ŽILINA. Na Veľký piatok v Žiline herci opäť po roku zahrajú príbeh ukrižovania Ježiša Krista. Presne pred rokom si stovky ľudí na vlastnej koži prežili odsúdenie, umučenie a ukrižovanie Spasiteľa. Rovnako aj v piatok 2. apríla o 10.00 h sa môžu Žilinčania stať priamymi účastníkmi silného, dvetisíc rokov starého príbehu, ktorý pre nich tentoraz oživí produkčná agentúra Sator v spolupráci so správou Kostola svätej Barbory. Réžiu po donovi Palušákovi tentoraz prevzali herec Bábkového divadla v Žiline Ján Demko a Marcel Ďurkovský, ktorý je zároveň producentom.
Kým minulý rok predstavili veriacim Krížovú cestu z pohľadu apoštola Jána, tentoraz sa budú pozerať optikou samotného veliteľa rímskych vojakov a jeho rodiny.
Práve on bol totiž najbližšie. Pozeral sa Ježišovi priamo do očí. Videl stekať krv z boku, ktorý sám prebodol a vtedy pochopil, spoznal lásku až do dna. „Áno, krížová cesta bola jeho cestou v postojoch odmietania, pohŕdania, vysmievania sa, až po postoje zamýšľania sa, prijatia a vyznania viery," uviedli producenti predstavenia.
Kvalitné herecké výkony odsúdeného Ježiša, Márie, Poncia Piláta, ale aj samotného veliteľa, jeho manželky, jeho synov, Jany - jednej z učeníčok, vojakov, žien, farizejov v ich vnútorných dilemách, postojoch a reakciách, dobové kostýmy a prostredie podobné jeruzalemskému, vtiahnu diváka do atmosféry davu a k stotožneniu sa s postavami priamo zaangažovanými v tejto najväčšej udalosti našich dejín.
Krížovej cesty sa zúčastní 25 hercov, dobrovoľníkov zo spoločenstva mladých ľudí, spoločenstva Prístav na Vlčincoch a zo žilinského Oratória. Hudbu zložil žilinský hudobník Oskar Szalo.
Čo môže povedať táto Krížová cesta ľuďom? „Každý máme tú svoju cestu, po ktorej prechádzame týmto životom. Možno sme tí, čo Ježiša odsudzujeme, možno podávame šatku, možno povzbudzujeme, alebo len vyjadrujeme blízkosť. Nikto však nie je vopred odsúdený. Každý môže prijať odpustenie a milosť. V mene celého organizačného tímu, hercov, generálnych partnerov projektu - Žilinskej diecézy, Mesta Žilina a sponzorov želáme všetkým krásne a požehnané veľkonočné sviatky, obdarené aj týmto kultúrno-duchovným zážitkom," povedali tvorcovia predstavenia.