ŽILINA. Zimnému triatlonu, ktorý pozostáva z behu, horskej cyklistiky a behu na lyžiach, sa Tomáš Jurkovič venuje už päť rokov. Začal pri letnom a keďže ho v zime nebavilo iba trénovať a chcel súťažiť, dal sa aj na zimnú verziu športu. Postupne sa však čoraz viac začal špecializovať na zimný triatlon a dosiahol v ňom väčšie úspechy.
Slovenským reprezentantom v triatlone sa stal ešte v dorasteneckom veku. Národný dres si prvýkrát obliekol v kategórii juniorov. Dva najcennejšie kovy sa mu podarilo vybojovať v kategórii do 23 rokov, keď zvíťazil na európskom aj svetovom šampionáte. Potom prešiel k mužom, kde sa mu síce zvíťaziť zatiaľ nepodarilo, ale z roka na rok svoje postavenie na vrcholných podujatiach zlepšuje.
Okrem majstrovstiev Európy a sveta sa Tomáš zúčastňuje aj pretekov európskeho a svetového pohára. „V tejto sezóne som štartoval na pretekoch Svetového pohára v Rakúsku a na Európskom pohári v domácich podmienkach na Látkach - Mlákach neďaleko Hriňovej. V rakúskom Zell am See som skončil štvrtý, v domácich pretekoch sa mi podarilo prísť do cieľa na druhej priečke, hneď za dvojnásobným majstrom sveta, Rakúšanom Bauerom," vymenúva Tomáš Jurkovič tohtoročné cenné umiestnenia.
Oba šampionáty v Nórsku
Hlavnými pretekmi pre čoskoro 27-ročného Žilinčana však boli tie v Nórsku. Paradoxne sa v rovnakej krajine uskutočnili v priebehu týždňa na dvoch rôznych miestach európsky aj svetový šampionát. Viac sa mu darilo na Majstrovstvách Európy v meste Lygna, kde obsadil ôsmu priečku, čo bolo jeho doteraz najlepšie umiestnenie na tomto podujatí. O týždeň neskôr bol na Majstrovstvách sveta v Eidsvolle jedenásty.
Najsilnejšími krajinami v zimnom triatlone sú Nórsko a Rusko. „Šampionáty medzi mužmi však v elitnej kategórii vyhráva Švéd Andreas Svanebo, ktorý je jediným pretekárom zo Švédska medzi špičkou," objasňuje pozadie zimného športu Tomáš, ktorý bol z organizácie oboch pretekov na severe Európy prekvapený.
„Oba šampionáty boli, čo s týka tratí, pripravené skutočne výborne. Snehu bolo dosť a zima riadna, niekedy až príliš. Organizačne to však bolo pripravené veľmi jednoducho, ako by to boli preteky národného významu, nič veľkolepé. Celý európsky šampionát sa odohrával na mieste, kde boli iba hotel, benzínová pumpa a okolo nebolo nič, iba stovky kilometrov bežeckých trás, biatlonová strelnica a štadión. Svetový šampionát sa odohrával vo vojenskom areáli, kde sa dalo trénovať iba v určitých hodinách. Trate boli trochu ďalej od hotela, v ktorom sme boli všetci ubytovaní. Bola to pre mňa zaujímavá skúsenosť," podelil sa o svoje zážitky zo škandinávskej krajiny čoskoro 27-ročný Žilinčan.
Na Slovensku je špička v zimnom triatlone veľmi úzka. „V podstate sa tomuto športu vážnejšie venujeme na Slovensku dvaja, ja a Peter Mosný. Každý, kto sa robí zimný triatlon, robí aj iný šport, väčšinou v lete," hovorí Tomáš, ktorý preteká za Triklub FTVŠ Bratislava. Jeho pôvodný klub Nereus Žilina sa teraz viac zameriava na plávanie a vodné pólo, a tak slovenského reprezentanta prichýlil bratislavský klub.
Tomáš prevádzkuje v Žiline spinningové centrum a výdavky spojené so športovou prípravou si financuje z väčšej časti sám, účasť na reprezentačných akciách má však hradenú zo Slovenskej triatlonovej únie. „Zimným triatlonom sa uživiť nedá. Nejaké finančné prémie sa dajú získať na pretekoch európskeho či svetového pohára, ale aj na šampionátoch. Oceňovaní sú však iba piati najlepší, takže treba byť naozaj na špici, aby si človek aj finančne prilepšil," hovorí Tomáš.
Na lyžiach už beží
Kedysi mu zo zimného triatlonu, ktorý v elitnej kategórii pozostáva zo šesťkilometrového behu, desaťkilometrovej jazdy na horskom bicykli a osemkilometrového behu na lyžiach, robil najväčšie problémy práve posledný úsek. „S behom na lyžiach som začal ako s posledným a myslím, že som sa v ňom, v porovnaní s minulosťou, výrazne zlepšil. Samozrejme, nestíham rýchlostne s Nórmi, či Rusmi, ale už je to beh a nie iba posúvanie sa na lyžiach. V pretekoch na majstrovstvách sveta mi však nevyšiel beh, počas ktorého som sa necítil najlepšie," spomína absolvent Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity.
Koncom marca sa Tomáš začne pripravovať na letnú sezónu, počas ktorej preteká v kros triatlone. „Je to v podstate rovnaký šport, ako klasický triatlon, ale beh aj jazda na bicykli sa odohrávajú v horskom teréne. Minulý rok som sa tomu začal venovať, absolvoval som European Tour, čo bolo niekoľko pretekov v Európe. Celkovo som skončil siedmy, čo považujem za úspech, a rád by som toto umiestnenie vylepšil," hľadí už do budúcnosti slovenský reprezentant.
Tomáš Jurkovič by v budúcnosti rád získal aj niektorú z medailí na vrcholnom podujatí v zimnom triatlone. „Od tých najlepších ma delí málo. Stačí iba trochu pridať vo všetkých troch disciplínach, mať kúsok šťastia a medaila je reálna. Skúsenosti už mám, musím zabrať viac v tréningu a snáď sa úspech dostaví. Konkurencia na európskom a svetovom šampionáte sa príliš nelíši. To, že som skončil na svete o tri priečky horšie, bolo skôr tým, že mi nevyšli preteky podľa mojich očakávaní. Snáď to bude o rok lepšie," dodal Tomáš.