ŽILINA. Odovzdanie skúseností a vzájomné spoznanie možností investovania bolo cieľom slovensko-srbského stavebného fóra v Žiline, ktoré zorganizovali Žilinská regionálna komora (ŽRK) Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), Vojvodinská hospodárska komora a Kikindská hospodárska komora.
Člen Správnej rady Vojvodinskej hospodárskej komory Dragomir Djukič zdôraznil, že recesia postihla vzájomné hospodárske kontakty a je jedným z dôvodov zaostávania hospodárskej za úrovňou politickej spolupráce.
"Hospodárska komora Vojvodiny robí katalóg firiem a spoločností, ktoré hľadajú zahraničných strategických partnerov. Katalóg pre celý svet odovzdáme ako prvému Slovensku. Aj takýmto spôsobom chceme hospodársku spoluprácu priblížiť úrovni politickej, pretože v nej vidíme obrovskú perspektívu," povedal Djukič.
Podľa predsedu Kikindskej regionálnej hospodárskej komory Tibora Šebeka v roku 2009 vzájomná obchodná výmena medzi Srbskom a Slovenskom zaznamenala pokles, pričom dosiahla iba 10 % z roku 2008. Až 90 % stavebných materiálov sa v Srbsku vyrába v autonómnej oblasti Vojvodina.
"Po stagnácii stavebníctva očakávame v roku 2010 oveľa lepšie výsledky vo výrobe stavebných materiálov. Už sme zaznamenali objednávky a záujem o naše keramické dlaždice, strešné krytiny, tehly a ostatný stavebný materiál aj na Slovensku," informoval Šebek.
Slovenskí podnikatelia podľa vedúcej zahraničného oddelenia ŽRK SOPK Kataríny Bielikovej veľmi málo využívajú výhodu jazykovej blízkosti, mentality, blízkosti obchodných zvykov, ako aj veľmi priaznivú atmosféru pre slovenských podnikateľov a pre slovenské firmy v Srbsku.
"Niektoré z nich sa tam už etablovali nastálo a patria aj k najväčším investorom v Srbsku. Napríklad ŽOS Trnava alebo Neografia Martin. Zástupcovia obchodných a priemyselných komôr zo Srbska najlepšie poznajú a vedia identifikovať podmienky pre podnikanie vo svojich regiónoch. Snažíme sa takéto informácie poskytnúť aj našim podnikateľom," uviedla Bieliková.
Na stavebnom fóre sa podľa jej vyjadrenia prezentoval napríklad srbský výrobca strešných krytín, obkladačiek a stavebnej keramiky.
"Slovenskí podnikatelia v stavebníctve, ktorí minulý rok mali problémy práve s rôznymi stavebnými materiálmi, tak zistili, čo môžu kúpiť v Srbsku, alebo prípadne, kde môžu nájsť náhradné riešenie, keď im vypadnú väčší dodávatelia. Srbsko je pre nás zaujímavé aj veľmi dobrou spoluprácou s tretími krajinami, kde je možnosť napojiť sa na subdodávky alebo na spoločné investičné zámery a projekty v iných
krajinách," uzatvorila Bieliková.