Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav

Jej život a myseľ patrili len jedlu, váhe, kalóriám a štíhlej postave

Celý Luciin svet sa točil okolo jedla. Neustále sa vážila, rátala kalórie, cvičila až bola len kosť a koža. No pri každom pohľade do zrkadla si pripadala tučná. Viac ako 12 rokov bojovala s bulímiou. Dnes sa s týmto obdobím vo svojom živote už vyrovnala.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - FLICKR.COM)

ŽILINA. Lucia, na prvý pohľad sympatické usmievavé dievča. Nikto by na ňu nepovedal, že mala problém - s jedlom. Ale mala. Lucia bola totiž bulimička. Dlhé roky to „úspešne" tajila pred svojím okolím. „Milovala som jedlo, vlastne, stále ho milujem, avšak v našej rodine ženy nikdy neboli veľmi štíhle a ja som sa bála, že budem ako ony. To som nemohla dopustiť. Chcela som byť štíhla ako prútik," začína rozprávať svoj príbeh Lucia.
Keď mala sedemnásť rokov, našla si priateľa.

„Ešte v tom období som vlastne ani veľmi neriešila, či som chudá, alebo viac pri sebe." No jedného dňa jej priateľ povedal, že má veľký zadok. „Ostala som zarazená, zobrala som to vážne. A po pár ďalších podobných poznámkach na moju adresu som sa rozhodla s tým niečo urobiť."

Aby si nemusela odopierať takzvané zakázané jedlá, začala hľadať spôsob akým by si dopriala a zároveň ostala štíhla. Rozhodla sa pre vracanie.

Posadnutá líniou

„Spočiatku som si vravela, že budem jesť menej alebo vôbec nič. No moje telo si jedlo pýtalo," vraví Lucia a pokračuje: „Niekde som sa dočítala, že niektoré ženy riešia svoj problém s nadbytočnými kilami vracaním. Jednoducho čo zjedia, vzápätí vyvrátia. Tak som to skúsila." A začal sa kolotoč. Každý, kto to raz skúsi, si vraj zvykne, a tak sa do toho hlbšie prepadá. Tým prípadom bola aj Lucia.

b.jpg

Aby si bulimičky nemuseli odopierať takzvané zakázané jedlá a zároveň ostali štíhle rozhodnú sa pre vracanie. ILUSTRAČNÉ FOTO: FLICKR.COM

„Zo začiatku som si vyvolávala vracanie len občas," spomína na začiatky. Bývalo to vraj po veľkých slávnostných či rodinných obedoch i večeriach. „Zjedla som vždy všetko, čo som mala na očiach a potom som to vyvracala. Bola som so sebou spokojná." No postupom času si vyvolávala zvracanie čoraz častejšie.

Ráno len otvorila oči a už rozmýšľala, kedy a čo bude jesť. Keď sa na seba pozerala v zrkadle, videla dievča s tučnými stehnami a veľkým pozadím. V skutočnosti bola už len kosť a koža. „A aby mi kilá išli dolu rýchlejšie, začala som aj cvičiť."

Guláš, k tomu peceň chleba

Jej život a myseľ patrili len jedlu, váhe, kalóriám a štíhlej postave. „Nákup v obchode mi trval aj dve hodiny, kým som prepočítala všetky kilokalórie na kilojouly," prezrádza Lucia. Večer po 17 h už nič nejedla, lebo niekde čítala, že tak sa chudne najlepšie. „Skúšala som aj rôzne diéty, no nakoniec všetky skončili tým, že som sa prejedla a šla na toaletu."

Neskôr to dospelo až do štádia, kedy bez jedla nedokázala vydržať. „Budila som sa aj v noci
s myšlienkou na jedlo. Bolo to strašné. Nejaká zvláštna sila akoby ma ovládala a nútila ma vyjedať všetky zásoby v chladničke." Tie nakoniec vždy skončili v záchodovej mise.

Lucia nemala problém na posedenie zjesť trojlitrový hrniec gulášu, zajedať ho celým chlebom, na to si ešte dať dva smotanové jogurty a dezert v podobe troch balíkov disco keksov alebo iných sušienok. „Doma mi na to nik neprišiel. U nás totiž vždy bolo veľa zásob jedla, keďže mám ešte troch bratov. Naši si vždy mysleli, že to zjedli oni. A pritom som ja jedla za troch."

Aby sa nikto o jej chorobe nedozvedel, väčšinou vracala, keď bola doma sama. Počet súrodencov však nasvedčoval tomu, že to nie vždy bolo možné, a tak vracala aj do umývadla alebo do sprchy. „Pri tečúcej vode nikto nepočul moje dávivé zvuky.

A keď sa upchala sprcha, čo sa stávalo pravidelne, vždy som ju prečistila prípravkom, ktorý som na to špeciálne kúpila." Tiež zakaždým odchýlila okno a pustila dnu čerstvý vzduch, prípadne zápach zvratkov prebila sprejom.
Lucia zvykla dáviť niekedy raz za dva dni, inokedy aj trikrát za deň. „Všetko záviselo od môjho záchvatu žravosti."

Raz náhodou objavili jej zvratky pri oprave umývadla. „Vtedy som sa rýchlo vyhovorila, že mi v noci bolo tak zle, že som to nestihla na záchod." Nechcela, aby mal niekto čo i len podozrenie, že s ňou nie je niečo v poriadku.

Prejedanie sa na maximum

Podozrenie prišlo, keď schudla na 50 kíl, čo je pri výške 165 centimetrov hranica podváhy. „Vtedy som si povedala, že s tým prestanem. No nevydržala som ani dva mesiace. Kilá šli hore veľmi rýchlo a to sa mi nepáčilo. Chcela som byť krásna, štíhla." A tak sa jej kamarátka bulímia ozvala znova. „Vtedy som dokázala toho pojesť ešte oveľa viac ako predtým. Keďže som mala 24 rokov, sama som si zarábala na živobytie a z každej výplaty išla väčšia polovica na potraviny." Keďže stále bývala u rodičov, nemusela sa jedlom zásobovať sama. Inak by jej, ako povedala, nestačila na jedlo ani celá jej výplata.

„Prejedala som sa, keď ma nikto nevidel. Dokázala som naraz zjesť štyri pizze, k tomu dva rožky so šunkou a syrom, polkilovú zmrzlinu a k tomu celú nutellu. Toto obrovské množstvo jedla mi rozťahovalo žalúdok. Začala som mať výčitky, že som neodolala, že som bola opäť slabá. Nenávidela som sa a musela som sa toho pocitu rýchlo zbaviť. Vypila som liter džúsu alebo vody a strčila si dva prsty do hrdla."

V tom období už Luciu nezaujímali ani priatelia, ani známi. Jediné, čo chcela, bola samota a myšlienky na jedlo.

b1.jpg

Lucia dvanásť rokov strávila nad záchodovou misou. ILUSTRAČNÉ FOTO: FLICKR.COM

Ako v bludnom kruhu

Zlá životospráva sa na Lucii začala prejavovať. „Na prstoch pravej ruky som mala až krvavé zárezy od zubov," hovorí. „Často som odpadávala, cítila sa slabá. Bola som psychicky na dne. Tiež mi začali vypadávať vlasy a mala som problémy so zubami." Vedela, že nie je v poriadku. Po dvanástich rokoch si konečne priznala, že má problém. To bol prvý krok k jej uzdraveniu.

„Chcela som si pomôcť, no nevedela som, na koho sa obrátiť. Veľmi som sa za seba hanbila. Mala som strach, že sa bulímie nezbavím," priznáva Lucia. „Pri bulímii je najhoršie to, že človeka ovláda. Môžete si stokrát hovoriť, že je to odporné, že to už nespravíte. Nepomôže to. Možno vydržíte pár dní, ale už sa nenajete bez pocitu viny. Je to ako prekliatie, ako kruh, z ktorého nemôžete uniknúť."

Záchrana v pravú chvíľu

Pomoc začala Lucia hľadať najskôr na internete. „Čítala som si príbehy iných žien, ktoré trpeli bulímiou. Dodávalo mi to silu bojovať a odvahu zakročiť proti vlastnej závislosti. Zistila som, že problém nie je len v stravovacích návykoch, ale hlavne v mojej hlave."

Rozhodla sa začať liečiť. Vyhľadala odbornú pomoc, aby sa vyslobodila zo siete zvanej bulímia.
Definitívny krok k uzdraveniu podľa Lucie nastal, keď o svojej chorobe povedala svojim blízkym. Najskôr ostali v šoku, nemohli uveriť, že si nič nevšimli. „Mala som šťastie, neobrátili sa mi chrbtom. Skôr sa mi snažili pomáhať."

Odvtedy prešli takmer tri roky. Lucia na chorobu už iba spomína. „Nehanbím sa za seba, ani za to, čo som vtedy robila. Bolo to súčasťou môjho života a dnes som s tým obdobím už vyrovnaná."

Bulímia

Bulímia je len jednou z širokého spektra porúch príjmu potravy. Je to syndróm charakterizovaný opakujúcimi sa záchvatmi prejedania sa a prehnanou kontrolou telesnej hmotnosti. Prejedanie sa tak dostáva do konfliktu s túžbou zostať štíhlou, čo má za následok pocity viny a následnú snahu odstrániť účinky prejedania, najčastejšie vo forme zvracania. Zvracanie si vyvolávajú a užívajú preháňadlá a/alebo diuretiká (látky vyháňajúce vodu z organizmu) a intenzívne cvičia. Často súvisí s depresiou.

Vo väčšine prípadov sa takéto záchvaty stávajú bez vedomia rodiny či partnera a často sa odhalia veľmi neskoro, ak vôbec.

Príčiny vzniku:

  • depresia
  • stres
  • nespokojnosť s postavou


Príznaky bulímie:

  • bulimici dbajú o svoje stravovanie, diéty, váhu a vonkajší vzhľad,
  • ich váha je nižšia ako by bolo normálne, alebo kolíše,
  • majú problémy so zubami, lebo časté zvracanie poškodzuje zubnú sklovinu,
  • majú bolesti hrdla, žalúdka, nervová vyčerpanosť a nepravidelná menštruácia,
  • poruchy srdcového rytmu.
sk.wikipedia.org, (kk)

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
  4. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
  5. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  7. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  2. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  3. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
  4. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
  5. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
  6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  7. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
  8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 652
  2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 7 200
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 722
  4. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 3 797
  5. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 654
  6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 581
  7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 570
  8. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 1 725

Blogy SME

  1. Viera Spišáková: Trapas topánkový
  2. Roland Ondrus: Bolt
  3. Jozef Drahovský: Rýchlejšia výstavby diaľnic
  4. Irena Šimuneková: Náučný chodník obcou Rybník
  5. Vladimír Hatara: Mizme tu páni!
  6. Ľubomír Maretta: Sto krát
  7. Martina Paulenová: Veľké pocity malých detí
  8. Roman Kebísek: Slovenské povstanie r. 1848 trvalo 10 dní, bolo len v okolí Myjavy
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 23 165
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 691
  3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 644
  4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 661
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 392
  6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 861
  7. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy 2 809
  8. Ján Valchár: Personálne čistky v Rusku (keď oligarchovia zúfajú) 2 626
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Úsek by patril medzi najdrahšie diaľnice na Slovensku bez tunela.


TASR 16 h

Metóda sa využíva pri riešení vybraných prípadov prolapsu panvových orgánov.


16 h

Kostol zasiahlo zemetrasenie. „Len sväté obrázky zavesené na stenách sa rozkolísali,“ uvádza sa v kronike.


a 1 ďalší 17 h

Na rekonštrukciu budovy použijú prostriedky z úveru.


18 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Víchrica, ktorá v nárazoch dosiahla silu orkánu, napáchala obrovské škody.


18 h

Polícia už prípad vyšetruje.


a 1 ďalší 22 h

Policajt mimo službu išiel okolo chlapca a zastavil.


27. mar

Tragický príbeh je obrazom totalitného režimu.


27. mar

Blogy SME

  1. Viera Spišáková: Trapas topánkový
  2. Roland Ondrus: Bolt
  3. Jozef Drahovský: Rýchlejšia výstavby diaľnic
  4. Irena Šimuneková: Náučný chodník obcou Rybník
  5. Vladimír Hatara: Mizme tu páni!
  6. Ľubomír Maretta: Sto krát
  7. Martina Paulenová: Veľké pocity malých detí
  8. Roman Kebísek: Slovenské povstanie r. 1848 trvalo 10 dní, bolo len v okolí Myjavy
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 23 165
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 691
  3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 644
  4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 661
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 392
  6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 861
  7. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy 2 809
  8. Ján Valchár: Personálne čistky v Rusku (keď oligarchovia zúfajú) 2 626
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu