TERCHOVÁ. Riaditeľ terchovského miestneho kultúrneho strediska (MKS) Rudolf Patrnčiak si zaspomínal, že starší šibači dostávali obložené chlebíčky a štamperlík.
Dnes sa už deťom nedávajú maľované vajíčka, ale čokoládové, aby sa dali zjesť a aby im to aj chutilo. K tomu nejaký zákusok a tak ďalej. No, a tým starším zase chlebíčky a štamprlík, povedal Patrnčiak.
Zdôraznil, že v súčasnosti chodia na Veľkonočný pondelok v krojoch väčšinou mládenci z folklórnych súborov alebo folklórnych skupín. Od malých detí až po najstarších sa udržiava tradícia, že sa chodí s korbáčikom, vodou a voňavkou pošibať. Za dievčatami chodia chlapci, mládenci alebo dospelí. Toto sa udržiava. Folkloristi, väčšinou mladí sa zvyknú dohodnúť. Tí už chodia aj s vedrami s vodou. Oblečú sa do krojov a na voze spoločne s muzikou idú po dedine a zastavujú sa u dievčat, ktoré chodia do súboru, alebo u známych, spresnil.
Na šibačke ide podľa Patrnčiaka aj o spoločenský rozmer. Navštívia sa jednotlivé rodiny, priatelia. Kedysi dávno to bolo členené. V pondelok oblievali chlapi, v utorok oblievali ženy. Ale dnes sa už chodí symbolicky, nie tak, že sa hádže do potoka. Voda je skôr v symbolickej podobe. I keď chodia štáby z rôznych médií a pre tie nie je problém tradície oživiť, dodal Patrnčiak.
Pripomenul, že v Terchovej pôsobia tri detské folklórne súbory - Terchovček, Chotár a Zbojníček, mládežnícky folklórny súbor Terchovan a rôzne muzičky a malé komorné zoskupenia, ktoré udržiavajú tradície. To je prostredie, kde je ľudová kultúra stále živá a mladá generácia má o ňu záujem, uzatvoril riaditeľ MKS.