ŽILINA. To, že má chlapec skoliózu, čo znamená, že má zakrivenú chrbticu, zistili len pred dvomi mesiacmi. „Boli sme na preventívnej prehliadke, a keď ho obvodná lekárka videla, poslala nás hneď za pánom Popluhárom," hovorí matka. Primár oddelenia pediatrickej ortopédie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline Juraj Popluhár im povedal, že chlapec musí ísť na operáciu.
„Ja som najskôr nechcela, veď viete ako, operácia je operácia. Chcela som, aby mu dali korzet, ale pán primár povedal, že to má v takom štádiu, že by mu nepomohol." Matka teda s operáciou nakoniec súhlasila. „Počula som, že je veľmi dobrý, tak mu verím." Spolu so synom prešla niekoľkými vyšetreniami. V utorok ich prijali na oddelení a v stredu ráno šiel chlapec na operačný stôl.
Morbus Scheuermann
Žilinská nemocnica je jediná na Slovensku, ktorá robí detskú ortopédiu v najširšom rozsahu. Oddelenie sa venuje operačnej liečbe deformít chrbtice od roku 2004 a ako prvé použilo pri operáciách chrbtíc špeciálnu navigačnú sondu, ktorá podľa primára umožňuje presnejšiu kontrolu pri zavádzaní implantátu, a tým výrazne znižuje riziko poškodenia miechy pri operácii.
„V tomto prípade ide o deformitu chrbta, ktorá sa odborne nazýva Morbus Scheuermann. Neznamená ohnutie chrbtice do strany, ale v predo-zadnom smere, čiže dieťa chodí zhrbené," vysvetlil primár Juraj Popluhár. Pri týchto diagnózach, ktoré sa volajú scheuermannova choroba alebo odborne Morbus Scheuermann, je podľa primárových slov potrebné operovať z obidvoch prístupov.
„Zákrok spredu má pre dieťa viac výhod. Cez hrudník uvoľníme všetky štruktúry, aby sa to rozhýbalo. Pri operácii zozadu sa do tela totiž voperuje implantát, pomocou ktorého sa zakrivená chrbtica napraví," povedal primár detskej ortopédie. Ako nám ďalej prezradil, Scheuermannova choroba je zriedkavá a spolu s vrodenými skoliózami patrí medzi najzávažnejšie, najrozsiahlejšie zásahy, ktoré sa robia u detí.
Montáž za niekoľko tisíc
Pri spomínanom zákroku použil primár aj nový systém. „Prakticky nie je mesiaca, kedy by sme nezavádzali niečo nové. Buď máme nové typy skolióz, alebo nové implantáty, ktoré vo svete stále vznikajú."
Novou metódou pri operácii je vylepšený systém na operáciu chrbtíc. Konkrétne sa odborný materiál volá S4.
„Celková montáž implantátov z titánu vyjde priemerne 8 000 €."
Na liečbu Scheuermanna to ale nestačí. Tá si totiž vyžaduje aspoň dvakrát takú cenu. „Kedysi sa robili tieto implantáty z chirurgickej ocele, ale robila reakcie organizmu a alergie a mnohokrát sa museli tie systémy vyberať, teraz sa používa titán a ten je veľmi drahý. Pacient však, samozrejme, neplatí nič."
Mesačne lekári v Žiline urobia 8 až 12 skolióz, pričom Scheuermannova choroba sa vyskytne len raz za niekoľko rokov. „Chirurgovia z Brna, kde tiež robia takéto operácie, spomínali, že naposledy operovali Scheuermanna pred desiatimi rokmi."
Pacienta postavia na druhý deň
Operácia trvala dlhých sedem hodín. Po zákroku ostáva dieťa na lôžku, no na druhý deň sa už musí postaviť na nohy a postupne absolvovať rehabilitácie. K prípadu operovaného chlapca primár prezradil: „Už zajtra ho postavíme. Detský organizmus je neuveriteľný, operácie znáša oveľa lepšie ako dospelý." Postaviť ho treba vraj kvôli pľúcam, cievam i črevnému traktu.
„Samozrejme, nechceme od neho, aby hneď chodil, stačí, keď sa postaví. Ďalší deň zase zvládne viac a viac. Deti to úžasne znášajú, a keď nie sú komplikácie, na štvrtý alebo piaty deň chodia a bolesti ustupujú veľmi rýchlo."
Priemerne po operácii deformít chrbtice púšťajú pacientov z nemocnice domov už na ôsmy deň. V prípade práve operovaného chlapca to potrvá dlhšie, keďže išlo o komplikovanú operáciu. „Ak všetko pôjde, ako má, mal by ísť na dvanásty deň domov. To je minimálna doba," vyslovil primár Popluhár.