ŽILINA. Peter Žaloudek rozprával v Nadácii Polis o kolónii malomocných na havajskom ostrove Molokai. Malomocenstvo priniesli na Havajské ostrovy pravdepodobne príslušníci čínskej komunity okolo roku 1830. V roku 1873 prišiel na ostrov Molokai Damian de Veuster, s ktorého osobnosťou sa Peter Žaloudek ako gymnazista prvýkrát stretol pri čítaní jeho životopisu s názvom „Na ostrov smrti". Zatúžil dozvedieť sa viac a navštíviť miesta, kde tento belgický kňaz pôsobil. Príbeh pátra Damiána napokon ovplyvnil aj jeho rozhodnutie študovať teológiu.
Ostrov Molokai navštívil Žaloudek už osemkrát a neustále ho fascinuje premena, ktorá sa tam uskutočnila po príchode pátra Damiána. Dovtedy boli malomocní celé desaťročia ponechaní bez akejkoľvek pomoci. Začal sa o nich starať, ošetrovať ich, organizovať pomoc, nabádal ich navzájom si pomáhať. Schopnosť pátra Damiána priblížiť sa k chorým a stotožniť sa s nimi bola kľúčovým momentom. „V kostole ich oslovoval nie bratia a sestry, ale - my, malomocní. A bolo to ešte predtým, ako sa sám nakazil." hovorí Žaloudek.
Pôsobenie pátra Damiána malo i ekumenický rozmer, pretože nerozlišoval malomocných katolíkov či malomocných protestantov. Staral sa o všetkých ľudí a dokázal ich zjednotiť aj v pomoci chorým. V roku 1996 bol páter Damián blahorečený a v roku 2009 svätorečený. Havajčania si ho vážia ako hrdinu. V roku 2005 si ho obyvatelia flámskej časti Belgicka zvolili za najväčšiu osobnosť.
V kolónii malomocných sa dodnes môže návštevník voľne pohybovať iba s osobitným povolením so sprievodcom najviac tri hodiny. „V roku 1968 dostali obyvatelia možnosť opustiť kolóniu, do ktorej ich priviezli ešte ako deti, no odmietli. Dnes majú 80 - 90 rokov a doma sú tu. Najskôr sa ku mne správali dosť rezervovane. Cestoval som tam po tri roky, a potom nastal zlom. Prijali ma."
Životný príbeh a množstvo cenných informácií o živote na ostrove Molokai mu napokon rozpovedala aj pani na pošte, ktorá žila v kolónii s manželom. Napriek tomu, že od roku 1946 je známy liek na malomocenstvo a nakazení nie sú infekční, zákon im zakazoval splodiť dieťa. Ak žena napriek tomu otehotnela, dieťa jej po pôrode zobrali a dali na adopciu, čo sa stalo aj týmto manželom. Dcéru videla, keď mala desať rokov, ich kontakt sa obnovil, no mnohí rodičia svoje dieťa nikdy viac nevideli.
Akousi „spojkou" ostrova Molokai so svetom bol dlhoročný priateľ pátra Damiána - svojrázny americký dobrovoľník Joseph Dutton. Keď zavládlo nadšenie z toho, aká zmena sa tam udiala, nadšencov „odrádzal" slovami: „Nechoďte sem, Molokai môže byť všade na svete."
Peter Žaloudek dostal možnosť nahliadnuť do sveta, nedostupného väčšine Európanov. Prednáškou zostavenou z vlastných poznatkov a fotografií obohatil i študentov Gymnázia Varšavská cesta. Nezabudol si spomenúť na brata Libora, ktorý mu pomáhal spracovať materiál, no dnes už, žiaľ, nie je medzi nami.