ŽILINA. Nielen samotný rozostavaný objekt na Platanovej ulici žilinského sídliska Solinky trápi miestnych obyvateľov. Pri takzvanom Strašidelnom hrade vznikajú nelegálne skládky a rastú náletové dreviny.
Rozhádzaný komunálny odpad dopĺňajú staré televízory, obaly z farieb a olejov, ktoré sa považujú za nebezpečný odpad. Medzi krovinami sa zdržujú bezdomovci. Za posledný mesiac vznikli v budove tri požiare.
V minulosti sa v zatopených pivniciach utopil sedemročný chlapec.
Rokovali o skládkach Otázku, „prečo sa problém nerieši a prečo mesto nereaguje prísnejšie a nevyužíva zákonné možnosti," si kladie aj mestská poslankyňa Eva Országhová. Zúčastnila sa totiž prešetrenia nelegálnych skládok pri rozostavanej budove, ktoré zvolalo mesto.
Išlo už o opätovné stretnutie a prešetrenie čiernych skládok, začaté na základe záznamu odstúpeného od Mestskej polície. Záznam z neho majú aj MY Žilinské noviny.
Skládky si prišli pozrieť zástupcovia spoločností Tatra Real a Drevona Holding, ktoré majú so stavbou a okolitými pozemkami do činenia. Pozvali ich sem z referátu životného prostredia mestského úradu.
Zhorenisko vedľa schodiska. Nedávny požiar založil podľa hasičov niekto úmyselne. FOTO: LADISLAV KAVECKÝ
Zo záznamu vyplýva, že vlastníci pozemkov musia odstrániť nelegálne skládky, kroviny a dreviny do konca mája. „Úpravu pozemku - zrovnanie navezenej zeminy a ochranu pozemku oplotením, prípadne umiestnením výstražných tabúľ," musia spraviť do konca júna. Neporiadok na mestskom pozemku si má odstrániť mesto.
Pozemok oplotili štyrikrát Budova patrí firme Drevona Holding. Podľa jej riaditeľa Jozefa Ružanského výzvu poslúchnu a pozemok v najbližšej dobe vyčistia. „Spoločnosť má vysporiadané dane z nehnuteľností, ktoré okrem iného slúžia na financovanie mestskej polície, preto by nás potešilo, keby nás táto upozorňovala na nelegálne skládky vtedy, keď vznikajú a nie reštrikčným spôsobom, keď už vzniknú," napísal Ružanský. Aby zabránili vstupu nepovolaným osobám, pozemok už štyrikrát oplotili.
Vedľajšie pozemky patria firme Tatra Real, na naše otázky neodpovedala.
Strašidelný hrad je na mape z googlepams.com štvorcový objekt v strede.
Zväčšiť mapu
Čakajú na peniaze od banky Nákupné centrum na sídlisku Solinky začala ešte za socializmu stavať Jednota. Stavbu prerušila revolúcia v roku 1989.
Stavba pripadla mestu, ktoré ho za primátora Jána Slotu (SNS) predalo žilinskej firme Uniflex Dušana Kullu, podľa Slotu za jeden milión eur. Mesto sa svojím majetkom zaručilo podnikateľovi za 50-miliónový úver od banky. Ten však nikto nesplácal a budovu nikto nedostaval. Banka pohľadávku predala a tá menila majiteľov v daňových rajoch.
Pred rokom kvôli tomu hrozila Žiline nútená správa. Povinnosť zaplatiť pohľadávku v hodnote viac ako 4,315 miliónov eur však zamietol Najvyšší súd SR. Rozhodol, že ručiteľská listina podpísaná Jánom Slotom, ktorou mesto ručilo za 50-miliónový (asi 1,66 milióna eur) úver súkromného podnikateľa Dušana Kullu, je neplatná.
Zámery súčasného vlastníka sa podľa jeho slov nezmenili, z budovy má byť polyfunkčný objekt. „Drevona Holding pravidelne rokuje o možnosti získať finančné prostriedky a niekoľkokrát každý rok - v dobrej viere, že skončí kríza - svoje zámery konzultuje, potvrdzuje s mestom Žilina a spoločnosťou Tatra Real," uviedol Ružanský.
FOTO: LADISLAV KAVECKÝ