ŽILINA, KOŠICE. Ziskuchtiví zločinci neváhajú pripraviť ľudí o celoživotné úspory. Stačí im k tomu e-mail a telefón. Dobre o tom vie Košičan Tomáš. Reagoval na inzerát z internetu, ponúkajúci predaj bytu. V telefóne sa mu predstavil pán Melovič s tým, že zastupuje žilinskú firmu PDA Poradenská a dražobná agentúra.
Stačí tretina, hoci je sobota
Tomášovi povedal, že spoločnosť nenašla v dobrovoľnej dražbe záujemcu o kúpu trojizbového bytu, a preto ho ponúka na predaj za zostatkovú hodnotu 51 880 eur. Lákavá ponuka pre mladomanželov, hľadajúcich bývanie.
Hoci bola sobota, stačilo vyplniť prihlášku a zaplatiť istinu 30 percent na účet istého pána Krajčoviča - údajne správcu finančných prostriedkov. Tomáš si pozrel e-mailom poslané doklady - koncesnú listinu a výpis spoločnosti z obchodného registra. Tieto sú voľne dostupné na webstránke agentúry, ktorú si Tomáš tiež pozrel. Následne poslal zálohu 15 564 eur na účet.
Vyšlo to, pýtal viac
Melovič volal aj na ďalší deň s tým, že sa pomýlil vo výške zálohy a treba vložiť viac. Dohodli sa na ďalších piatich percentách. S tými išiel Tomáš do banky v pondelok. Až tu začal mať podozrenie, že ide o podvod. Účet bol vedený na fyzickú osobu a nie na notára, kam sa posielajú dražobné zábezpeky. Obavy sa potvrdili, keď na obhliadku o 14. hodine Melovič neprišiel. Na telefónnom čísle firmy v jej sídle v Žiline o takomto človeku nikdy nepočuli.
Telefónne číslo je viac nedostupné, z e-mailu odpovede nechodia. „Prišli sme o všetky peniaze, ktoré sme s manželkou od minuloročnej svadby šetrili na byt. Boli to naše celoživotné úspory," hovorí smutne Tomáš.
Podali trestné oznámenia
Konateľom zneužitej firmy PDA je žilinský mestský poslanec Ján Púček. S podobným problémom sa na neho obrátili, ako nás informoval, do minulého týždňa ďalší dvaja ľudia z východného Slovenska.
Jedna poškodená prišla o 6 638 eur. Muž v telefóne sa predstavil ako Ján Púček. Z e-mailu reeality.sluzby@centrum.sk, rovnakom ako u Tomáša, jej poslal fotodokumentáciu k sľúbenému trojizbovému bytu v Košiciach. Druhá zavolala do sídla firmy skôr, ako poslala peniaze na účet podvodníkom.
„Ide o podvod, kde bolo zneužité meno našej firmy. Podali sme trestné oznámenie na neznámeho páchateľa," hovorí Púček. Dražobné agentúry ani nemôžu postupovať podobne, ako konal podvodník. „Pokiaľ dražobník nevydraží nehnuteľnosť, nikdy nie je oprávnený ju priamo predať. To je nemožné. Musí sa buď predať v dražbe, alebo sa od dražby upustí. Dražobník nemôže nikoho splnomocniť na ďalší predaj, to môže urobiť len vlastník nehnuteľnosti," vysvetľuje Púček.
Ľudia by podľa neho nemali dávať peniaze na základe telefonického rozhovoru. „Nie je možné, aby dražobná spoločnosť splnomocnila cudzieho človeka. Dražiť môže iba konateľ alebo splnomocnený zamestnanec, to by si mali záujemcovia dobre overiť," hovorí Púček.
Aj dvaja poškodení ihneď kontaktovali políciu a podali trestné oznámenia. Podvodník mal podľa Tomáša podané aj ďalšie inzeráty na predaj bytov a domov, najviac v Bratislave, Košiciach, a tiež rodinný dom v Žiline.