ŽILINA.
V uliciach Žiliny dnes bolo napriek poletujúcemu snehu a mrazu horúco ako na juhoamerickom karnevale. Obyvateľov a návštevníkov mesta zabávali stovky maškár, ktoré sa stretli na zrejme najväčšom fašiangovom festivale v krajine. Divákov na námestiach vykrúcali kostlivec, medveď, žandár alebo vodník. Maškary sa ukázali aj ako dobrí hostitelia. Ak návštevníkom festivalu nestačil na rozprúdenie krvi tanec, ponúkli ich borovičkou či vaječným likérom.
"Zaoberám sa fašiangami 40 rokov vo fotografickej podobe. Keď som chodil po dedinách, ako Žilinčan som si pomyslel, že by bolo niečo neuveriteľné, urobiť fašiangový festival v našom meste," povedal ČTK organizátor karnevalu Ivan Köhler.
Nezaprel v sebe recesistu a sám sa postavil do čela sprievodu 514 maškár z Považia, Oravy alebo Česka, ktoré prešli stredom mesta. Natiahol si na seba tmavý kostým pripomínajúci čarodejníka s hustými kučeravými vlasmi a obrovskými rukami, ktorými pohládzal nežnejšiu časť publika. "Moja maska je tajná maska samozvaného prezidenta karnevalu. Je to pre mňa najväčšie vyznamenanie, lebo sám som sa menoval prezidentom karnevalu a veľmi ma to teší," poznamenal.
Carneval Slovakia Žilina otvoril primátor Ivan Harman. FOTO: ARCHÍV MESTA ŽILINA.
V sprievode nechýbal ani tradičný symbol fašiangov, ktorým je turoň, teda symbol plodnosti. Medzi návštevníkmi pobehovalo aj niekoľko smrtiek, ktoré však obávané kosy tentokrát odložili do kúta. "Dnes životy nekosíme, neberieme, dnes výnimočne život ľuďom spríjemňujeme a zabávame ich," pousmiala sa jedna zo "zubatých". Obyvateľov a návštevníkov Žiliny pozdravili aj kráľ a kráľovná festivalu, Katarína Hasprová a Martin Hudec.
Gurmáni si mohli v žilinských uliciach pochutnať tiež na zabíjačkových špecialitách. V budúcnosti plánujú v meste vytvoriť i múzeum fašiangových masiek.
Obyvatelia Slovenska sa v uplynulých storočiach obliekali do kostýmov nielen zo zábavy. Dúfali, že masky ich dokážu ochrániť pred pôsobením negatívnych síl a napomôžu plodnosti hospodárskych zvierat či dobrej úrode.