ŽILINA. Tradičné čistenie Lesoparku Chrasť spestrí Žilinčanom guláš, súťaže pre deti a ukážky práce psovodov zo záchranárskej organizácie K-7. Piate verejné čistenie lesoparku naplánovalo mesto na sobotu 17. apríla od 10.00 h.
„Už tradične v tomto jarnom období prebieha masívnejšie čistenie mesta. Tento rok sa nám spontánne hlásia organizácie, inštitúcie a dobrovoľníci. Na príklade Lesoparku Chrasť je vidno, že má zmysel, ak sa občania zapájajú do spoločného diela, do dodržiavania starostlivosti o svoje okolie, pretože z čistenia na čistenie je menej odpadu, ktorý v lesoparku vyzbierame,“ povedal primátor Ivan Harman.
Počas vlaňajšieho jarného a jesenného čistenia viac ako tristo ľudí vyzbieralo zhruba 1 800 kilogramov odpadu.
Do tohtoročného jarného čistenia mesta sa spontánne zapojili aj študenti a učitelia viacerých žilinských škôl. Minulú sobotu sa do vyčistenia mestskej časti Trnové pustili deti a učitelia z materskej školy Dolná Trnovská.
Akciou Nechceme žiť v odpadkoch chceli prispieť nielen k čistejšiemu prostrediu, v ktorom žijú, ale postupne si aj vypestovať správny vzťah k tvorbe životného prostredia. Študenti a pedagógovia strednej priemyselnej školy stavebnej upratovali okolie Vodného diela Žilina a stredné odborné učilište stavebné sa zapojilo do čistenia Bôrického parku a Cintorína Červenej armády.
Ešte do 24. apríla sa Žilinčania môžu bezplatne zbaviť nadrozmerného odpadu. Veľkokapacitné kontajnery na odvoz komunálneho odpadu sú rozmiestnené po celom meste od 16. marca. Presné miesta, kde v Žiline sú kontajnery pristavené, možno nájsť na webovej stránke mesta, ale tiež v autobusoch a trolejbusoch MHD. Obyvatelia mesta sa takto môžu bezplatne zbaviť nepotrebného nábytku, šatstva, kobercov, podlahovín, bytových jadier, matracov či detských kočíkov.