ŽILINA. Obyvatelia Žiliny sa v poslednej dobe čoraz viac stretávajú s túlavými psami. Pri stretoch majú neraz strach o svoje zdravie. Odchytávajú ich kynológovia z mestskej polície. „Zaznamenávame zvýšený počet oznámení o výskyte túlavých psov. Prijímame k tomu určité opatrenia. Na miesto posielame našich kynológov, ktorí urobia odchyt, alebo zhodnotia na mieste, čo s tým psom treba robiť ďalej," povedal Marián Poliak, hovorca mestskej polície.
Väčšinou sú to psy, ktoré ušli svojmu majiteľovi, nie nechcené. Stávajú sa však aj také prípady, že sa chce majiteľ psa zbaviť. Vyvezie ho niekde na periférium mesta, kde ho nechá a pes sa zatúla. Túlajú sa väčšinou na sídliskách. Stáva sa však, že sa pohybujú aj v centre mesta. „Nevedieme nejakú analýzu, ale z vlastnej praxe vieme, že najviac túlavých psov sa pohybuje v miestnej časti starej Žiliny, v okolí ulice Bratislavská a potom na sídliskách," povedal Poliak.
Na Bratislavskej ulici nedávno agresívny pes zaútočil na človeka. „Zhruba asi mesiac dozadu pes pohrýzol muža," hovorí Poliak. Psa odchytili a boli s ním vykonané potrebné úkony u veterinárnej služby. Či náhodou pes nie je nakazený nejakou psou chorobou alebo besnotou.
V prípade ušlého psa alebo psa, ktorý spôsobí zranenie uhryznutím, môžu mestskí policajti uložiť majiteľovi, ak sa ho podarí vypátrať, blokovú pokutu do výšky 33 eur.
Ak uhryznú, narobia starosti
Pohryznutie psom môže spôsobiť nepríjemnosti obeti aj majiteľovi. „Náš pes pohrýzol susedu. U lekára ani nebola, len s lekárkou telefonovala, tá žiadala potvrdenie o aktuálnom stave psa, ináč by suseda musela ísť ležať na infekčné, na pozorovanie," povedal Žilinčan, ktorý mal kvôli svojmu psovi opletačky. So psom musel zájsť k veterinárovi. Ten ho vyšetril a určil termín druhého a tretieho vyšetrenia. Psa musel držať v karanténe, bez kontaktu s iným psom a bez možnosti úteku. Stálo ho to päťdesiat eur.
Ak túlavý pes pohryzie človeka a nepodarí sa ho chytiť, musí obeť do nemocnice. „Uhryzol ma túlavý vlčiak. Odchytiť sa ho nepodarilo. Na pohotovosti mi dali injekciu, na druhý som nastúpila do nemocnice na štyri dni, kde som znova dostávala injekcie proti besnote. Po prepustení z nemocnice ma znova zaočkovali po mesiaci a potom po troch," povedala Žilinčanka Andrea, ktorú v minulosti pri sídlisku Solinky pohrýzol pes.
Nemajú ich kam dať
Odchytené psy končia v koterci na mestskej polícií. K dispozícii však majú iba jeden. O odchytených psov sa musia na mestskej polícii starať. „Samozrejme, pes potrebuje opateru, každý deň ho treba nakŕmiť, vyvenčiť. Toto všetko musia vykonať naši kynológovia," hovorí Poliak. Každý pes by mal byť označený známkou, na ktorej je jeho identifikačné číslo. „Pokiaľ je pes bez známky a nie je známy jeho majiteľ, psa nafotíme a dávame ho do niektorých periodík mesta Žilina, na základe ktorých sa väčšinou majitelia prihlásia," hovorí Poliak.
Ak si pre psa nepríde pôvodný majiteľ, riešia to aj tým, že ho dajú do náhradnej starostlivosti. To znamená, že si ho niekto dobrovoľne zoberie. Psov, ktorých si nemá kto vziať, alebo ich nemajú kam dať, ak majú obsadený koterec, vozia do okolitých útulkov.
Útulok by im ušetril náklady
V Žiline útulok zatiaľ chýba. O jeho zriadenie sa už dlhšiu dobu snaží občianske združenie Zvierací domov SOS. Anna Zuziková zo združenia sa odmietla vyjadriť, kým nedostanú právoplatné stavebné povolenie. „Tým, že musíme psov voziť mimo mesta Žilina, sú to pre nás zvýšené náklady, preto by sme útulok v Žiline privítali," hovorí Poliak.
V minulosti túlavých psov v Žiline likvidoval mestský šarha. „Funkcia mestského šarhu bola zrušená zákonom. V súčasnej dobe nemáme o tom informácie, že by sa pripravovalo znovuzriadenie tejto funkcie. Prax je taká, že aj v iných mestách týchto túlavých psov odchytáva mestská polícia a potom ich dáva do útulku, ktorý zriadilo mesto," dodáva Poliak.