RAJECKÉ TEPLICE.
"Na jednej strane sa hovorí, že ženu si treba vážiť, treba jej dať úctu, treba rešpektovať jej dôstojnosť. Ale na druhej strane vidíme, že zamestnané ženy alebo ženy-matky nemajú to, čo by potrebovali. A nie je im daná vážnosť, ktorá by im patrila," zdôraznila poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Anna Záborská.
Práca žien, ktoré sa starajú o deti, nie je podľa europoslankyne docenená. Ony dávajú spoločnosti veľmi veľa. Ale to, čo im dáva spoločnosť vo forme rodičovského príspevku, je veľmi málo na hodnotu, ktorú ony vkladajú do detí. Slovensko je jednou z posledných krajín vo výške pôrodnosti. Materstvo prestalo byť vážené, prestalo mať hodnotu v spoločnosti. Ženy, ktoré majú viac detí a poctivo sa o ne starajú, sú brané ako ženy, ktoré si nevedia inak zariadiť život. "A spoločnosť, namiesto toho, aby im pomohla, necháva ich v ťažkej situácii," podotkla Záborská.
Podľa výkonného riaditeľa občianskeho združenia (OZ) Fórum života Mareka Michalčíka je konferencia zameraná na hľadanie toho, čo je pre ženu skutočne dobré v oblasti ľudských práv. "Svet je rozdelený na dve časti. V časti, ktorej sa hovorí tretí alebo rozvojový svet, tam skutočne ide o zásadné práva na život. Predovšetkým napríklad právo na bezpečný pôrod alebo na sebaurčenie. V mnohých krajinách je žena považovaná za majetok. Čiže v týchto krajinách je zásadnou otázkou skutočne pomôcť žene, aby spoločnosť rešpektovala jej ľudskú dôstojnosť a nevnímala ju ako vec alebo zviera. Ako niekoho alebo niečo, s čím možno manipulovať," skonštatoval Michalčík.
V druhej časti sveta sa podľa jeho vyjadrenia naopak ukazuje, že militantný feminizmus odcudzil ženu od muža. A vytvára akýsi konflikt medzi pohlaviami, v ktorom sa snažia feministické hnutia vytvárať dojem, že ženy stoja proti mužom. "My nezdieľame tento názor, skôr si myslíme, že je potrebné v komunikácii a vo vzájomnej úcte hľadať to dopĺňanie sa muža a ženy a na to zameriavať aj spoločenský život, politiku aj kultúru," povedal výkonný riaditeľ OZ Fórum života.