ŽILINA. Bol pondelok 18. januára večer a na ulici Sasinková pri viadukte okradol zlodej s kapucňou na hlave ženu zo Žiliny. Pani nahlásila krádež, polícia prehľadala okolie, no zlodeja nechytili. Situácia mohla byť ešte horšia. Pri ukradnutých platobných kartách boli napísané pin kódy.
Mestská polícia preto preventívne monitorovala bankomaty v centre mesta. Či sa lupičovi podarilo peniaze aj vybrať, alebo poškodená stihla karty zablokovať, sme sa nedozvedeli. Ak by aj o peniaze prišla, mohla by ich dostať späť. V takomto prípade je podmienkou zablokovať karty čo najskôr.
Rozhodujúci je čas
Len v Slovenskej sporiteľni zablokujú mesačne približne 2 300 kariet, z toho viac ako polovica je z dôvodu krádeže, povedala pre Žilinské echo Naďa Urbanová z odboru komunikácie poisťovne. Aj pri fatálnej chybe - pin-kódu napísaného pri kartách, je šanca na vrátenie peňazí ukradnutých z bankomatu.
Dôležité je čo najskôr kartu telefonicky zablokovať. Následne treba podať reklamáciu. „Ak banka po prešetrení uzná reklamáciu za opodstatnenú, vráti klientovi odcudzené prostriedky," uviedol pre Žilinské echo vedúci oddelenia spracovania kariet Slovenskej sporiteľne Peter Šmíd.
Užitočná je aj služba SMS notifikácie, kedy správa na mobilný telefón upozorní, že niekto manipuluje s vaším účtom. Človek často zistí až potom, že mu kartu ukradli.
Strata alebo krádež platobnej karty sa dá nahlásiť 24 hodín denne priamo banke, Združeniu bankomatových kariet alebo do Autorizačného centra Slovenska. Číslo majte vždy pri sebe.
Vydavateľ karty následne zablokuje pre platby v elektronických platobných termináloch a bankomatoch. Embosované karty tiež zaradí na tzv. stoplist, čo je zoznam odcudzených a stratených kariet, ktorý majú k dispozícii finančné inštitúcie a obchodníci.
Zadarmo vďaka EÚ
Poplatok za zablokovanie platobnej karty je spojené s poplatkom, ktorý bol v minulosti rádovo v sto korunách. Podľa smernice Európskeho parlamentu bude tento úkon bezplatný. Všetky slovenské banky ju musia aplikovať najneskôr od 1. marca.
Tipy ako bezpečne používať platobnú kartu
- Kartu si hneď po jej prevzatí podpíšte.
- Na kartu si nepíšte svoj PIN kód, ani ho neuchovávajte spolu s kartou.
- Mali by ste vždy vedieť, kde máte svoju kartu.
- Kartu uchovávajte oddelene od osobných dokladov.
- Pri používaní platobnej karty na platby za nákupy cez internet používajte iba bezpečné a overené stránky.
Tipy ako sa chrániť pred zneužitím karty
- Pri výberoch z bankomatov si pozorne prezrite bankomat - najmä otvor, do ktorého sa vkladá karta, či v ňom nie je nainštalované cudzie teleso.
- Pri zadávaní PIN kódu si zakryte druhou rukou klávesnicu, aby ste zabránili jeho odpozorovaniu.
- Nastavte si na karte limity na výber hotovosti a na platbu kartou tak, aby neboli príliš vysoké.
- Hneď po zistení straty karty si ju telefonicky zablokujte.
- Pravidelne si kontrolujte výpisy z účtu. Ak zistíte nezrovnalosti, ihneď sa skontaktujte s bankou.