RAJECKÉ TEPLICE, KAMENNÁ PORUBA. „Od premiestneného nástupišťa máme ďaleko k zdravotnému stredisku," dali by sa zhrnúť ponosy obyvateľov Kamennej Poruby. Tí dochádzajú do Rajeckých Teplíc, vzdialených päť kilometrov, hlavne za službami.
Zdravotné stredisko je v centre mesta. Autobusové nástupište je od polovice decembra premiestnené k železničnej stanici. Porubčania preto spísali petíciu. Kúpeľné mesto v nej žiadajú o ďalšiu zastávku na súčasnej trase autobusu, ale bližšie k centru.
Rozhodne mesto
„Petíciu podpísalo 753 ľudí, čo je z počtu 1 497 ľudí starších ako 15 rokov 50,3 percenta. Chceli, aby bola zriadená ešte ďalšia zastávka, aby mali bližšie k zdravotnému stredisku," povedal starosta Kamennej Poruby Štefan Kasman. Podotkol, že išlo o samostatnú akciu občanov.
Nástupište je podľa primátora Rajeckých Teplíc zhruba o 300 metrov ďalej ako v minulosti. „Pokiaľ sa to zdá priďaleko, sme ochotní rokovať so starostami spádových okolitých obcí a tiež s vedením Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) o tejto možnosti," povedal Dobeš.
Petíciu vzali na vedomie aj mestskí poslanci. Nebol pod ňou však podpísaný nikto s trvalým pobytom v meste a ide v podstate o problém inej samosprávy. Mohla by ho podľa Dobeša riešiť aj samotná Kamenná Poruba, napríklad prevážať pacientov svojím automobilom v zmysle zákona o sociálnej pomoci.
FOTO: KATARÍNA KVAŠŇOVSKÁ
Kasman uviedol, že si preštudoval projektovú dokumentáciu ku sťahovaniu nástupišťa. Bola v nej vraj navrhnutá aj chýbajúca zastávka na križovatke ulíc Staničná a Rajecká. Mesto sa údajne nedohodlo s vlastníkom pozemku, po ktorého okraji mal ísť chodník.
Zastávku povoľuje kraj
Porubčania poslali petíciu aj žilinskej SAD-ke. Dopravca však o vytváraní zastávok nerozhoduje. Podľa hovorkyne Ivany Strelcovej je toto v kompetencii obce, ktorá zastávku na svojom území chce.
Prvým krokom je v takom prípade rokovanie s vyšším územným celkom, teda Žilinským samosprávnym krajom (ŽSK). Ten si u dopravcu objednáva výkon služby vo verejnom záujme a v jeho kompetencii je aj schvaľovanie cestovného poriadku.
„Je potrebné osloviť správcu komunikácie, respektíve jej vlastníka a správny orgán v autobusovej doprave (v tomto prípade odbor dopravy ŽSK), ktorý v spolupráci so zmluvným dopravcom prehodnotí jej polohu vzhľadom na dopravnú obslužnosť daného územia," uviedla hovorkyňa ŽSK Zuzana Muchová.
Ako ďalej informovala, podľa zásad zabezpečenia dopravnej obslužnosti samosprávnych krajov z dielne Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR sa maximálna dochádzková vzdialenosť na zastávku prímestskej dopravy v pracovný deň v čase prepravnej špičky odporúča stanoviť na 1,5 km, čo zodpovedá 20 minútam chôdze.
Táto dochádzková vzdialenosť má pokryť minimálne 90 percent obyvateľov v danom území. V čase prepravného sedla, v deň pracovného voľna a pracovného pokoja je stanovená na 2,2 km, čo predstavuje 30 minút chôdze.