TEPLIČKA NAD VÁHOM. Automobilka Kia Motors Slovakia dnes hosťovala dvesto žiakov ôsmeho a deviateho ročníka základných škôl z celého Žilinského kraja. Zúčastnili sa na podujatí Zažite deň v Kia Motors Slovakia. Spolu s podpredsedom vlády a ministrom školstva Jánom Mikolajom a prezidentom spoločnosti KIA In-Kyu Bae sa prešli po výrobných halách.
Okrem prehliadky výrobného procesu v halách závodu sa zúčastnili aj prehliadky tréningového centra v Gbeľanoch, kde zamestnanci získavajú praktické zručnosti pri výrobe a montáži automobilov. Zároveň si svoje vedomosti otestovali vo vedomostných kvízoch a súťažiach.
"Od príchodu na Slovensko KIA systematicky rozvíja spoluprácu s odbornými strednými a vysokými školami technického zamerania," vyslovil In-Kyu Bae, prezident spoločnosti KIA a dodal: "Patrí sem aj študentská prax, ktorú od roku 2007 úspešne absolvuje 177 študentov a niektorí z nich sa stali kmeňovými zamestnancami spoločnosti."
Odborné exkurzie
Záujem žiakov o podujatie bol vysoký, prihlásilo sa spolu 42 škôl, čo predstavuje asi 600 žiakov.
Za posledné štyri roky navštívili automobilový závod desaťtisíce študentov aj v rámci odborných školských exkurzií. Dúfajú, že pre žiakov takéto exkurzie budú prínosom a veria, že ich motivujú pri rozhodovaní o ďalšom štúdiu.
"Takýmto podujatím chceme u žiakov deviatych ročníkov, ktorí sa v súčasnosti rozhodujú, kam ďalej, ukázať prevádzku a rozvíjať ich poznatky v tejto oblasti. Zároveň ich chceme motivovať pri rozhodovaní sa o prípadnom štúdiu technického zamerania," prezradil prezident spoločnosti KIA.
"Môj otec aj brat tu pracujú a aj ja by som sa chcel dať na automobilový priemysel. Niektorým spolužiakom som vysvetľoval, čo sa tu robí, lebo som sa dopredu pýtal otca, čo sa tu vyrába a ako. Teraz chodím do 8. ročníka a ešte sa len rozhodujem, na akú školu pôjdem. Otec aj brat sú tu spokojní, pracujú na linke s dverami, kde ich inštalujú. Ja by som tu chcel robiť nejaké technické práce, ako konštruovanie áut," povedal Vojtech Herčko, jeden z opýtaných žiakov zo Základnej školy v Martine.
Nedostatok pracovných síl
V automobilovom priemysle je stále nedostatok odbornej pracovnej sily. "Keďže bol veľký nápor pri prijímaní pracovníkov v posledných rokoch v automobilovom priemysle, vyčerpali sme možnosti Slovenska a musíme pripravovať ďalšiu generáciu. Preto sme radi, že vznikol zákon o odbornom vzdelávaní a príprave, vďaka ktorému sa teraz budú špecializovať školy nielen pre automobilový priemysel, ale pre všetky oblasti Slovenska." povedal Július Hron, viceprezident združenia automobilového priemyslu SR a riaditeľ fondu odborného vzdelávania a prípravy.
Teraz je príhodná doba, aby sa žiaci prihlásili na tieto školy a získali odbornosť a tým uplatnenie v živote. "Pretože stredná škola dá základy, na ne nadväzujú vysoké školy a cez toto si potrebujeme vybudovať novú generáciu odborníkov," dodal Július Hron.
Ako ďalej prezradil, niektoré závody to už robia, a niektoré sa na to zas pripravujú na základe nového zákona o odbornom vzdelávaní a príprave. "Tieto školy budú pre konkrétne závody s konkrétnou perspektívou pripravovať mladých absolventov."
Správa bude aktualizovaná o video.