ŽILINA. Spor Mesta Žilina a podnikateľa Vladimíra Vidru o to, čo môže a nemôže robiť s jeho domom vyhláseným za pamätihodnosť, má nový rozmer. Po tom, čo Krajský súd v Žiline rozhodol, že mu mesto zakázalo prerábať dom nezákonne, dosiahol úspech aj na prokuratúre. Na jeho návrh vydal prokurátor protest proti všeobecne záväznému nariadeniu o pamätihodnostiach z roku 2007.
Nemôžu nariadiť povinnosti
Okresný prokurátor v Žiline zistil, že niektoré časti nariadenia sú v rozpore so Zákonom o obecnom zriadení a Stavebným zákonom. Mesto síce má právo vyhlásiť pamätihodnosti, nie však v tomto smere vymedziť povinnosti fyzických a právnických osôb. To sa stalo pri Vidrovi, ktorého dom za nehnuteľnosť vyhlásili, po tom, čo ho kúpil.
„Zákon o ochrane pamiatkového fondu len stanovuje možnosť, aby obec nariadením upravila podrobnosti týkajúce sa evidencie a zaraďovania vecí do zoznamu pamätihodností, avšak bez toho, aby mala obec možnosť ukladať vlastníkom takýchto pamätihodností povinnosti," uviedol pre MY Žilinské noviny prokurátor a hovorca Krajskej prokuratúry v Žiline Milan Cisarik.
Mesto sa podľa prokuratúry môže k zamýšľanej stavebnej činnosti na pamätihodnosti vyjadriť aj negatívne, nemôže však zasahovať do stavebného konania.
Nenechá sa obmedzovať
Vidra kúpil v roku 2008 vrchné poschodie domu na Bratislavskej ulici, kde kedysi býval majiteľ továrne na zápalky Samuel Wittenberg. Projektoval ho architekt Fridrich Weinwurm. Mesto ho preto zaradilo do zoznamu pamätihodností.
„V žiadnom prípade ma nemôžu obmedzovať, aby som si dal budovu zatepliť alebo urobil interiérové úpravy tak, ako vyhovujú mne, a nie ľuďom, ktorí si myslia, že sú tu na suplovanie štátu," povedal Vidra. Nariadenie mesta je podľa neho „paškvil, aký by určite nemal uzrieť svetlo sveta a ešte k tomu ako mestský zákon."
Na zamyslenie podľa neho je aj fakt, že na jeho podnet už prokuratúra napadla druhé nariadenie mesta. Predtým sa mu nepozdávali obmedzenia vjazdu do pešej zóny.
Bolo by to škoda
Protest obdržalo mesto minulý týždeň, podľa hovorcu Martina Barčíka ho zatiaľ analyzuje právne oddelenie. Až potom sa bude vedieť vyjadriť ku ďalším krokom mesta. Podľa hlavného architekta mesta Martina Paveleka by bolo na škodu, keby mesto pamätihodnosti nevyhlasovalo. „Chceme, aby si ľudia uvedomili, že nevlastnia hocakú budovu, že má aj kvality, či už stavebné, alebo historické. Bolo by škoda, keby ich zničili nevhodnými úpravami," povedal Pavelek.
„Skôr máme opačný signál, že majitelia budov status pamätihodnosti oceňujú. Môžu vďaka tomu požiadať o príspevok na rekonštrukciu," povedal. Podľa pripravených projektov sa ho chystajú aj niektorí využiť
Musia rozhodnúť
Mesto musí o proteste rozhodnúť do 30 dní od jeho doručenia. Ak protestu prokurátora vyhovie, je povinné, najneskôr do 90 dní, nezákonný predpis zrušiť, prípadne ho nahradiť predpisom v súlade so zákonom. Pokiaľ mesto protestu nevyhovie, môže generálny prokurátor podať návrh na ústavný súd.
- Od 24. augusta 2009
Továreň na zápalky - Samuel Wittenberg a syn, Obytný dom Wittenberga, Mestské divadlo, Dom odborov a Základná škola Romualda Zaymusa.
- Od 13. októbra 2008
Dom smútku, Športová hala, Spojené elektrárne Slovenska, Ciachovňa, Mestská vila na Hálkovej ulici, Obytný dom na Námestí požiarnikov a Mestská krytá plaváreň Žilina.