Hasiči zo záchrannej brigády v Žiline sa potápali pod ľadom. Cvičenie sa konalo v zatopenom lome v Kraľovanoch.
ŽILINA. Hasiči zo záchranárskej brigády sa potápali pod ľadom v zatopenom lome v Kraľovanoch. Dosahovali maximálnu hĺbku dvanásť metrov. Táto práca je extrémnou záťažou na psychiku. Pracujú v kalných vodách
s nulovou viditeľnosťou. Komunikácia s partnerom je problém, orientujú sa hmatom.
Na zamrznutej hladine zatopeného lomu v Kraľovanoch, časti Rieka vyrezali motorovými pílami otvor, do ktorého skákali vo dvojiciach potápači. „Voda mala teplotu 0 °C a okolitý vzduch -8 °C, navyše husto snežilo, preto boli podmienky veľmi náročné," povedal Branislav Zápeca, veliteľ Špeciálneho družstva a organizátor cvičenia. Kvalifikovaného inštruktora pre potápačov robí už desať rokov.
Táto práca je nebezpečná
Naše vody sú kalné a je v nich nulová viditeľnosť. Preto je táto práca veľmi nebezpečná. Aj komunikácia je zložitá. „Orientujeme sa iba hmatom a komunikácia s partnerom pod vodou je pomocou navádzacieho lana. Takže, ak sa vám niečo stane pod vodou, trhnete lanom a ste odkázaní na jeho pomoc. Preto je táto práca obrovským zaťažením na psychiku. Na hladine je pripravený ešte jeden potápač pre prípad, že by došlo k nehode a bolo by potrebné zasiahnuť," vysvetľuje Zápeca.
Na cvičení sa zúčastnilo 51 potápačov. Okrem hasičských aj potápači zložiek ministerstva vnútra a ministerstva obrany. Zhruba v 100 metrovej vzdialenosti vysekali otvor na hladinu
a po 15 až 20 minútach sa vrátili po navádzacom lane späť.
Pri cvičení sa nikto nezranil
Počas cvičenia nedošlo k žiadnym zraneniam. V prípade nehody bola pripravená sanitka, ktorá disponuje zariadením na defibriláciu.
„Pri potápaní môže vzniknúť dekompresná nehoda, ak sa potápač rýchlo vynorí. Pre takýto prípad sme mali v Trenčianskej fakultnej nemocnici pripravenú pretlakovú komoru, ktorú je priamo určená na záchranu potápačov. Takisto bola informovaná 112-tka a vrtuľník, ktorý by dopravil potápača do dekompresnej komory, kde by mu znižovali tlak a liečili ho," hovorí Zápeca.
Potápajú sa viackrát
Počas roka sa potápajú viackrát. Aspoň raz do roka musia potápači dosiahnuť hĺbku, na ktorú sú vyškolení. Tiež musia urobiť ponor pod ľadom. Takéto cvičenia sa na Slovensku robia v Senci pre západné Slovensko a pre ostatné časti Slovenska v Žiline. „Na Slovensku je v hasičskom zbore vyškolených zhruba 160 potápačov. Keď dôjde k utopeniu, prípadne nejakým rýchlym akciám na vode, zasahuje vždy tá skupina, ktorá má na starosti príslušný obvod. V prípade, že sme na výjazde, supluje nás jednotka z Martina," informoval Zápeca.
Zasahovali aj pri podozrení na antrax
Pracujú v troch zmenách, pričom každá má 25 členov. V prvom rade sú to hasiči, ale vykonávajú aj špeciálne funkcie.
„Chemické družstvo, ktoré je unikátne na Slovensku, zasahovalo aj na stretnutí Bush - Putin, dvakrát boli privolaní ku prípadu podozrenia na antrax. Zasahovali sme aj pri prípade rozsypanej ortuti v Žiline, ktorá bola vysypaná v dĺžke sto metrov, v Závodí pri depe. Odstraňovali sme ju pomocou priemyselného vysávača. Zasahujeme takisto pri ekologických haváriách na vodných tokoch a pri povodniach. Prevážame pomocou plávajúceho transportéra ľudí z postihnutých oblastí. Vyťahujeme potopené vozidlá pomocou nafukovacích vakov," povedal veliteľ zmeny Jozef Pekara.
Jednotka disponuje aj vlastnými stanmi, poľnou kuchyňou, centrálami a osvetľovacou technikou. V prípade potreby sú schopní na mieste určenia sebestačne pracovať celé dni, dokonca aj v noci.
Zachraňujú aj zavalených
Súčasťou ich práce je aj záchrana ľudí pri zemetraseniach či iných prípadoch kolapsov budov. Špeciálne vyškolená lezecká skupina vyťahuje spod trosiek zranených a mŕtvych. „Záchranná brigáda disponuje aj lezeckým modulom, ktorý je určený na vyslobodzovanie ľudí a záchranu spod zavalených budov. Preto je divné, že štát vyšle na Haiti súkromné zložky a pritom disponuje vlastnými záchrannými zložkami," dodáva Zápeca.