Streda, 22. november, 2017 | Meniny má Cecília

Vlci si pred barážou spravili chuť v Martine

Žilinskí hokejisti v poslednom kole základnej časti Slovnaft extraligy zvíťazili v susedskom derby.

ŽILINA. Na záver základnej časti pripravili žilinskí hokejisti svojim priaznivcom príjemné prekvapenie. V Martine, ktorý ešte bojoval o tretiu priečku a čo najvýhodnejšiu pozíciu v play off, totiž vyhrali. Vylepšili si tak sebavedomie pred barážovými stretnutiami s víťazom 1. ligy, ktoré ich čakajú o týždeň.

Domáci vedeli, že ak chcú zakončiť základnú časť na bronzovom stupni, musia stopercentne bodovať. Martin začal síce lepšie, ale Uram v 3. min zblízka trafil Lipovského. O tri minúty neskôr Dornič iba vyprášil betóny žilinského brankára. Žilina postupne vycítila, že Turčania nie sú vo svojej koži, osmelili sa, no Krajčiho strela v 8. min minula Dzubinovu bránku. Potom mali žlto-zelení možnosť hrať 85 sekúnd presilovku o dvoch hráčov, ale hostia z tlaku nevyťažili gólovú akciu. Tá sa zrodila až v 11. min v rovnovážnom stave, keď Vala spoza bránky našiel nekrytého Palovčíka, ktorý strelou bez prípravy otvoril skóre. Martin si uvedomil hrozbu, zvýšil agresivitu a vytvoril si niekoľko šancí. V 16. min Appel centroval pred bránku "vlkov", kde sa vytvorila "skrumáž", puk tancoval pred bránkovou čiarou, ale vtedy nezahrmelo. Vyrovnanie prišlo o minútu neskôr, keď Beran v martinskej početnej výhode zblízka prekonal Lipovského. Bič však plieskal na konci prvej tretiny. V 19. min Drevenák uvoľnil Turoňa, ktorý poslal svoj tím znovu do vedenia - 1:2.

Gregorovci tak znovu museli zvýšiť obrátky, v druhej tretine sa tlačili pred Lipovského bránku, ale na martinské hokejky sa vkradla nervozita. V 23. min zaváhal Říha, ktorý namiesto strely nepochopiteľne ešte hľadal Appela. Martin prišiel v 28. min o svojho lídra, keďže Uram odišiel z ľadu so zraneným kolenom. Domácich to však vyburcovalo k väčšej aktivite a o minútu neskôr Jabrocký, ktorému spoza bránky nezištne prihral Beran, v presilovke MHC vyrovnal. O 122 sekúnd na to ušiel Appel, ktorý svojím blafákom najskôr neprekabátil Lipovského, ale následne ho žilinskí obrancovia natlačili do svojho brankára a puk sa ocitol za bránkovou čiarou. To potvrdil aj videorozhodca - 3:2.

V tretej tretine si modro-bieli strážili náskok, spočiatku s prehľadom kontrolovali hru, lebo ich súper dlho nedokázal nič vymyslieť, ale keď v závere začali "vlci" hrýzť, Martin sa strachoval o výsledok. V 56. min unikol po krídle Nemec a svojou bekhendovou strelou prekvapil Dzubinu - 3:3. To Žilinu nabudilo a 85 sekúnd pred tretím klaksónom zabezpečil hosťom výhru Kokavec, ktorý využil Klepáčovu chybu. Martinu generálka na play-off, do ktorého pôjde až zo štvrtého miesta, nevyšla a na Žilinu čaká baráž.

Anton Tomko (tréner Žiliny): "Bol to len priemerný zápas. V prvej tretine sme boli lepší, v druhej sme za domácimi zaostávali a v tretej sme otočili výsledok. Toto víťazstvo je pre nás dôležité, z hľadiska psychiky nám to pred barážou pomôže. Na nášho prvoligového súpera sa musíme čo najlepšie pripraviť. Máme skúsenejších a rýchlejších hráčov ako náš vyzývateľ a chceme pre Žilinu zachrániť extraligu."

Slovnaft extraliga - 52. kolo:
Martin - Žilina 3:4 (1:2, 2:0, 0:2)

Góly: 17. Beran (Uram), 29. Jabrocký (Beran, Klepáč), 31. Appel (Beran) - 11. Palovčík (Nádašdi, Vala), 19. Turoň (Drevenák), 56. Nemec (Koložváry, Hriňa), 59. Kokavec (Nemec, Koložváry).
Vylúčení: 3:7 na 2 min, navyše Klepáč (Martin) 10 min za nešportové správanie.

Presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0.

Rozhodovali: Kubuš - Smrek, Tornay, 1152 divákov.
Žilina: Lipovský - Bobček, Hriňa, Rúfus, Nádašdi, Turoň, Ftorek, Kolarz, Škuta - Nemec, Koložváry, Kokavec - Krajči, Palovčík, Vala - Drevenák, Hreus, Kropáč - Hájnik, Pleva, Gálik.

Ostatné výsledky 52. kola: Slovensko 20 - Poprad 2:7, Skalica - Nitra 3:0, Zvolen - Trenčín 6:4, L. Mikuláš - Spiš. N. Ves 4:6, Slovan - B. Bystrica 3:4 sn. Košice mali voľno.