RAJECKÁ LESNÁ. Fašiangové folklórne slávnosti začínajú v Rajeckej Lesnej v nedeľu 14. februára doobeda o 11.00 h s účasťou na svätej omši v Bazilike Narodenia Panny Márie. „V Rajeckej Lesnej sa fašiangové folklórne tradície zachovali a zachovávajú," hovorí Bohuslav Pekný, starosta obce.
Fašiangári vo frivaldských krojoch stoja pred oltárom v polkruhu a položia si klobúky s pestrofarebnými perami pred seba na zem. „O tretej popoludní sa stretnú na námestí a spolu s muzikou vytancujú ženy a dievčatá," pokračuje starosta. Potom sa sprievod vyberie dolu dedinou do miestnej časti obce Trstená, muzika vyhráva a tancujú čardáš až do večera, kedy sa vrátia do Domu kultúry, kde sa začína fašiangová zábava, ktorá trvá až do rána.
V nedeľu a v pondelok fašiangári prejdú po dedine s muzikou a vytancujú dievčatá a ženy. Večer sa v priestoroch Domu kultúry uskutoční tradičná fašiangová zábava.
Na ďalší deň pôjdu po obci klátnici, ktorých bude poháňať gazda s veľkým bičom zvaným čápor. Zároveň pôjdu po obci dva páry, dievča a fašiangár, ktorí majú košíky a šabľu. „Zberajú od ľudí vajcia a slaninu, ktorú napichujú na šabľu," vraví starosta obce.
Fašiangárov domáci ponúknu štamperlíkom alebo im za opasok dajú eurá.
Tieto páry sa však nesmú spolu stretnúť s klátnikmi, pretože klátnici by im všetko zobrali. Večer (v utorok) sa koná fašiangová zábava, ale len do pol noci, kedy sa pochová basa a oficiálne gazda oznámi, že sa končia fašiangové folklórne slávnosti. Fašiangové zvyklosti ostali tak, ako boli zaužívané v minulosti od 19. storočia.