Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

Na horách zabíjajú lavíny a blesky, hovorí záchranár

Práca profesionálneho horského záchranára je náročná. Stať sa ním nemôže hocikto. Rozprávali sme sa s Jurajom Ondrušom, náčelníkom Horskej záchrannej služby v Malej Fatre.

Záchranári často v horách riskujú svoje životy, aby pomohli iným.Záchranári často v horách riskujú svoje životy, aby pomohli iným. (Zdroj: JOZEF KONŠTIAK)

Náčelník horskej služby v Malej Fatre Juraj Ondruš pracuje ako záchranár už pätnásť rokov. Bol v mnohých akciách a pomáhal zachraňovať životy. Často sa však stretáva aj so smrťou. V zime zabíjajú lavíny, v lete blesky. Túto zimu našťastie obeť nešťastia na horách nemali.

Stále sú v pohotovosti

Nepretržite sú v pohotovosti vedúci záchrany, pohotovostný šofér a dispečer pri telefóne. Podľa potreby potom povolávajú ostatných záchranárov. Záleží od akcie, koľko ľudí si vyžaduje. Zranených transportujú na terénnych vozidlách či snežných skútroch. Ak si to vyžaduje zdravotný stav pacienta, alebo veľmi náročný transport, privolajú vrtuľník. „Prípadov kedy sa volá vrtuľník máme veľa, najmä v lete, keď sú dobré podmienky. V zime je problém s počasím. Keď fúka silný vietor, nemôže letieť. Takúto situáciu musíme riešiť pozemným transportom," povedal Ondruš. Hrebeň Malej Fatry je však prudko postavený. Vozidlami a skútrom sa nedostanú všade. „Jedine na lyžiarskych svahoch ku klasickým lyžiarským úrazom. Na neprístupnejších svahoch je stála lyžiarska služba, zranený sa vytiahne na kotvičke a dole sa zvezie lanovkou, alebo na saniach," dodáva Ondruš.

Skryť Vypnúť reklamu

Psy zachraňujú životy

Juraj Ondruš okrem funkcie riaditeľa horskej záchrannej služby je aj profesionálnym psovodom. Chodí so svojimi psami, vyhľadávať ľudí zasypaných v lavínach. Majú dvoch s najvyššou triedou, jeden má päť a druhý deväť rokov. Okrem nich majú jedno šteňa, nemá ani rok a preto ešte nedosiahlo ani základnú triedu. „Do roka býva tak päť trojdňových stretnutí, ktoré sú zamerané na vyhľadávanie aportov a v zime býva veľké precvičenie, ktoré trvá šesť dní a na ňom získavajú psy kvalifikáciu," hovorí Ondruš. Po roku môže pes získať prvú triedu, každý rok si môže zvýšiť kvalifikáciu o jednu triedu, až po štyroch rokoch môže získať najvyšší stupeň CV. Aby si ju udržal musí si každý rok kvalifikáciu zopakovať.

Podmienky na získanie jednotlivých kvalifikácií sa stupňujú, v najnižšej má pes plytký záhrab, v druhej už hlbší až po štyroch rokoch je už úplne vycvičený. „Výcvik trvá už od malička, zhruba od veku osem týždňov. Psa berú na každý kurz, aby vyrastal v spoločnosti ostatných záchranárskych psov. Niekedy býva problém, keď niekto príde so starším, ktorý ešte medzi psami nebol, majú tendenciu sa aj pobiť," povedal Ondruš.

Skryť Vypnúť reklamu

Šteňatá berú z policajnej chovnej stanice vo Veľkých Levároch. Ako záchranársky pes sa používa pracovná línia nemeckého ovčiaka, ale aj belgický ovčiak. „Pes hľadá čuchom, základom výchovy je, že by mal radostne pracovať. Na cvičeniach sa pán nechá zahrabať a pes ho hľadá a keď ho vyhrabe je odmenený. Takto potom vyhľadáva aj iných ľudí, je to vlastne o vzťahu človeka a psa," hovorí Ondruš.

Väčšina neprežije

Lavínové psy bývajú veľmi vyťažené, dožívajú sa najviac desať rokov. Úlohou psa je označiť na lavíne, každý cudzí pach, ktorý tam nieje prirodzený. „Keď sa dostaneme na lavínu a prvá vec, ktorú označí je vetrovka z lyžiara, je to pre nás znamenie, že tam niekto bude. Ak je človek zahrabaný do troch metrov pod lavínou, pes ho veľmi rýchlo nájde," hovorí Ondruš. Každý kto má lavínového psa chodí na takéto akcie. „Smutné je že v deväťdesiatich piatich percentách hľadáme už mŕtvych ľudí. Do pätnástich minút prežíva pod lavínou deväťdesiat percent ľudí po pol hodine už len pätnásť percent. Keď sa stane lavínové nešťastie tak musela by byť veľká náhoda, alebo šťastie, aby sa tam pes nachádzal a zachránili živého človeka. Kým sa dozvieme a dokážeme dostať na miesto kde sa lavína stala hľadáme už obete," povedal Ondruš.

Skryť Vypnúť reklamu

Lavína každé dva roky zabíja

V Malej Fatre najčastejšie zabíjajú blesky, hneď za nimi sú lavíny. Priemerne zahynie v lavíne jeden človek každé dva roky. Tento rok ešte nikto nezahynul. „Pred rokom na Silvestra zahynul v lavíne skialpinista z Prievidze. Leto je však čo sa týka prognózy prežitia lepšie, lebo zranený človek nemá problém čakať, kým sa k nemu dostane pomoc aj hodinu, dve. V zime na hrebeni, keď mrzne a fúka vietor sú šance zraneného menšie, lebo mu hrozí podchladenie a môže zamrznúť," hovorí Ondruš.

V priemere ročne zahynú v horách dvaja ľudia. Sú roky keď boli tri až štyri úmrtia, ale aj také keď nikto. Lyžiarskych úrazov býva sto až dvesto ročne, záleží to od sezóny. Veľmi vážne a nebezpečné sú zrážky lyžiarov. Dochádza k vnútorným poraneniam, poraneniam hlavy, úrazy sú veľmi komplikované na ošetrovanie aj na prognózu. Úlohou Horskej služby je prepraviť raneného dole a potom ohľadom k jeho zdravotnému stavu privolať buď sanitku alebo vrtuľník. Poskytujú aj prvú pomoc a základné ošetrenie.

Záchranárom nemôže byť každý

Každý profesionálny člen Horskej záchrannej služby by mal mať strednú zdravotnú školu. Kto sa chce stať profesionálnym záchranárom prejde prísnymi silovými, kondičnými previerkami, testmi z poznania horstva a pohovorom. Musí bývať v mieste, kde chce vykonávať prácu, aby sa dokázal čo najrýchlejšie dostať k zranenému. „U každého záujemcu je predpoklad že sa v horách pohybuje dlhšie. Človek, ktorý by si vzal do hlavy, že od dnes chce byť záchranárom a v živote do hôr nechodil a neliezol v podstate nemá šancu. Všetko sa ukáže pri previerkach, ale netrváme na tom aby bol členom nejakého horolezeckého klubu. Pri práci často využívame lezenie. Je to jedna zo základných požiadaviek na horského záchranára," tvrdí Ondruš.

Dobrovoľní záchranári sú rozdelení na dve kategórie, základnú a pozemnú záchranu, čo je vyšší stupeň. „Dobrovoľníkov pozývame do každej akcie, keď je profesionálov, ktorí sa dajú povolať málo. Napríklad keď potrebujeme transportovať z hrebeňa troch či štyroch ľudí naraz. Vypomáhajú nám aj cez víkendy pri oblastných lyžiarskych službách," dodáva Ondruš.

Zachraňuje aj moderná technika

Dôležité je byť na horách opatrný. V zime zomierajú v horách najčastejšie lyžiari, hlavne skialpinisti. „Každý dozretý skialpinista sa chráni, jedna z vecí na to je PIEPS lavínový vyhľadávací prístroj. Keď ich majú dvaja kamaráti, jeden si ho prepne na snímač a ostane na vrchu. Dokáže veľmi rýchlo lokalizovať toho druhého ak ho zasype lavína. V takomto prípade je najväčšia šanca, aby sme mu zachránili život."

Mobilný telefón je vec, ktorá zachraňuje život. „Nebyť mobilných telefónov, tak počet obetí by bol možno štvor, až päťnásobne väčší., pretože dajú včas o sebe vedieť. Pokrytie na horách je už slušné," hovorí Ondruš.

Na horách ide o život

Často mávajú pátracie akcie. „Dobré by bolo keby ľudia, ktorí odchádzajú na túru, informovali svojich známych, kam idú, kadiaľ mienia prejsť a kedy sa chcú vrátiť. Keď vieme, že ten, čo sa stratil išiel zo Štefanovej na Rozsutec a chcel zísť Hornými Dierami na ten chodník pošleme z jednej a druhej strany ľudí a nájdeme ho veľmi rýchlo," hovorí Ondruš.

Čím viac sa človek v horách pohybuje tým väčší rešpekt a úctu k ním má. „Teraz nie je v dolinách veľa snehu, všetky žľaby sú na extrémne lyžovanie totálne lavinózne. Stačí veľmi malé mechanické zaťaženie a dosková lavína sa môže uvoľniť," povedal Ondruš. Je dôležité mať zdravú úctu, zistiť si podmienky, nepreceňovať svoje schopnosti. Mnohí ľudia porušujú zákazy vstupu na uzavreté chodníky a riskujú svoj život. „Horská služba ich však nesankcionuje. My nie sme represívna zložka, nepostihujeme previnilcov," povedal Ondruš. Ak nie je turista poistený celoročne na hory, alebo v termíne, keď sa mu stane úraz tak platí za technickú časť zásahu, nie za zdravotné ošetrenie.

Niekedy človek nemusí urobiť žiadnu chybu a ocitne sa v takej ťažkej situácií a bojuje o život. Nie každý človek urobil zákonite chybu, aj keď väčšina úrazov horách sa stáva vlastným zavinením človeka. V zime je aj ľahký úraz ťažký. Ak si niekto na hrebeni zlomí nohu, čo je v lete bežný úraz, v zime to môže byť komplikácia a ide o život.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 2. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 3. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 4. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 5. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 6. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 7. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 8. Uhlíková stopa výrobku? Vyžiada si ju zákazník aj regulátor
 9. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 10. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 1. Nezaočkovaní odmietajú umelú pľúcnu ventiláciu
 2. Vianoce v O2 nekončia, práve naopak, začína Dobroadvent
 3. Slováci si radi vychutnávajú jedlo v spoločnosti blízkych
 4. AAA AUTO zajtra otvorí pobočky s ponukou vyše 5 000 áut
 5. Reinoo chce na Vlčincoch postaviť 750 nových parkovacích miest
 6. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 9. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 10. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 10 473
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 9 764
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 465
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 6 507
 5. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 6 152
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 364
 7. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 657
 8. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 502
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu? 3 003
 10. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom 2 522

Blogy SME

 1. Inštitút strategických politík: Čo chce Putin dosiahnuť na Ukrajine?
 2. Rudolf Pado: ZMOS opäť vyplakáva, kým aktivisti konajú
 3. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ako inak nahliadať na emigráciu, občianske protesty alebo euroskepticizmus
 4. Tomáš Mihalík: Je Zuzana Smatanová čarodejnica, cestuje v čase alebo je len členkou Bilderbergu?
 5. Věra Tepličková: Čau mami, stretneme sa na manikúre
 6. Miroslav Galovič: Rozdelená spoločnosť a obchodníci s covidom (zápisky dezoláta). Prvá časť pandemickej trilógie.
 7. Anton Sládek: Bratislava - Panenská ulica - 1
 8. Jan Pražák: Proboha, ty bereš viagru?
 1. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 381
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 5 265
 3. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 4 138
 4. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 091
 5. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 750
 6. Ján Šeďo: Dnes, po 184 dňoch, som si bol po tretiu včeličku a stretol sa s antivaxerom. 3 563
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 512
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 117
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Na začiatku budovania cyklotrasy boli starostovia obci v Terchovskej doline jednotní.

Dodávateľ hrozí zastavením prác.


5 h

Slovenskí poľnohospodári a potravinári venujú počas mikulášskeho týždňa mikulášske balíčky pre kľúčových ľudí krajiny – pre lekárov, sestry a pre ďalších zdravotníckych pracovníkov. Aj takýmto spôsobom sa im chcú úprimne poďakovať za to, že nás liečia, zachraňujú naše životy a snažia sa s vypätím posledných síl v mimoriadne kritickej situácii zabezpečovať zdravotnú starostlivosť v nemocniciach. Súčasťou projektu je aj výzva pre výrobcov potravín na darovanie krvi.


5 h

Tipy na vianočné darčeky na poslednú chvíľu pre celú rodinu


15 h

Práve v dobe, keď trávime doma viac času než obvykle, sú spoločenské hry jednou zo skvelých možností, ako sa zabaviť.


23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V nemocnici končia pre covid aj deti.


8. dec

Mladého muža pritlačil pracovný stroj, zraneniam podľahol.


7. dec

Od rána zaevidovali policajti viacero nehôd a škodových udalostí.


5 h

V okresoch Liptovský Mikuláš a Ružomberok má posilňujúcu tretiu dávku vakcíny takmer deväťtisíc ľudí nad 60 rokov.


8. dec

Blogy SME

 1. Inštitút strategických politík: Čo chce Putin dosiahnuť na Ukrajine?
 2. Rudolf Pado: ZMOS opäť vyplakáva, kým aktivisti konajú
 3. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ako inak nahliadať na emigráciu, občianske protesty alebo euroskepticizmus
 4. Tomáš Mihalík: Je Zuzana Smatanová čarodejnica, cestuje v čase alebo je len členkou Bilderbergu?
 5. Věra Tepličková: Čau mami, stretneme sa na manikúre
 6. Miroslav Galovič: Rozdelená spoločnosť a obchodníci s covidom (zápisky dezoláta). Prvá časť pandemickej trilógie.
 7. Anton Sládek: Bratislava - Panenská ulica - 1
 8. Jan Pražák: Proboha, ty bereš viagru?
 1. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 381
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 5 265
 3. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 4 138
 4. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 091
 5. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 750
 6. Ján Šeďo: Dnes, po 184 dňoch, som si bol po tretiu včeličku a stretol sa s antivaxerom. 3 563
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 512
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 117
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu