ŽILINA. Zatepľovanie bytového domu na Bajzovej ulici začalo minulý rok. Niektorí nájomníci sú dnes nespokojní s rozsahom prác. Tvrdia, že keď sa uskutočnila schôdza o rozsahu a spôsobe prác, neboli dostatočne informovaní. Tak sa stalo, že firma neopravuje balkóny na západnej strane, ale len zatrie hrdzavejúce zábradlie. Nájomníci sú nespokojní, že sa zatepľovanie nerobí komplexne.
Myslí si to aj Jolana Regulyová, ktorá tvrdí, že je nelogické zatepľovať tak, že sa neopravia balkóny a míňa sa farba na hrdzavejúce zábradlia. Dôchodkyňa si myslí, že na domovej schôdzi, ktorá o zatepľovaní rozhodovala, nemali všetci presné informácie, aby vedeli, ako to bude prebiehať.
Keby ich mali, tak by nikdy nesúhlasili s takýmto postupom prác a trvali by na tom, aby sa zvýšil poplatok do fondu opráv a zatepľovanie prebehlo komplexne, vrátane opravy balkónov na západnej strane. Dokonca sa už pokúšali práce zastaviť, no neúspešne. Firma má totiž platnú zmluvu. Regulyová hovorí, že nájomníci sa dostali do nezávideniahodnej situácie, ktorej sa dalo predísť. Teraz chce varovať ostatných, aby si pred zatepľovaním všetko poriadne premysleli a naplánovali.
Šlendriánska práca
Balkóny opravovali v roku 2007, zdá sa však, že nekvalitne. Zábradlia hrdzavejú, sklá sa rozpadávajú, lišty odpadávajú. Vyžadujú novú rekonštrukciu, ktorú bude treba urobiť. „Všetko to bude predražené, pretože sa neustále robia rekonštrukcie, opravy, namiesto toho, aby komplexne zateplili celý dom. Najskôr urobili opravu balkónov, potom zateplia a nakoniec sa opäť budú musieť robiť balkóny, keď vraj na to budú peniaze, pretože sú urobené nekvalitne, začnú opadávať a ničiť sa," čuduje sa Regulyová.
Podľa hovorcu správcovskej spoločnosti Bytterm Štefana Debnára sa vlastníci v roku 2007 rozhodli požiadať o dotáciu na odstránenie systémovej poruchy balkónov a po jej získaní sa v rovnakom roku zrealizovala ich oprava.
V roku 2009 zase získali bezúročnú pôžičku zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) na komplexné zateplenie, ktorej súčasťou však nemôže byť oprava balkónov a lodžií. „Balkóny sú hotové z roku 2007 a lodžie sa pre nedostatok finančných prostriedkov vlastníci rozhodli realizovať neskôr. Každá realizácia je spojená
s možnosťou jej financovania, tento dom už využil aj možnosť dotácie aj úveru od štátu. Ostatné práce si budú musieť hradiť z vlastných prostriedkov, alebo z úveru z komerčnej banky. Rozhodujú však o tom vždy vlastníci, nie správca," povedal hovorca Byttermu Štefan Debnár.
Nemáme na to!
Domový dôverník Ivan Kubík prebral funkciu len prednedávnom, už po podpise zmlúv. Dnes hovorí, že Jolana Regulyová má pravdu, bohužiaľ, na riešenia, ktoré navrhuje, nemajú peniaze. „Stálo by to v starej mene asi 15-miliónov korún a tie nemáme. Ročne tvoríme fond opráv vo výške asi 1 milión a splácame pôžičku zo ŠFRB 16 miliónov.
V roku 2008 sme navrhovali, aby sme na fond opráv začali platiť viac ako 10 korún na meter štvorcový. Návrh neprešiel," hovorí Kubík.
Podľa jeho slov rekonštrukcia balkónov bola urobená tak šlendriánsky, akoby ani nebola
a mali ju reklamovať už vtedy. Tieto balkóny navyše nemajú všetci. Nemá ho ani Kubík. „Ľudia majú žiadnu, jednu, alebo dve sekcie tohto balkóna. Komplexná rekonštrukcia jednej bude stáť 1885 eur. Toto predsa nemôže byť hradené z fondu opráv, pretože by ľudia, ktorí ich nemajú, doplácali na tých, čo ich majú," dodal Kubík.
Preto podľa neho, ak ich budú chcieť opraviť, budú musieť urobiť nové pravidlá šetrenia do fondu opráv, aby si na rekonštrukciu balkónov našetrili tí, ktorí ich vlastnia.
Varuje ostatných
Aj Debnár hovorí, že na komplexnú rekonštrukciu nemajú vlastníci peniaze. Na kvalitu prác sa preto sťažovať nemôžu. „Náter balkónov je v projekte. Firmu si vybrali vlastníci sami a ku kvalite prác nemá stavebný dozor námietky," dodal Debnár.
Jolana Regulyová dúfa, že oprava balkónov je ešte v záruke a budú ju môcť reklamovať. Nazdáva sa, že keby mali od začiatku dostatok informácií, určite by súhlasili so zvýšením poplatku do fondu opráv a rekonštrukcia by prebehla komplexne. Teraz už im nezostáva nič iné, len dokončiť rekonštrukciu podľa podpísanej zmluvy. Chce však upozorniť ostatných ľudí, aby boli v podobnej situácii obozretnejší.