ŽILINA. Na výtvarnú zložku nielen súčasných výtvarných diel inšpirovaných drotárstvom, ale aj starých zbierkových predmetov kladie dôraz nová expozícia drotárstva žilinského Považského múzea (PM), ktorú dnes sprístupnili v zrekonštruovaných priestoroch Považskej galérie umenia (PGU) v Žiline.
Podľa riaditeľa PM v Žiline Borisa Schuberta je nová expozícia po štyroch rokoch jej absencie v uzatvorenom Budatínskom hrade významným počinom smerom k návštevníkom. "Expozícia však nebola mŕtva, vo forme rôznych výstav putovala po celom svete. Po štyroch rokoch sa podarilo zriadiť expozíciu, ktorá je určitým spôsobom nová. Má dve základné časti. Jedna sa venuje histórii drotárstva, druhá presahom drotárstva do oblasti umeleckého remesla a do oblasti umenia. Nie je to klasická expozícia muzeálneho charakteru. Skôr expozícia, ktorá kombinuje muzeálne a galerijné dohromady a sme na ňu veľmi pyšní," skonštatoval Schubert.
Predseda ŽSK Juraj Blanár zdôraznil, že celosvetovo unikátna drotárska expozícia je prístupná verejnosti vďaka spolupráci kultúrnych inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja. "V priestoroch PGU to bude komplexný pohľad na umenie. Okrem stálej expozície Vincenta Hložníka a ďalších výtvarných expozícií to bude aj drotárstvo. A som presvedčený, že drotárstvo tu bude mať dôstojné miesto až dovtedy, kým nebudeme mať za sebou rekonštrukciu Budatínskeho hradu," povedal Blanár.
Historickú časť výstavy tvorí podľa historičky PM Kataríny Hallonovej okolo sto reprezentatívnych trojrozmerných predmetov a malieb zo zbierkového fondu drotárstva. "Návštevník bude konfrontovaný nielen s kolekciou typických drotárskych výrobkov prevažne zo severozápadného Slovenska, ako sú misky, vešiaky, košíky, či odrôtovaná keramika, ale aj s plastikami starých drotárskych majstrov Jozefa Keraka z Veľkého Rovného a Vincenta Kaprálika z Dlhého Poľa. Môže obdivovať figúry drotára a džarka v životnej veľkosti, fantazijné rozprávkové bytosti či modely vzducholode a lietadla," uviedla Hallonová.
V časti venovanej voľnej výtvarnej tvorbe prezentujú tvorbu dve desiatky súčasných výtvarníkov pracujúcich s drôtom. "Ide prevažne o slovenských umelcov, ktorí drôt kombinujú s rozmanitými materiálmi kameňom, plechom, papierom, plastom. Drôt viažu rôznymi technikami. Na tradičné drotárske remeslo technologicky nadväzujú otec a syn Jurovatí z Bratislavy, žilinská výtvarníčka Mária Krajčová či Jaroslav Drotár z Humenného. Silvia Fedorová a Iveta Miháliková z Bratislavy a žilinská výtvarníčka Andrea Lachová do drôtu prenášajú postupy používané pri práci s textilom ako paličkovanie, pletenie, šitie," dodala historička PM Monika Váleková.