BYTČA, KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Pomery v detskom domove napadol na prokuratúre anonym. Podľa riaditeľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Žiline Jozefa Machynu to a následná medializácia boli príčinou, prečo sa Rešová rozhodla ukončiť pracovný pomer dohodou.
„Na detský domov, zamestnancov a deti bol vytváraný neprimeraný tlak, ktorý poškodzoval dobré meno domova a sťažoval prácu vychovávateľov," povedal Machyna a dodal, že bývalá riaditeľka už pracuje na ÚPSVaR. „Mali sme voľné miesto, tak sme jej ho ponúkli
a ona ho zobrala," dodal Machyna. Podľa jeho slov na miesto riaditeľa detského domova vyhlásia výberové konanie.
Podľa výpovedí utajených svedkov, detí a bývalých vychovávateliek, ktoré odzneli v reportáži súkromnej televízie, mali deti v detskom domove trestať hladom, samotkou a zákazom vychádzok až na niekoľko mesiacov. Množsto zamestnancov vraj odišlo kvôli nezhodám s riaditeľkou. „Odišla som kvôli sporom s riaditeľkou," povedala jedna. Ďalšia vraj jej správanie psychicky neuniesla a rovnako odišla. V priebehu ostatného roka malo takto ukončiť pracovný pomer osem vychovávateliek.
„Bývalé zamestnankyne, ktoré prehovorili v televízii, akosi zabudli spomenúť napomenutia, ktoré mali za neplnenie pracovných povinností. Jedna z nich, napríklad, porušila internú normu detského domova, pričom dokonca ohrozila životy detí. V zariadení, kde musí byť zabezpečená ochrana detí 24 hodín denne, sú to mimoriadne závažné porušenia. Práca tu si vyžaduje zvlášť zodpovedný prístup," hovorí Rešová.
Machyna dodal, že zamestnankyne v poslednom období odišli aj do dôchodku, invalidného dôchodku, využili možnosť zamestnať sa v školských zariadeniach, riešili si svoje rodinné problémy, či im skončila zmluva, ktorú mali na dobu určitú.
Je to prvá sťažnosť
Podľa Machynu je anonymná sťažnosť na prokuratúre prvá a posledná v tomto období. Je to rozsiahle šesťstránkové podanie. ,,Konali sme bezodkladne, ako nám ho prokuratúra postúpila. Jednotlivé body sme rozdelili na štyri časti. Pri kontrole sme zistili určité nezrovnalosti so zákonom o finančnej kontrole. Kontrola však ešte stále prebieha. Zamestnanci preverujú obvinenia uvádzané v podaní," povedal Machyna. ÚPSVaR vraj vykonáva kontroly v detských domovoch každý štvrťrok.
"V Bytči ani raz nezaznamenali porušenie zákona," dodal.
Podľa bývalej zamestnankyne mali deti z detského domova voľný čas tráviť ťažkou prácou. ,,V Bytči sa robilo nové ihrisko a napriek tomu, že bola ponúknutá pomoc techniky, toto všetko robili deti samé. Ťažko pracovali a vláčili ťažké kamene," odznelo v Paľbe.
„Trávenie voľného času detí by sa malo čo najviac priblížiť tráveniu času detí v rodinách a k tomu smeruje i práca vychovávateľov v detskom domove. V rodinách je samozrejmosťou, že deti sú vedené k tomu, aby pomáhali rodičom v domácnosti či v záhrade," povedala Rešová a dodala:„Práce na ploche ihriska vykonávala firma. Deti nepracovali na betónovej ploche. Pomáhali pri prácach v záhrade, pri úprave terénu záhrady, pomáhali pri výsadbe živého plota, pri výsadbe a údržbe skaliek, polievali sadenice počas letných mesiacov."
Tresty alebo výchovné opatrenia?
,,Niekedy sme aj pol roka nemohli vyjsť von," tvrdí chlapec, ktorý vystúpil v relácii. Rešová tieto obvinenia nepripúšťa, považuje ich za nereálne. ,, Vychovávatelia nepraktizujú tresty, ale výchovné opatrenia, aké fungujú v bežných rodinách. Je trestom, alebo výchovným opatrením zákaz pozerania televízie, ak dieťaťu hrozí prepadnutie v škole?" pýta sa bývalá riaditeľka.
„Vychovávateľka sa v tomto čase vo zvýšenej miere venuje dieťaťu, aby si zlepšilo výsledky v škole. Vzdelanie detí je jedna z priorít práce vychovávateľky, je to záruka úspešného zapojenia sa dieťaťa do života po odchode z detského domova," dodáva Rešová.
Vychádzky detí sú v plnej kompetencii vychovávateľky na samostatnej skupine. Je to o individuálnom prístupe ku každému dieťaťu. Vyžaduje si to jeho dokonalé poznanie. Len vychovávateľka dokáže kompetentne riešiť a konzultovať s dieťaťom trávenie jeho voľného času. „Je reálne možné, aby riaditeľka denne riešila vychádzky 60 detí v zariadení?" spytuje sa Melánia Rešová.
Musia odísť
,,Ja budem mať onedlho osemnásť rokov a chcem odísť. Pani riaditeľka sa so mnou nerozprávala, čo so mnou bude," povedalo pre Markízu dievča z detského domova.
Podľa bývalej riaditeľky deti neodchádzajú preto, že musia. „Po dovŕšení plnoletosti majú plné právo rozhodovať sa o svojom osamostatnení. Nemáme právne prostriedky, aby sme im v tom zabránili, pokiaľ sa rozhodnú pre odchod. S každým dieťaťom pred dovŕšením plnoletosti pracuje skupina odborníkov.
Konzultujú, vysvetľujú im možnosti a výhody zotrvania v detskom domove. Zo všetkých týchto pohovorov sú vyhotovené záznamy, založené v spise dieťaťa. Ak sa však dieťa, mladý dospelý, i napriek tomu rozhodne odísť, detský domov nemá žiadne právo mu v tom brániť," hovorí Rešová.
Deti v domove dostávajú mesačné vreckové. Vychovávateľky ich vedú k tomu, aby sa učili hospodáriť s peniazmi. Vreckové však nie je určené na alkohol, cigarety či drogy. Na konci každého mesiaca deti so sociálnou pracovníčkou diskutujú o tom, na čo vreckové použili.
Pre ich budúci život po osamostatnení sa je veľmi dôležité, aby mali jasnú prestavu, ako s peniazmi hospodáriť. ,,Sú to peniaze daňových poplatníkov, deti by ich nemali míňať na alkohol, cigarety či drogy," dodala Rešová, reagujúc tak na tvrdenia z reportáže o zákaze vreckového