DLHÉ POLE. Prezentácia, šírenie a objavovanie slovenskej tradičnej kultúry v rámci európskeho kontextu je hlavným cieľom dvojročného projektu V úcte k tradícii. V rámci grantového systému Európskej únie, programu celoživotného vzdelávania ho vytvorili matičiari zo Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), mladí matičiari a slovenské komunity z francúzskeho Paríža, českého Třinca a maďarskej Békešskej Čaby.
Podľa predsedu Krajskej rady Matice slovenskej (MS) ŽSK Ľubomíra Kraľovanského má projekt počas dvoch rokov neformálne vzdelávať dobrovoľníkov a pracovníkov zapojených subjektov. "Počas projektu sa uskutoční šesť až osem podujatí v jednotlivých štátoch partnerov. Na podujatí Drotárstvo, jedinečnosť Slovenska si v týchto dňoch osvojujeme zručnosti našich starých majstrov. Navštevujeme lokality, odkiaľ drotárstvo pochádza - Veľké Rovné a Dlhé Pole," informoval Kraľovanský počas návštevy výstavy Dlhopoľskí páni majstri návraty v Dlhom Poli.
Predsedníčka Spolku francúzsko-slovenského priateľstva v Paríži Edita Manáková očakáva, že Francúzi vďaka projektu lepšie spoznajú Slovensko. "Naša činnosť je zameraná na to, aby sa Francúzi zoznámili s našim folklórom, umením a aby lepšie poznali Slovensko. Už 10 rokov spolupracujeme s Maticou slovenskou a pozývame minimálne dva súbory za rok," povedala Manáková.
"Sme veľmi radi, že sa na projekte môžeme zúčastniť so Slovákmi z Francúzska, Česka a Slovenska. Podľa môjho názoru je najlepšie učiť sa jeden od druhého. Tým, že sa navštívime a zoberieme so sebou aj členov našej organizácie, podávame informácie o sebe a získavame informácie o tom druhom. Nielen čo robí, ako žije, ale prakticky získavame informácie aj o metódach, ktoré používa pri zachovávaní slovenskej identity a jazyka," skonštatovala Anna Ištvánová z Domu slovenskej kultúry v Békešskej Čabe.
Predsedníčka Obce Slovákov v Třinci Zdena Samková zdôraznila, že napriek dlhoročnej spoločnej histórii Česka a Slovenska má význam, aby si Slováci v Českej republike uchovávali tradície, zvyky a to, na čo sú hrdí. "Projekt nás obohatí vďaka tomu, že spoznáme, ako Slováci žijú, pracujú, študujú v Paríži vo Francúzsku. Ako sa s tým vyrovnali Slováci, ktorí žijú v južnom Maďarsku. A naopak, že partnerské organizácie projektu predstavia to svoje zasa u nás v Třinci," dodala Samková.