KIA umožnila deviatakom zoznámiť sa s prevádzkou

V priestoroch závodu Kia Motors Slovakia sa stretlo až 200 žiakov ôsmeho a deviateho ročníka základných škôl celého Žilinského kraja, aby nahliadli do výrobných hál a dozvedeli sa o práci v automobilovom priemysle.

Žiaci pri prehliadke spolu s ministrom školstva a riaditeľom spoločnosti KIA.Žiaci pri prehliadke spolu s ministrom školstva a riaditeľom spoločnosti KIA. (Zdroj: KATARÍNA KVAŠŇOVSKÁ)

TEPLIČKA NAD VÁHOM. Automobilka Kia Motors Slovakia dnes hosťovala dvesto žiakov ôsmeho a deviateho ročníka základných škôl z celého Žilinského kraja. Zúčastnili sa na podujatí Zažite deň v Kia Motors Slovakia. Spolu s podpredsedom vlády a ministrom školstva Jánom Mikolajom a prezidentom spoločnosti KIA In-Kyu Bae sa prešli po výrobných halách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem prehliadky výrobného procesu v halách závodu sa zúčastnili aj prehliadky tréningového centra v Gbeľanoch, kde zamestnanci získavajú praktické zručnosti pri výrobe a montáži automobilov. Zároveň si svoje vedomosti otestovali vo vedomostných kvízoch a súťažiach.

SkryťVypnúť reklamu

"Od príchodu na Slovensko KIA systematicky rozvíja spoluprácu s odbornými strednými a vysokými školami technického zamerania," vyslovil In-Kyu Bae, prezident spoločnosti KIA a dodal: "Patrí sem aj študentská prax, ktorú od roku 2007 úspešne absolvuje 177 študentov a niektorí z nich sa stali kmeňovými zamestnancami spoločnosti."

Odborné exkurzie

Záujem žiakov o podujatie bol vysoký, prihlásilo sa spolu 42 škôl, čo predstavuje asi 600 žiakov.

Za posledné štyri roky navštívili automobilový závod desaťtisíce študentov aj v rámci odborných školských exkurzií. Dúfajú, že pre žiakov takéto exkurzie budú prínosom a veria, že ich motivujú pri rozhodovaní o ďalšom štúdiu.

"Takýmto podujatím chceme u žiakov deviatych ročníkov, ktorí sa v súčasnosti rozhodujú, kam ďalej, ukázať prevádzku a rozvíjať ich poznatky v tejto oblasti. Zároveň ich chceme motivovať pri rozhodovaní sa o prípadnom štúdiu technického zamerania," prezradil prezident spoločnosti KIA.

SkryťVypnúť reklamu

kia1.jpg

"Môj otec aj brat tu pracujú a aj ja by som sa chcel dať na automobilový priemysel. Niektorým spolužiakom som vysvetľoval, čo sa tu robí, lebo som sa dopredu pýtal otca, čo sa tu vyrába a ako. Teraz chodím do 8. ročníka a ešte sa len rozhodujem, na akú školu pôjdem. Otec aj brat sú tu spokojní, pracujú na linke s dverami, kde ich inštalujú. Ja by som tu chcel robiť nejaké technické práce, ako konštruovanie áut," povedal Vojtech Herčko, jeden z opýtaných žiakov zo Základnej školy v Martine.

Nedostatok pracovných síl

V automobilovom priemysle je stále nedostatok odbornej pracovnej sily. "Keďže bol veľký nápor pri prijímaní pracovníkov v posledných rokoch v automobilovom priemysle, vyčerpali sme možnosti Slovenska a musíme pripravovať ďalšiu generáciu. Preto sme radi, že vznikol zákon o odbornom vzdelávaní a príprave, vďaka ktorému sa teraz budú špecializovať školy nielen pre automobilový priemysel, ale pre všetky oblasti Slovenska." povedal Július Hron, viceprezident združenia automobilového priemyslu SR a riaditeľ fondu odborného vzdelávania a prípravy.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz je príhodná doba, aby sa žiaci prihlásili na tieto školy a získali odbornosť a tým uplatnenie v živote. "Pretože stredná škola dá základy, na ne nadväzujú vysoké školy a cez toto si potrebujeme vybudovať novú generáciu odborníkov," dodal Július Hron.

Ako ďalej prezradil, niektoré závody to už robia, a niektoré sa na to zas pripravujú na základe nového zákona o odbornom vzdelávaní a príprave. "Tieto školy budú pre konkrétne závody s konkrétnou perspektívou pripravovať mladých absolventov."

Správa bude aktualizovaná o video.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 266
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 555
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 327
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 516
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 226
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 584
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu