ŽILINA. Informovala o tom Adriana Brziaková z Považského múzea v Žiline.
Najzaujímavejšie exponáty z histórie vyzbrojovania čs. armády po skončení 2. svetovej vojny sú zapožičané zo zbierkového fondu Vojenského historického ústavu Bratislava - Vojenského historického múzea v Piešťanoch.
„Vojenské historické múzeum v Piešťanoch sa prioritne špecializuje na vojenské dejiny Slovenska. Svoje zbierkové predmety prezentujeme nielen vo svojich expozíciách, ale aj v partnerských inštitúciách. Výstava pod názvom Výzbroj a výstroj československej armády v rokoch 1945-1992 bola prvý krát predstavená minulý rok v Kysuckom múzeu v Čadci a tešila sa veľkému záujmu najmä zo strany mladšej generácie návštevníkov," uviedol Miroslav Mihálik, vedúci Múzejného oddelenia Piešťany.
Vystavené budú chladné a palné zbrane ako pušky, samopaly, guľomety, bodáky. Medzi najatraktívnejšie patrí puška vzor 24 a puška vzor 52/57, ktoré používali čestné jednotky, alebo slúžili ako darovacie predmety pre významné osobnosti.
„Vojenskú techniku zastupuje motocykel JAWA 350, typ 634-4, používaný k rýchlemu zabezpečeniu spojenia jednotiek v teréne," povedal Martin Gabčo, kurátor výstavy.
Keďže sa Žilina po roku 1945 stala posádkovým mestom a v priebehu vývoja čs. armády sa tu vystriedalo viacero útvarov a vojenských škôl, výstava ponúka aj exponáty z nášho regiónu, ako napríklad bojovú zástavu niekdajšieho Intendačného učilišťa v Žiline, výstroj žiakov a poslucháčov vojenských škôl, ale aj poľnú kuchyňu.
Návštevníci budú mať príležitosť nielen vidieť spomínané predmety, ale niektoré aj osobne vyskúšať. „K hmatovej dispozícii ponúkame samopal vzor 26 s hmotnosťou viac ako 3,8 kg a samopal PPŠ, vzor 41 z obdobia 2 svetovej vojny," dodal na záver Martin Gabčo.
Pre žiakov základných a stredných škôl bude v rámci výstavy pripravený Deň prezentácie Vojenského múzea v Piešťanoch 23. marca 2010, počas ktorého uvidia okrem iného aj ukážky manipulácie so zbraňami a filmy z obdobia bojov na Dukle či SNP.
Výstava potrvá do 6. apríla 2010.