Piatok, 31. marec, 2023 | Meniny má Benjamín

Za mlada hýril, teraz slúži Bohu

Brat Andrej pôsobí v kláštore kapucínov v Žiline už sedemnásty rok. Žije ako jeho predchodca František z Assisi - v pokore, čistote a chudobe.

Brat Andrej v reholi. Typickým odevom kapucína je hnedá sutana s kapucňou, sandále a  cingulum.Brat Andrej v reholi. Typickým odevom kapucína je hnedá sutana s kapucňou, sandále a cingulum. (Zdroj: KATARÍNA KVAŠŇOVSKÁ)

ŽILINA. Pre život v Ráde menších bratov kapucínov sa brat Andrej rozhodol, keď mal dvadsaťosem rokov. Narodil sa v malej dedinke pri Bardejove, vyučil sa v Prešove ako maliar natierač a potom pracoval niekoľko rokov v pozemných stavbách. Tu väčšinou maľovali a tapetovali bytovky. V rodnej dedine snáď ani nie je dom, v ktorom by nebol vymaľoval čo i len jednu izbu.

„Ja som sa popri maliarstve pri práci na stavbe dostal aj k práci elektrikára, vodára, a tak trochu ovládam aj tieto remeslá," priznáva skromne brat Andrej. Aj vďaka týmto remeslám pôsobí v kláštore ako maliar, údržbár, kostolník, robotník a nakoniec niekedy i ako kuchár.

Život pred kapucínmi

„Malo to priebeh ako u každého človeka, ktorý sa chystá do manželstva alebo zasvätiť Bohu," začína brat Andrej hovoriť svoj príbeh o tom, prečo sa rozhodol vstúpiť medzi bratov kapucínov. „Na začiatku veľa rozmýšľa a predstavuje si, aké by to malo byť. Ja som si nikdy nemyslel, že by som išiel do rehole, už od 17 rokov som mal vážne známosti a napadlo mi, že sa aj ožením, no keď som sa vrátil z vojny, zmenil som názor."

Brat Andrej priznáva, že v tom období viedol skôr rozšafný život. Chodieval po zábavách a po krčmách. Rád si vypil a vyfajčil množstvo cigariet. To všetko je dnes už minulosť. „Začalo ma trochu štvať, že robím od večera do rána. Ráno o pol piatej som chodil do roboty a domov som prichádzal okolo jedenástej večer. A keď som nešiel do práce, šiel som do krčmy. Rozmýšľal som, načo je taký život," rozpráva: „Až jedného dňa, keď sme išli s kamarátmi na pivo, začal som strašne kašľať. Vtedy som si povedal, že oddnes končím s cigaretami. Vyhlásil som, že odteraz radšej nech zomriem, ako si zapálim."

A odvtedy až doteraz si skutočne nezapálil. Hoci by mohol, lebo bratia kapucíni nemajú celkom zakázané fajčiť. Kapucíni nemajú ani presne špecifikované, čo musia robiť. „Väčšinou sa to vyvíja od toho, kde sa žije. Keď sa človek zasvätí Bohu, musí robiť to, čo doba a prostredie od neho vyžaduje."

Rovnaký postup aplikoval aj pri alkohole. „A teraz som už od toho, vďakabohu, oslobodený," usmieva sa. „Aj by som si bez problémov vypil aj zafajčil, ale viem, že to nemám robiť, rovnako ako si nemám hľadať nejaké ženské známosti. Hoci sa človek tomu nevyhne, takmer denne je v styku s cigaretami, alkoholom alebo ženami. Je to okolo nás. Ale viem, že to nie je pre mňa, tak mám od toho pokoj."

Prvý kontakt s kapucínmi

Keďže ako vyučený maliar stále pracoval medzi zatvorenými stenami a práca ho fyzicky aj psychicky vyčerpávala, rozhodol sa zmeniť povolanie. „Asi tri roky pred vstúpením do rehole som pracoval v lese. Chcel som byť v prírode a vnímať, že je leto, zima." V lesoch bolo jeho náplňou práce vyrezávanie nevhodných stromčekov, konárov, samorastov.

V tých časoch už veľa rozmýšľal o svojej budúcnosti. Napadla mu aj myšlienka, že by šiel za kňaza. Z Bardejova často chodieval cez víkendy na púte do Levoče a na Staré Hory. „Po ceste som mohol rozmýšľať, rozjímať," hovorí brat Andrej. Nechal si aj narásť bradu. Načo sa ho ich kňaz opýtal, či ide ku kapucínom. „Aj som sa ho pýtal, kto sú tí kapucíni, no nezaujímal som sa bližšie."

Prišla zima a v lese bolo roboty pomenej. „Postavil som si pustovňu. Svojpomocne. Od bratov, ktorí si stavali chalupy, som si pobral dosky a pozbieral, čo som mohol, aby som si spravil búdu. Bolo to pri ceste do lesa, kam som chodil pracovať."

Sám, v lone prírody, si často čítal a dlho rozjímal. „Až raz som si pomyslel, čo ak chce odo mňa Pán Boh viac? Idem sa pozrieť do nejakej rehole." Vtedy sa vybral za kňazom, aby mu povedal, kde nájde kapucínov. Našiel ich v Bratislave. „Strávil som tam týždeň."

Sedem rokov rozhodovania

O dva mesiace nato išiel do noviciátu. Ale kým zložil večné sľuby a ostal medzi bratmi kapucínmi, prešlo sedem rokov. Pričom zvyčajne muži, ktorí chcú vstúpiť do rehole, strávia jeden rok v postuláte, druhý
v noviciáte, kde sa so všetkým oboznamujú a potom skladajú dočasné sľuby buď na jeden, alebo na tri roky. Po nich môžu zložiť večné sľuby.

„Nechal som to na Pána Boha. Bol som rozhodnutý po toľkých rokoch prijať nejaký život, ale nevedel som sa rozhodnúť aký. Potreboval som znamenie. A na duchovných cvičeniach sa ma predstavený opýtal, či chcem byť ako oni alebo nie. Keď videl, že som nerozhodný, vytiahol Sväté písmo, že uvidíme, čo nám povie Boh a potom sme losovali. Na lístočky som si napísal, či budem slobodný, ženatý, pustovník, alebo kapuc 237;n," spomína brat Andrej. O tom, aký lístoček si vytiahol, ani nemusíme hovoriť. Jeho „povolanie" je toho dôkazom.

Brat Andrej je rád, že to takto dopadlo. „Nemám výčitky, a aj keď prídu ťažšie chvíle, beriem to. Boh rozhodol, že to má byť takto, tak to tak je."

Ako kapucín sa dostal do rehole v Žiline. A pôsobí tu už sedemnásty rok. Spolu ich je v reholi 12, hoci väčšina sa po rokoch obmieňa.

Deň kapucína

„Robím rôznu prácu," vraví brat Andrej. Väčšinou však kostolníka. V kostole robí poriadok, každý deň musí upratať, niečo vymeniť, niečo prichystať. „Dopĺňam svätenú vodu, zakrývam a odkrývam organ, upratujem." Začína už skoro ráno, aby bolo všetko tip - top. Ako nám prezradil, všetci kapucíni vstávajú skoro ráno, aby stihli omšu o 6.00 h. Po nej nasledujú liturgie, a ak je omša, tak brat kňaz ju odslúži. „Po nej dám do poriadku kostol." O 12.00 h sa opäť bratia spolu stretnú, tentoraz v kaplnke, kde sa spoločne pomodlia, rozjímajú a rozprávajú, čo treba cez deň spraviť. Potom idú na obed, ktorý im päť dní v týždni pripravuje kuchár. „Cez víkendy si ale musíme variť sami. Vtedy sa striedame." Rovnako si pripravujú sami aj raňajky a večere.

Po obede každý ide za svojou prácou. Keďže medzi bratmi kapucínmi sú bratia kňazi a bratia nekňazi, ako nám prezradil brat Andrej, každý z nich robí niečo iné. Bratia kňazi si pripravujú kázne, vykonávajú pastoračnú činnosť, spovedajú a podobne. Bratia nekňazi, medzi ktorých patrí aj brat Andrej, sa zas zamestnávajú inými činnosťami. „Ja robím aj údržbára, takže keď sa niekde niečo pokazí, či dvere, elektrina a podobne, snažím sa to dať do poriadku. Tým, že ovládam toľko vecí, nemusíme ku každej drobnosti volať opravára, a urobím to aj sám. Rovnako aj ostatní bratia. Keď v niečom vynikajú, realizujú sa."

Večer sa niekoľkí bratia stretnú na večeri, no nebýva to vraj pravidlom. Inak je to, keď má niekto z bratov meniny alebo narodeniny. „Vtedy nám kuchár spraví trochu slávnostnejší obed a oslávenec dostane nejaké dobré vínko a dezert. Ak sú však náhodou bratia rozídení po nejakej práci, tak sa dohodneme, že sa napríklad všetci stretneme o ôsmej večer. Objednáme si pizzu, dáku kolu a oslavujeme," opisuje.

Peši až do Ríma

Keďže brat Andrej zvykol chodievať na púte, rozhodol sa, že zrealizuje svoj sen ísť peši až do Ríma. Jedného letného dňa v roku 2000 tak urobil. Na cestu si vzal iba malý ruksak a v habite, sandáloch a s optimizmom sa vybral na cestu. Trvala presne dva mesiace. Po ceste našiel vždy dobrých ľudí, ktorí ho nakŕmili a nechali ho u seba prespať. Ako vraví brat Andrej: „Boh sa o mňa celý čas staral." Podobné veci zažil aj na cestách na bicykli. Šiel na ňom do Poľska, Fatimy a Medžugoria.

Habit, sandále a cingulum

Brat Andrej si pred tým, než sa definitívne rozhodol stať kapucínom, povedal, že bude nosiť hnedý habit s kapucňou aj sandále. Pričom stanovy mu to neprikazujú. Každý brat má konať podľa svojho svedomia. Brat Andrej ich však nosiť chce. „Nemám sa za čo hanbiť. Prečo by som nemohol chodiť v sutane? Keď sa mi niekto smeje, rovnako sa mu môžem smiať aj ja. Niektorí ľudia sa sami nevedia poriadne obliecť."

V lete mu v sutane býva teplo, vraj ako každému inému v inom oblečení. V zime je, samozrejme, chladnejšie, a namiesto bosých nôh v sandáloch si ich schováva v ponožkách. Predsa len to nie je zdraviu veľmi prospešné chodiť naboso. „No len čo sa trošku oteplí, dám si ich dole, lebo mi je v nich horúco," teší sa.

Okrem toho má na sutane previazanú šnúrku s tromi uzlíkmi. Šnúrka sa nazýva cingulum a každý uzlík znamená sľub, ktorý skladá kapucín pri vstupe do rádu - sľub chudoby, čistoty a poslušnosti.

„Sľub chudoby znamená, že sa zriekam svojho majetku, a všetko, čo vlastním, patrí reholi. Zároveň všetky peniaze, ktoré zarobíme, idú do spoločnej kasy. Sľub čistoty je, že sa neženíme, že chceme žiť pre Boha a že na prvom mieste je u nás Ježiš Kristus. A sľub poslušnosti je v tom, že nasledujeme stanovy a zákony, počúvame predstaveného a guardiána, ktorý má pod palcom všetkých bratov a ktorý rozhoduje o tom, kam pôjdu spoločné financie a na čo, a tiež čo a kde je potrebné urobiť," ochotne vysvetľuje brat Andrej.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

  1. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  2. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  7. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  1. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
  2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  4. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  5. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  6. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  7. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 28 806
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 055
  3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 12 476
  4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 101
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 773
  6. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 714
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 922
  8. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 3 427

Blogy SME

  1. Ján Šeďo: Flambované banány už 15 rokov neprestajne lákajú.
  2. Rudolf Trbušek: Nula na účte veriteľa po 6 rokoch nie je poctivý zámer.
  3. Rudolfa Vallová: Ako na úspešných politikov a pritom sa nepomýliť
  4. Vladimír Krátky: Tak čo, opäť sme to pohnojili ?
  5. Miroslav Danko: Riešenie problému s parkovaním
  6. Věra Tepličková: Môj vstup do strany
  7. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCVII - Zuberec, Múzeum oravskej dediny
  8. Tomáš Török: Zdá sa vám rok 2023 nestabilný? Využite to!
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 41 454
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 172
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 968
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 792
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 785
  6. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 4 770
  7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 118
  8. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 103
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Druhý semifinálový zápas bol napínavý až do úplného konca.


3m
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


4 h
Režisér Rudolf Biermann.

Tvorcovia hľadajú ľudí do filmu po celom východnom Slovensku.


24. mar

Semifinálovú sériu otvorili gólové hody.


20 h

Blogy SME

  1. Ján Šeďo: Flambované banány už 15 rokov neprestajne lákajú.
  2. Rudolf Trbušek: Nula na účte veriteľa po 6 rokoch nie je poctivý zámer.
  3. Rudolfa Vallová: Ako na úspešných politikov a pritom sa nepomýliť
  4. Vladimír Krátky: Tak čo, opäť sme to pohnojili ?
  5. Miroslav Danko: Riešenie problému s parkovaním
  6. Věra Tepličková: Môj vstup do strany
  7. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCVII - Zuberec, Múzeum oravskej dediny
  8. Tomáš Török: Zdá sa vám rok 2023 nestabilný? Využite to!
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 41 454
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 172
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 968
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 792
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 785
  6. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 4 770
  7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 118
  8. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 103
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu