Mesto Žilina našlo lokalitu na spaľovanie odpadu. Je ňou kafiléria pri Mojšovej Lúčke a Vodnom diele Žilina. Proti sú obyvatelia obcí, starostovia sa vyjadrujú zdržanlivo.
ŽILINA. „Cesta zaťažuje okolie viac ako spaľovňa," presviedčal na verejnom stretnutí Stráňavcov Jozef Orčík, majiteľ firmy VAS. V jeho kafilérii pri Mojšovej Lúčke plánuje investičný zámer „Termické zhodnocovanie odpadu," jednoducho povedané spaľovňu. Hovoriť o nej prišiel na pozvanie starostu Stráňav. Počúvalo ho asi 15 miestnych.
65 miliónov eur
Súkromná firma pracuje na projekte podľa slov jej majiteľa už 1,5 roka. Rozsiahly zámer s množstvom príloh a rozptylovou štúdiou je zverejnená na webstránke enviroportal.sk. Na zámer prebieha posudzovanie vplyvov na životné prostredie, takzvaná EIA, a vyjadrujú sa k nemu dotknuté orgány štátnej správy a obce.
„Žiadna spaľovňa na slušnej ekologickej úrovni dnes nemá problémy s ekológiou a emisiami," povedal Orčík. Poukázal na príklady zo sveta - český Liberec, Viedeň, Švajčiarsko a Holandsko, kde nie sú skládky, iba spaľovne. Problém u nás je podľa neho s myslením ľudí.
ILUSTRAČNÉ FOTO: PAVOL FUNTÁL
Preto im aj so spolupracovníkom Ivom Krajčom vysvetľovali technické parametre a vyratúvali výhody. V areáli súčasnej kafilérky, na ploche jeden hektár, má byť jeden kotol s kapacitou 80-tisíc ton odpadu ročne. Tie by mali vyjsť do ovzdušia 80 metrov vysokým komínom. Spád emisií má byť vo vzdialenosti 2,5 - 15 kilometrov. Vzniknuté teplo by malo vykurovať okolité dediny a fabriky, tiež vyrábať elektrinu.
Investor takisto sľúbil úplne odstránenie zápachu z kafilérie, ktorý dnes otravuje okolité dediny. Má zmiznúť úplne, zariadenie by ho odčerpávalo pri spaľovaní.
Ľudia chcú referendum
„Je to taká zásadná vec, že by sa malo v každej dotknutej obci vyhlásiť referendum. Prečo by sme mali byť rovno my tí ekológovia," pýtal sa muž v stredných rokoch. Chlapi si dobre pamätajú na sľuby pred stavaním kafilérie, že nebude vôbec smrdieť.
Zo stretnutia na obecnom úrade v Stráňavách odchádzajú miestni obyvatelia. FOTO: LADISLAV KAVECKÝ
Najväčší strach im naháňajú škodliviny, ktoré sa budú podľa nich udržiavať v Žilinskej kotline, charakteristickej slabým prúdením vzduchu. Na výzvu jedného z nich, kto je za spaľovňu, nezdvihol ruku nikto. „Takto to bude aj pri dedinskom referende," pohrozil Stráňavec.
Starostovia z najbližších dedín hovoria o spaľovni zatiaľ neutrálne. Všetci sa zhodujú, že takéto zariadenie je potrebné, nikto ho ale nechce na prahu svojej dediny.
Areál kafilérie z googlemaps.com.