Milan Gužík z Veľkého Rovného sa cíti poškodený konaním Sociálnej poisťovne. Tvrdí, že mu od roku 2004 vypláca o polovicu menej peňazí, ako mu podľa rozhodnutia súdu patrí. Vraj sa mu preto zhoršil zdravotný stav a musí si pichať inzulín. Hovorí, že mu dlhujú už viac ako 16-tisíc eur. opiera sa o rozhodnutie Najvyššieho aj krajského súdu, ktoré rozhodli v jeho prospech. Sociálna poisťovňa naopak tvrdí, že postupuje v súlade so zákonom.
VEĽKÉ ROVNÉ. Milan Gužík utrpel v roku 1986 pracovný úraz. Bývalý zamestnávateľ mu až do roku 2003 vyplácal náhradu mzdy, ku koncu vo výške 10 650 korún. Od roku 2004 „zdedila" túto povinnosť Sociálna poisťovňa a Gužíkovi vypláca úrazovú rentu.
Avšak približne len v polovičnej výške, pretože tvrdí, že mu ju pred rokmi vypočítali zle, a teda mu ju celý čas vyplácali vo výške, ktorá mu neprináleží. Gužík sa súdil a má právoplatný rozsudok Najvyššieho súdu vo svoj prospech. Vyplýva z neho, že SP nie je oprávnená prepočítavať výšku dávky a nariadil jej vo veci znova rozhodnúť.
Konanie zastavili
SP naopak tvrdí, že je povinná skúmať všetky skutočnosti rozhodujúce pre posúdenie jednotlivých nárokov. Preto koncom minulého roku podala na Okresný súd v Žiline žalobu o určenie sumy náhrady. Kým súd nerozhodne, konanie prerušila a Gužíkovi vypláca menej peňazí, ako on žiada.
Rozhodli v jeho prospech
Hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči pre MY Žilinské noviny povedal, že rozhodnutie Najvyššieho súdu je pre všetky strany záväzné. SP Gužíkovi od 1. 1. 2004 vyplácala namiesto 10 650 korún len 5 563 korún. Gužík vypočítal, že mu tým do dnešného dňa aj s úrokmi dlžia viac ako pol milióna korún. Bude ich žiadať späť.
„Pracoval som vo Váhostave, razili sme v podzemí tunely. Keď som utrpel úraz, súd mi priznal náhradu, ktorú mi vyplácal podnik. Sociálna poisťovňa mi to však hneď skrátila na polovicu," hovorí Gužík. Krajský súd najskôr rozhodnutie SP potvrdil. Keď Najvyšší súd rozhodol v jeho prospech a rozhodnutie SP zrušil, rovnako rozhodol aj Krajský súd v Žiline.
Keby mi nepomohla rodina,
nemal by som čo do úst.
Rozsudok je právoplatný. Uvádza sa v ňom, že „odporkyňa (Sociálna poisťovňa, pozn. red.) bola bez ďalšieho povinná prevziať výplatu úrazovej renty vo výške, v akej bola náhrada vyplácaná k 31. decembru 2003". Teda vo výške 10 560 Sk. Podľa súdu nie je poisťovňa oprávnená prepočítavať jej výšku.
Poisťovňa: rozhodli chybne
Sociálna poisťovňa má na prípad vlastný názor. Tvrdí, že Váhostav vypočítal výšku náhrady zle, a teda Milanovi Gužíkovi ju vyplácal v nesprávnej výške.
Preto podala na okresný súd žalobu o určenie jej výšky. „Najvyšší súd v rozsudku uviedol, že v ďalšom konaní bude povinnosťou SP zadovážiť potrebné podklady a až po ich zadovážení vo veci opätovne rozhodnúť. Takýmto podkladom je aj správna suma nároku, resp. jej určenie," povedal hovorca SP Peter Višváder.
Škodu bude vymáhať
„Ak súd zruší rozhodnutie správneho orgánu, je správny orgán pri novom prejednaní viazaný právnym názorom súdu," uvádza sa v rozsudku Najvyššieho súdu. Proti nemu nie je prípustný opravný prostriedok. Milan Gužík je preto presvedčený, že pravda je na jeho strane a SP mu úmyselne škodí. Navyše sa mu preto zhoršil zdravotný stav.
„Dohnali ma až k inzulínu. Práve v roku 2004 som si zobral úver stotisíc korún na auto a oni mi stiahli polovicu z renty. Keďže som úver musel splácať, zostal som 5 mesiacov prakticky bez peňazí. Keby mi nepomohla rodina, asi by som nemal čo do úst, povedal Gužík a dodáva: „Myslím si, že čakajú, kým konečne zomriem, aby sa ma zbavili. Nevidel som iný taký prípad, keď štátna inštitúcia nerešpektuje rozhodnutie krajského ani najvyššieho súdu." Dlžia mu vraj už viac ako pol milióna korún a on je rozhodnutý si ich vymôcť.