiť podvody v ešte väčšom rozsahu," zúfa si pri spomienke na to obdobie Peter a dodáva: „Považujem to z jeho strany za hyenizmus. Zneužil nielen moju dôveru, ale aj moje meno a moju firmu. Považujem za potrebné sa ospravedlniť všetkým, ktorých Karol v mene mojej firmy podviedol."
Tretina platu na exekúcie
V prípadoch, za ktoré chodia Petrovi exekúcie, vystupuje iba ako svedok. Obvinený je Karol. Ten sa však z pojednávaní ospravedlňuje pre dlhodobú práceneschopnosť.
Petrovi nabiehajú exekúcie a musí platiť. „Doteraz mi to vyčíslili na 50-tisíc eur, čo je jeden a pol milióna starých korún. Keď som si konečne našiel robotu, tak mi tretinu z výplaty každý mesiac strhávajú. Je to 140 eur. Neviem si predstaviť, ako dlho budem musieť platiť za niečo, čo som neurobil," hovorí Peter.
Chybu urobil už na začiatku, keďže proti platobným výmerom zo súdu nepodal v lehote odpor. Vtedy ešte veril Karolovi, že to vyrieši.
„Neviem, kde a s kým to mám riešiť. Voči exekúcii som chcel podať protest. Chceli však za to poplatky. Z čoho som ich mal zaplatiť? Nerozumiem, prečo súd vydal platobné rozkazy bez toho, aby zistil, či sú reálne, alebo nereálne. Nakoniec sa zistí, že v tých veciach figurujem len ako svedok. Napriek tomu musím platiť. Kto mi peniaze potom vráti? Karol, ktorý nemá nič? Určite nikdy! Alebo ministerstvo vnútra, či spravodlivosti?" pýta sa Peter.
Nevyužil zákonné prostriedky
Podľa Michaely Fedorovej, hovorkyne súdu v Žiline, exekúcie sa vykonávajú na základe vykonateľného exekučného titulu, platobného rozkazu. Zastavenie a odklad exekúcie sú možné len v zákonom stanovených prípadoch.
„Peter nevyužil zákonné prostriedky obrany v konaní o vydanie platobného rozkazu, kedy mohol podať odpor. A žiaľ, neurobil tak ani v exekučnom konaní, kde síce ako povinný podal v roku 2007 námietky, konanie o nich však bolo pre nezaplatenie súdneho poplatku zastavené," povedala Fedorová.
Konanie pre podvody proti Karolovi, v ktorých Peter vystupuje ako svedok, by, podľa hovorcu žilinskej prokuratúry Milana Cisárika, mohlo mať ďalší vývoj. „V tejto veci predložil vyšetrovateľ Okresnej prokuratúre v Žiline návrh na podanie obžaloby. Po preskúmaní vyšetrovacieho spisu rozhodne príslušný prokurátor o ďalšom postupe pravdepodobne do konca mája," povedal Cisárik.
Peter však vidí problém aj v tom, že Karol sa pre práceneschopnosť na pojednávaniach nezúčastňuje. „Súd nemôže ovplyvniť skutočnosť, či obvinený v trestnom konaní je lekárom uznaný za práceneschopného. Trestné konanie vedie zákonný sudca," dodala Fedorová.
Právo svedčí bdelým
Podľa názoru nami osloveného právnika, ktorý si neželá byť menovaný, má každá fáza exekučného konania predpísané úlohy. Podľa jeho slov súdy návrhy na vydanie platobného príkazu príliš neskúmajú. Je totiž na odporcovi, aby sa, v prípade, že s tým nesúhlasí, bránil. Myslí si, že tento prípad je už nezvratný a Peter musí platiť.
„Ak nepodal protest vtedy, kedy mal, potom sa už nedá nič robiť. Staré pravidlo hovorí, že právo svedčí bdelým. Každý si musí sám dávať pozor, mať oči a uši otvorené, a ak mu príde takýto dokument, nemôže to nechať len tak," povedal právnik.
Podľa jeho názoru musí Peter platiť a uplatniť si náhradu škody voči Karolovi. Pokiaľ nebude môcť platiť, môže ešte vyhlásiť osobný bankrot, čo mu umožní začať od začiatku.