TEPLIČKA NAD VÁHOM. Prvý apríl 2009 bol posledný deň, kedy bolo možné vidieť múmiu Žofie Bosniakovej. Psychicky narušený muž ju polial horľavou látkou a spálil. Chorobný čin šokoval celé Slovensko. Správy o udalosti najprv pripomínali prvoaprílový žart.
Nikdy nebalzamované a pritom zachované telo ležalo v Loretánskej kaplnke miestneho kostola v barokovej rakve so skleneným vekom. Takúto raritu si veriaci uctievali od roku 1729. Dovtedy bola Žofia na hrade Strečno, kde žila a zomrela.
Po tom, ako zostal z relikvie uhoľ, rozhodla odborná komisia o jej ďalšom osude. Zvyšky múmie uložili do nepriehľadnej kovovej urny a zamrežovali vo výklenku kaplnky. Pamiatkovo chránená drevená rakva je zatiaľ odložená v reštaurátorskej dielni Považského múzea v Žiline.
Od incidentu zaviedli v kaplnke bezpečnostné opatrenia. Navštíviť ju môžete pred a počas omší, cez víkend vo vymedzených hodinách. Kaplnku na požiadanie otvorí aj miestna obyvateľka, stačí jej zavolať na uvedené telefónne číslo. Vedľa
v cukrárni už kľúče návštevníkom nedajú. Dajú sa tam zakúpiť knihy, pohľadnice a obrázky na pamiatku.
Opačný efekt
Sedem plných autobusov z Bytče, deväť z Púchova. Také pútnické návštevy mali v Tepličke
v posledných dňoch. Prichádzajú veriaci zo všetkých dekanátov biskupstva, lebo žilinský biskup Tomáš Galis vyhlásil od 2. júna 2009 do 2. júna 2010 Rok Žofie. Nechýbajú ani školské exkurzie a pútnici zo zahraničia.
„Teraz chodia s väčším duchovným zameraním. Nedívajú sa na tvár Žofie, ale vnímajú to jej duchovno," hovorí Justína Kozánkova z Tepličky nad Váhom, ktorá má od kaplnky kľúče a záujemcom ju vždy rada otvorí. Z knihy návštev vyplýva, že od začiatku roku prišlo už viac ako 1 600 ľudí.
Nepotvrdili sa teda obavy, že dedina stratí lákadlo pre turistov. „Návštevníci chodia naďalej, ba práve naopak, ich počet sa ešte zvýšil a uctievajú si ju viac ako predtým," hovorí starosta Milan Lazar. Pochvaľuje si spoluprácu s cirkvou, napríklad, pri veľkej slávnosti na počesť 400 rokov od narodenia Žofie. Minulý rok preto prišli aj priami príbuzní Bosniakovej.
Súd ho poslal na liečenie
Pozostatky šľachtičnej zničil 31-ročný Žilinčan Ľuboš. Vypýtal si kľúče v neďalekej cukrárni, zapísal sa do knihy návštev, truhlu vytiahol z kostola, polial horľavinou a zapálil. Na svoj čin sa pozeral, kým ho na mieste zadržali policajti.
Pôvodne mu za zhanobenie mŕtveho hrozilo päť rokov väzenia. Prokuratúra ale trestné stíhanie zastavila, muž bol pri svojom čine totiž nepríčetný, trpel paranoidnou schizofréniou, na ktorú sa liečil. Údajne tvrdil, že Žofiu videl na videu na internete ako bosorku a nemohol pre ňu spávať. Pred súdom svoj čin oľutoval. Predpísali mu ústavnú psychiatrickú liečbu.
Blahorečenie trvá dlho
Už v roku 1997 menoval nitriansky biskup Mons. Ján Ch. kardinál Korec komisiu, ktorá začala prípravnú fázu zhromažďovania dôkazov pre blahorečenie Žofie Bosniakovej. Tento proces sa však nezačal ani po trinástich rokoch.Ďalším krokom k blahorečeniu je podľa hovorcu Žilinskej diecézy Petra Holbičku prejavovanie úcty, nielen na lokálnej úrovni, ale na celom Slovensku.
Aby začal samotný proces blahorečenia, musí byť ešte rozšírená úcta k Žofii, na čo slúži aj Rok Žofie. Vyhlásil ho žilinský biskup Tomáš Galis od 2. júna 2009 do 2. júna 2010, čo sú výročia narodenia Žofie. Vďaka tomu putujú každý mesiac do Tepličky nad Váhom veriaci z dekanátov biskupstva.
Úcta k Žofii medzi ľuďmi narastá. „Zdá sa, že aj spálenie tela malo tento pozitívny efekt, ako sme to tušili už pred rokom. No rozšírenie úcty, ktoré musíme doložiť k žiadosti o blahorečenie, je záležitosť viacerých rokov, nielen jedného roka," uviedol Holbička.
Podľa smerníc Vatikánu môže blahorečenie začať, keď bude mať diecéza cirkevného právnika so špecializáciou na procesy svätorečenia, tzv. postulátora. Na tom sa podľa Holbičku pracuje, v Taliansku má diecéza kňaza - študenta v potrebnom odbore.
Jazykovedci sú za Bošňákovú
Ako správne písať Žofiino priezvisko? Vedci z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra odporúčajú verziu Bošňáková. Vychádzajú zo zásad prepisu mien z uhorského obdobia, ktoré sú v Pravidlách slovenského pravopisu. Rovnako meno uvádza aj Slovenský biografický slovník, ktorý vydala Matica slovenská.
Názory sa však rôznia. V článku sme meno uvádzali tak, ako je v Tepličke nad Váhom zaužívané. Podľa starostu obce sú správne obe verzie, čo uviedli jazykovedci pri odhaľovaní sochy v rodnom meste Žofie, v Šuranoch.