ŽILINA. Považská galéria umenia v Žiline otvorila minulý týždeň vo štvrtok výstavu pod názvom Ján Mathé – Hľadač dobra & Pocty pre Jána Mathého. Zorganizovala ju v spolupráci s Východoslovenskou galériou v Košiciach.
Sochár Mathé
Košický sochár Ján Mathé je jedným z ťažiskových predstaviteľov moderného slovenského sochárstva po II. svetovej vojne. Jeho vývoj smeroval od figurácie, ku ktorej bol školený na pražskej Akadémii výtvarných umení, cez najväčší okruh diel abstrahovanej figúry, k archetypálnej abstrakcii, obohatenej o kresťanskú tematiku. Pôsobí ako umelec, ktorý celý život tvoril v demokratickej krajine. V tomto duchu vystavoval i realizoval exteriérové plastiky.
„Je ťažké presne určiť jeho dominantný umelecký výraz, v každom zo spomínaných okruhov dosiahol porovnateľný vrchol. Jeho najväčší prínos je schopnosť modernou výtvarnou formou sprostredkovať témy humanizmu bez toho, aby skĺzol do akéhokoľvek klišé,“ uviedol Richard Gregor, kurátor výstavy. Podľa jeho slov, najplodnejším obdobím sochára sa zdajú byť 60. roky, kedy zužitkoval figurálnu skúsenosť a sformuloval východiská aj pre práce nadchádzajúcich období.
„Výstava poukazuje na spoločné formálne alebo tematické cykly a ich súvislosti prostredníctvom diel, ktoré sú pre dané okruhy iniciačné. Po prvý raz sa vracia cez Mathého príklad k portrétnej tvorbe 50. rokov a jedine na základe jej poznania môžeme pochopiť zmysel, konštrukciu a aj rozdielnosť Mathého neskorších nonfigurácií,“ vyslovil kurátor.
Hlavná časť výstavy je postavená na štylizáciách a abstrakciách od 60. rokov. Zároveň ju sprevádza podrobný výber z autorových kresieb.
Pocty k vybraným dielam umelca
Súčasťou projektu sú Pocty pre Jána Mathého, ktoré sú inštalované ako pendanty ku vybraným dielam. „Na poctu som vyberal autorov a konzultoval s nimi diela, ktorými prispejú, aby sa to nejakým spôsobom hodilo a rezonovalo s tvorbou Jána Mathého,“ povedal Richard Gregor.
Všetky diela sú realizované etablovanými výtvarníkmi ako Juraj Bartusz, Jozef Jankovič, Rudolf Sikora, Anton Čierny, Dušan Zahoranský, Stano Masár, Mikuláš Podprocký, Marián Grolmus. „Celý projekt obohacujú o kontrast s akčným umením, umením novej figurácie, objektom, video-inštaláciou a podobne,“ dodal Gregor.
„Dôvodom k realizácii výstavy bol tiež fakt, že nestor slovenskej kunsthistórie Radislav Matuštík napísal ako svoju poslednú štúdiu práve text pre monografickú publikáciu o Jánovi Mathém,“ prezradil kurátor výstavy. Kniha je v súčasnosti v príprave, na ktorej sa už niekoľko rokov podieľa viacero odborníkov a inštitúcií.
Stretli sa za okrúhlym stolom
Otvoreniu výstavy predchádzala diskusia pri okrúhlom stole o tvorbe Jána Mathého a slovenskom modernom a súčasnom sochárstve. Zúčastnili sa jej historičky umenia Ľuba Belohradská, Zuzana Bartošová, Katarína Bajcurová, kurátor výstavy Richard Gregor a autori pôct.
Výstavu umeleckých sôch Jána Mathého si môžete prísť do galérie umenia pozrieť do 21. marca 2010. Spolu s nimi uvidíte aj vybrané umelecké diela autorov pôct.