Piatok, 3. december, 2021 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Festival dokumentov otvorí naliehavé témy súčasnosti

Od stredy 27. do nedele 31. 1. bude v kultúrnom centre Stanica Žilina - Záriečie výber z najlepších filmov festivalu z Prahy, Bratislavy a Budapešti, doplnený diskusiami a stretnutiami s režisérmi a zaujímavými hosťami.

Ako sa varia dejiny. Film Petra Kerekesa. Hlavnými hrdinami sú vojenskí kuchári z rôznych kútov Európy. Uvidíte na Stanici vo štvrtok o 12.00 h.Ako sa varia dejiny. Film Petra Kerekesa. Hlavnými hrdinami sú vojenskí kuchári z rôznych kútov Európy. Uvidíte na Stanici vo štvrtok o 12.00 h. (Zdroj: ARCHÍV STANICE)

Od stredy 27. do nedele 31. 1. bude v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie výber z najlepších filmov festivalu z Prahy, Bratislavy a Budapešti, doplnený diskusiami a stretnutiami s režisérmi a zaujímavými hosťami.

ŽILINA. Vyše 60 dokumentárnych filmov ponúka Medzinárodný festival dokumentárnych filmov každému, kto má chuť nazrieť pod pult „hypermarketu" Jedného sveta. Filmy v programe 10. ročníka festivalu Jeden svet 2009 tento rok držia ako podpultový tovar.

Každý nájde pod pultom debničku archívnych kotúčov zo stredoeurópskej kinematografie, ktoré vrhajú svetlo na uplynulých 20 rokov vytvárania fungujúcej demokracie; kartón príbehov žien, ktoré v krajinách „tretieho" sveta bojujú proti vráskam bez aplikácie drahých krémov; Afriku v konzerve, zabalenú inak ako v cestopisných filmoch; najčerstvejšie slovenské dokumenty na váhu, a mnoho iných pútavých filmov z reálneho prostredia.

Peniaze, otázka energií

Klimatické zmeny, korupcia, ekonomická kríza, ženské práva, práva menšín - výber z dokumentárnych filmov, ktorých základnou témou je problematika ľudských práv a naliehavé spoločenské témy súčasnosti, ponúkne od stredy 27. do nedele 31. januára Stanica Žilina - Záriečie. V kultúrnom centre sa totiž uskutoční Medzinárodný festival dokumentárnych filmov pod názvom Jeden svet.

„Festival ponúkne škálu filmov z Prahy, Bratislavy a Budapešti a bude doplnený diskusiami a stretnutiami s režisérmi a zaujímavými hosťami," vraví Hana Lukšů zo Stanice.

Hlavnou témou desiateho ročníka festivalu sú peniaze. Peniaze ako podstata súčasnej spoločnosti. „Druhou témou prehliadky, ktorej naliehavosť stále narastá, je otázka energií - boj medzi starými a novými formami uspokojovania našich zvyšujúcich sa potrieb komfortu a spotreby," upresňuje Lukšů.

Jeden svet pre školy

Popri hlavnom programe organizuje Stanica už tradične v rámci festivalu bezplatné projekcie pre školské kolektívy - Jeden svet pre školy.

„Filmy dobre poslúžia ako doplnok k hlavným témam vyučovania, niektoré z nich sú natáčané špeciálne pre vekové skupiny žiakov základných, či študentov stredných škôl," hovorí Hanka Lukšů.

Pre žiakov nižších ročníkov sú pripravené kratšie filmy, doplnené o tvorivé dielne a interaktívne hry. Pre žiakov stredných škôl vybrali niekoľko približne hodinových dokumentov a niektoré z nich doplnili aj o diskusiu s hosťom.

Program festivalu

27. 1., streda - Ženy sveta

12.00 h Ženy pre meny - Erika Hníková (ČR, 2003, 75 min.)

Eva túži po novom poprsí, Magda vyskúšala všetky prostriedky na chudnutie, Zuzana zvažuje, že zanechá športovanie kvôli kariére v modelingu. Erika Hníková cez feministky, plastických chirugov, modelky, či zákazníčky drogérií skúma, ako sa mýtus krásy prejavuje v Česku, kto ho vytvára a s akým cieľom.

17.00 h Made in L.A. - Almudena Carracedo (USA, 2007, 70 min.)

Tri ženy z Mexika sa stretli v odevnej dielni v Los Angeles. Dvanásť hodín nad šijacím strojom bez prestávok na jedlo, zavreté, zarobili za blúzku, ktorá v obchode stojí trinásť dolárov, devätnásť centov. Film o bojkote obchodného domu Forever 21, ktorému boli ich výrobky určené a sile hlasu pár ľuďí, ktorí potrebujú bojovať.

19.00 hSedem svetiel - Olga Sommerová (ČR, 2008, 57 min.)

Autorka sa dlhodobo zameriava na osudy a svedectvo žien. V jej novom dokumente vystupuje sedem pamätníčok, ktoré oživujú spomienky na holokaust a druhú sv. vojnu a zverujú sa s vlastným „návodom" ako prežiť nielen nacistický režim. Niť filmu sa však vinie až k súčasným prejavom nacizmu a nacionalizmu.

20.00 h Zahnať diabla do pekla - Gini Reticker (USA, 2008, 72 min.)

Príbeh o odvahe liberijských moslimských a kresťanských žien, ktoré sa bez ohľadu na vyznanie rozhodli zasadiť o ukončenie občianskej vojny. Svojimi dlhodobými nenásilnými, no dôraznými protestmi ukázali, že spontánny aktivizmus môže zmeniť históriu. Film získal na Pražskom festivale cenu za boj za ľudské práva.

28. 1., štvrtok - Energia

12.00 h Ako sa varia dejiny - Peter Kerekes (SR, Rakúsko, ČR, 2009, 88 min.)

Hlavnými hrdinami filmu sú vojenskí kuchári z rôznych kútov Európy. Práve od ich poľných kuchýň závisí úspešnosť „ozbrojených žalúdkov" - vojakov. Bez kuchárov stráca armáda silu a teda aj zmysel. Vojenskí kuchári tak mohli vplývať na celé dejiny ľudstva.

16.00 h I.O.U.S.A. - Patrick Creadon (USA, 2008, 85 min.)

Dokument odhaľuje svet ekonomiky a vysokej politiky. Zaoberá sa štátnymi zásahmi do ekonomiky, sleduje rastúce zadĺženie štátu, jeho príčiny a prípadné riešenia. Film, ktorý namiesto nič nehovoriacich čísiel používa animácie vhodne prepojené s ďaľšími informáciami, ako je aj činnosť prezidenta, či výlety ministrov.

18.00 h Ropná apokalypsa? - Andrew Evans (Veľká Británia, 2008, 48 min.)

Musíme sa naučiť zatočiť s ropou skôr, než zatočí ona s nami. Film bilancuje súčasný stav, kedy sme totálne závislí na rope. Ropní magnáti predpovedajú krásnu budúcnosť a nezávislí varujú, že „čierne zlato" vyťažíme veľmi skoro. Nejde však len o zníženie spotreby a šetrenie, ale predovšetkým o hľadanie iných zdrojov.

19.00 h Energia ako závislosť - diskusia

Hostia: Juraj Rizman, environmentálny aktivista (Greenpeace), Igor Vereš, Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, odborník na obnoviteľné zdroje a Marcel Lauko, riaditeľ Energetického centra Bratislava.

Bez energie si dnešný svet nevieme predstaviť. Ako sa však vyrába, aké sú možnosti, aká je realita a ako to v skutočnosti všetko funguje? Pozvali sme niekoľko odborníkov z radikálnejším, triezvejším, či učeným pohľadom na svet, ktorí sprostredujú viacero pohľadov na tému dnešného zlata - energie.

20.00 h Architekt odpadu - Oliver Hodge (Veľká Británia, 2007, 86 min.)

„Predstavte si dom, ktorý si sám kúri, zásobuje sa vodou, pestuje si plodiny, ku ktorého výstavbe nie je potrebná žiadna drahá technológia, že recykluje svoj odpad, že má vlastný energetický zdroj. Predstavte si, že sa taký dom dá postaviť kýmkoľvek, z vecí, ktoré spoločnosť považuje za odpad." Film o práci architekta Michela Reynoldsa a jeho boji s americkými úradmi.

29. 1., piatok - 20 rokov demokracie

16.00 h Najväčšie prianie - Jan Špáta (ČSR, 1990, 85 min.)

„Aké je vaše životné prianie?," pýtal sa režisér mladej generácie roku 1964, ktorá ako prvá dospela po druhej sv. vojne. K životu v socializme sa vyjadrovali otvorene a kriticky. Špáta sa k otázke vrátil roku 1989. Nová generácia svoje túžby premieta do materiálneho zabezpečenia alebo kritizuje neslobodu.

17.30 h Ideme ďalej - Wolfgang Ettlich (Nemecko, 1999, 108 min.)

Pútavý príbeh premeny NDR zobrazený na osudoch rodiny pána Schutzeho, vedúceho socialistickej samoobsluhy v saskom Zschopau. Príbeh rodiny začína v revolučnom roku 1989 a zachytáva desať rokov života nepretržitých výkyvov od zlého k dobrému a naopak.

19.30 h Dobré ráno, Slovensko! Sedem mesiacov, ktoré nám zmenili život - Martin Hanzlíček (SR, 2009, 52 min.)

Film pokrýva obdobie od novembra 1989 po prvé slobodné voľby v júni 1990. Retrospektíva bez predstierania objektivity. Hlavným hrdinom pohľadu je verejnosť, dav, masa, voliči, občania, ktorí sa stávajú nositeľmi emocií, zastáncami ideí a programov politických strán, ale aj predmetom manipulácií.

+ diskusia: Fedor Gál, autor námetu a Martin Hanzlíček, režisér filmu

30. 1., sobota - Hudba a ľudské práva

15.00 hJežiš je normálny! - Tereza Nvotová (ČR, SR, 2008, 66 min.)

Film sa zaoberá poňatím viery, manipuláciou a výchovou detí v kontroverzných kresťanských skupinách. Režisérka strávila rok vo vnútri Triumfálneho centra viery. Vo filme skúma, kde končí hranica slobody vyznania a kde začína nebezpečná manipulácia.

16.30 h Maďarská národná - Bori Kriza (Maďarsko, 2007, 70 min.)

Romantické násilie je názov maďarskej popovej kapely, ktorá hrá nacionálny rock, hlásajúci krajné pravicové ideály. Skalní fans sú skinheadi, folkáči, futbalisti i vysokoškoláčky. Spája ich nenávisť voči Židom a túžba po obnovení „Veľkého Uhorska". Radikalizmus má miesto v médiách, či školstve a to nielen v Maďarsku.

18.00 h Úprimný na 99 % - Rune Denstad Langlo (Nórsko, 2008, 70 min.)

Amina, Emir, Haji a Assad založili hip-hopovú formáciu nazvanú „Spojené menšiny", ktorá odkazuje na skutočnosť, že i keď všetci žijú v nórskom Osle, ani jeden z nich sa tam nenarodil. Vo svojich úderných piesňach dávajú naplno priechod svojim nejednoznačným pocitom zo života v Nórsku.

+ Kongo na rázcestí - Petna Ndaliko Katondolo (Kongo, 2007, 30 min., anglické titulky)

Konžský filmár je známy svojimi „inými" snímkami. Originálne kombinuje staré africké tradície s modernou estetikou. Dokument sa pohybuje na rozhraní experimentu, filmu-ankety a volebnej reportáže. Dáva možnosť nahliadnuť do zákulisia prelomových volieb 2006 z pohľadu občanov.

20.00 h Africký underground: demokracia v Dakare - Ben Herson, Magee McIlvaine, Chris Moore (USA,

Senegal, 2007, 65 min., anglické titulky)

Senegal je jednou z najstabilnejších demokracií v Afrike, avšak stále bojuje s chudobou, či vysokou nezamestnanosťou. Najvýraznejšie je počuť túžbu po zmene u raperov a hip-hoperov. Energická snímka plná hudby sleduje angažovaných hip-hoperov v priebehu vyostrených volieb roku 2007.

+ Otroci - Hanna Heilborn, David Aronowitsch (Švédsko, Dánsko, Nórsko, 2008, 15 min.)

Základom tohto nesmierne pôsobivého animovaného dokumentu je autentický záznam výpovedí, ktoré poskytli dve deti po svojom oslobodení z otroctva v roku 2003. Takmer 20 rokov trvajúca občianska vojna v Sudáne sa chýlila ku koncu, keď sa začal lov na deti a zvyšujúcu ekonomiku.

22.00 Dj Puppesh

31. 1., nedeľa - Je dobré vedieť

15.00 h Svedectvo z Tibetu - Jezza Neumann (Veľká Británia, 2008, 48 min.)

Reportér Tash Despa nakrúcal skrytými kamerami v utajení v Tibete. Odporcovia režimu sú mučení, ženy sterilizované; nomádskym Tibeťanom zkonfiškovali majetok a umiestnili ich do rezervácií. Mladá generácia predstavuje silný zdroj latentného odporu, ktorý môže prerásť do násilia.

16.00 h Barmský VJ - Anders Ostergaard (Nórsko, Švédsko, Dánsko, Veľká Británia, 2008, 84 min.)

V septembri 2007 zachytilo niekoľko Barmčanov mobilnými telefónmi protivládne demonštrácie a ich surové potlačenie. Ich zábery sú jediné svedectvo toho, čo sa tu dialo. Strhujúci dokument poukazuje význam nezávislých médií proti totalitnej moci. Film získal na Pražskom Jednom svete cenu Václava Havla za výnimočný spôsob prispenia k ochrane ľudských práv a tiež študentskú cenu.

+ Smrtiace polia - Victor Burgos (Uruguay, 2009, 13 min.)

Veľké plantáže sóje v Južnej Amerike určenej pre veľkochovy EU, vytláčajú prirodzené ekosystémy a zhoršujú klímu. Ľudia sú vyháňaní z pozemkov a strácajú možnosť dopestovať potravu. Veľká časť sóje je geneticky modifikovaná a masívne zvyšuje používanie pesticídov, ktoré spôsobujú otravu pre miestne komunity, vodné zdroje a prírodu.

18.00 h V zápale boja - Masha Novikova (NL, 2008, 113 min.)

Garry Kasparov sa preslávil ako majster šachu vďaka svojmu vynaliezavému štýlu rafinovaných kombinácií. Ako kandidát na post Ruského prezidenta postupuje rovnako a je tŕňom v oku vládnej garnitúre na čele s Putinom. Film je rovnako rafinovaný a prekvapivý ako Kasparovov štýl.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máš rád výzvy? Zmeň svet a urob veci inak, teraz
 2. Tento rok turizmu neprial
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 4. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 5. Opäť sme na dobrej vlne
 6. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 8. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 9. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 10. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 1. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 2. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 4. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 5. Opäť sme na dobrej vlne
 6. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 7. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 10. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 16 989
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 11 635
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 796
 4. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 7 164
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 6 198
 6. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 811
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 4 233
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 3 957
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 374
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 2 943

Blogy SME

 1. Marian Nanias: Jadrová energia – Dôvera spoločnosti k vedeckým poznatkom.
 2. Štefan Vidlár: Babenkám
 3. Ján Šeďo: Spomienky bývalého elitného policajta zabalené v kriminálnych príbehoch - akt odvahy v troch dejstvách ( zatiaľ ).
 4. Roland Ondrus: Lockdown
 5. Jakub Konečný: Samit pre demokraciu: východiská a očakávania pred najväčšou diplomatickou akciou roka
 6. Štefan Vidlár: Darmožráč
 7. ASEKOL SK: Končí sa doba plastová. Do čoho vám zajtra zabalia jedlo?
 8. Věra Tepličková: Kapitán je späť. Rozdal úlohy, funkcie a je pripravený
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 14 789
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 4 950
 3. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 926
 4. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 836
 5. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 763
 6. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 607
 7. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 231
 8. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 3 410
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Žilinská basketbalová legenda Milan Rožánek nedávno oslávila 80 rokov.

Rozvoju basketbalu v Žiline sa venuje viac ako 50 rokov.


Ján Hatala 2 h

Príčina vzniku požiaru je v štádiu vyšetrovania.


5 h
Tréner ŠK Belá Ján Holúbek.

Povedali sme si, že sa nebudeme motať okolo štvrtého, piateho miesta, vraví tréner Belej.


2. dec

Analýza poukázala na sporné prevody pozemkov v Bánovej.


2. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Policajti mladého muža poznajú, jeho správanie riešili niekoľkokrát. Obvinili ho z útoku na verejného činiteľa.


2. dec

Odporúčajú ľuďom, aby sa pohybovali v skupinkách.


2. dec

Dlhoročná folkloristka, speváčka, členka folklórnych skupín a propagátorka ľudovej kultúry a zvykov našich predkov Martina Žabčíková zomrela 29. novembra vo veku 37 rokov.


2. dec

Jeho výstavba je plánovaná na štyri roky.


a 1 ďalší 12 h

Blogy SME

 1. Marian Nanias: Jadrová energia – Dôvera spoločnosti k vedeckým poznatkom.
 2. Štefan Vidlár: Babenkám
 3. Ján Šeďo: Spomienky bývalého elitného policajta zabalené v kriminálnych príbehoch - akt odvahy v troch dejstvách ( zatiaľ ).
 4. Roland Ondrus: Lockdown
 5. Jakub Konečný: Samit pre demokraciu: východiská a očakávania pred najväčšou diplomatickou akciou roka
 6. Štefan Vidlár: Darmožráč
 7. ASEKOL SK: Končí sa doba plastová. Do čoho vám zajtra zabalia jedlo?
 8. Věra Tepličková: Kapitán je späť. Rozdal úlohy, funkcie a je pripravený
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 14 789
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 4 950
 3. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 926
 4. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 836
 5. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 763
 6. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 607
 7. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 231
 8. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 3 410
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu