ČIČMANY. V poradí tretím tohoročným spestrením návštevy Objektov ľudovej architektúry v rázovitej obci Čičmany je výstava v Radenovom dome pod názvom Ľudové hračky zo zbierok etnologického fondu Považského múzea v Žiline. "Výstava prezentuje okolo tridsať historických exponátov prevažne textilných a drevených hračiek," hovorí Adriana Brziaková z Považského múzea.
„Z textílii sa vyrábali najmä bábiky pre dievčatá. Šili sa z odpadových kúskov látok, handričiek, preto sa pre ne zaužívalo pomenovanie handričkové bábiky," vraví Katarína Kendrová, etnologička Považského múzea v Žiline.
Medzi najatraktívnejšie patria textilné bábiky muža a ženy v detailne prepracovanom čičmianskom kroji, z rúk čičmianskej rodáčky Kataríny Piešovej. Drevené hračky zastupuje zaujímavý detský nábytok, hojdací koník či drevené sánky zo začiatku 20. storočia, ktoré sú zároveň najstarším exponátom výstavy.
Výstava bude sprístupnená verejnosti do 30. júna 2010.
"Pre školské zájazdy Považské múzeum v Žiline v spolupráci so spolkom Ľudovoumelecké Čičmany pripravilo dňa 26. mája podujatie Čičmianska škola, ktorej hlavnou ideou je sprostredkovať špecifickú ľudovú kultúru čičmianskej doliny - architektúru, remeslá, ľudový odev, zvykoslovie históriu salašníctva či ukážky tradičných pastierskych hudobných nástrojov žiakom základných škôl," dodáva Brziaková. Všetci účastníci podujatia získajú Gazdovský certifikát.
Poslednou horúcou novinkou je samotná revitalizácia a obnova oboch domov v správe Považského múzea v Žiline.
„Získali sme finančné prostriedky vďaka grantu Ministerstva kultúry SR a vďaka Programu cezhraničnej spolupráce s Poľskom na záchranu jedinečnej architektúry, ale aj na komplexnú revitalizáciu existujúcich expozícií. Práce na Radenovom dome by sa mali začať v lete, rekonštrukcia Domu č.42 je naplánovaná na jeseň 2010. Nielen atraktívnymi výstavami a podujatiami, ale predovšetkým revitalizáciou domov chceme uspokojiť nových návštevníkov a opätovne pritiahnuť tých, ktorí naše čičmianske expozície dôverne poznajú," prezradil záverom Boris Schubert, riaditeľ Považského múzea v Žiline.