Mladík, ktorý prišiel do krčmy s plynovým samopalom, nie je v Žiline zďaleka jediný majiteľ takejto zbrane. V žilinských poľovníckych potrebách sa dobre predávajú, nehovoriac o predaji cez internet.
ŽILINA. Plynové zbrane sú kópie skutočných a pri niektorých modeloch je skutočne veľmi ťažké ich rozlíšiť. Na Slovensku boli v minulosti zakázané, no dnes sú voľnopredajné. Navštívili sme žilinské poľovnícke potreby a informovali sa o kúpe takejto zbrane. „Stačí vám na to občiansky preukaz a vek nad osemnásť rokov. Zákazníkov upozorňujeme na riziká spojené s kúpou zbrane. Na sebaobranu im odporučíme najskôr sprej, až keď trvajú na tom, že chcú zbraň, vtedy im ju predáme. Nie však každému. Určite nie človeku, ktorý by prejavoval známky psychickej poruchy," povedal nám predavač v poľovníctve.
Zbraň môže mať hocikto
Na ulici nie je ťažké natrafiť na ozbrojeného človeka. „Keby ste vedeli, koľko ľudí v Žiline nosí pri sebe zbraň, boli by ste prekvapení. Keď si zapnete televíziu aj cez deň, idú tam samé akčné filmy. Aj počítačové hry prispievajú k tomu, že mladí chlapci čakajú, kým budú mať osemnásť, len aby si mohli kúpiť zbraň," povedala pani, ktorá tiež predáva v poľovníctve. Zbrane si kupujú na sebaobranu aj ženy. V predajni si môžu zakúpiť menšie modely, ktoré sa zmestia do kabelky.
Dobre sa predávajú
V poľovníctve na Komenského ulici takýchto zbraní predajú až šesť denne. Cena sa pohybuje od šesťdesiat eur vyššie. Samopal, ktorým sa vyhrážal pred týždňom mladík v bare Na rohu, mali aj v tejto predajni. Bol to EKOL ASI, ktorý vzhľadom pripomína samopal UZI. Môže strieľať aj v dávkach. Stojí okolo stopäťdesiat eur. „Je možné, že si ho kúpil u nás. Mali sme tu tento typ. Ten mladík k nám chodil nakupovať, bol zberateľ," povedal predavač. Myslí si, že mladík konal skratovo. „Zákazníkov upozorňujeme na to, že zbraň by nemali používať na verejnosti, iba v skutočne nutnej sebaobrane. Keby sa tam nachádzal niekto, kto má zbraň na ostré náboje v legálnej držbe, mohol by ho v sebaobrane zastreliť," hovorí predavač.
Sú proti zvieratám
Plynové zbrane sú určené hlavne na obranu proti zvieratám. Používajú sa do nich slepé náboje, ktoré majú svetelný a zvukový efekt a náboje s plynovou náplňou. Najúčinnejšou je novinamid, ktorý by sa však nemal používať proti ľuďom. Zasiahnutie touto látkou môže spôsobiť až niekoľkodňové bolesti. „K trvalým následkom by nemalo dôjsť, pokiaľ vystrelíte z primeranej vzdialenosti. Tá je asi štyri metre. Ak však vystrelíte
z priloženej zbrane, môže dôjsť k trvalému oslepnutiu, ťažkému poraneniu a dokonca aj k usmrteniu," vysvetľuje predavač. Ak nosíte so sebou strelnú zbraň, nemala by byť viditeľná. Mali by ste ju nosiť pod oblečením, aby neboli naznačené ani jej obrysy.