ŽILINA. Zákon o odpadoch platný od 1. januára tohto roku ukladá mestám a obciam zabezpečiť pre ľudí podmienky, aby mohli triediť komunálny odpad. Triediť by sa pritom mali minimálne štyri zložky - papier, sklo, kovy a plasty. Separovanie sa stalo právne záväzným. Podľa Ladislava Hegyiho z Karpatského rozvojového inštitútu si mestá odpad triedia samy alebo to zabezpečujú súkromné firmy.
„Separovanie má mnoho výhod. Pomáha brzdiť nárast spotreby prírodných zdrojov. Zároveň pomáha znižovať skládkovanie a spaľovanie odpadov. Čo je zaujímavé, vytvára tiež desaťnásobne viac pracovných miest ako skládkovanie," povedal Hegyi. Obec, ktorá ho nemá zabezpečené, môže dostať vysokú pokutu. Podľa novej smernice EÚ, ktorú musí prijať aj Slovensko, bude povinnosť triediť tieto komodity až na 50 percent.
Znamená to, že až polovica skla, papiera, plastov a kovov, ktorú denne vyhodíme, bude znova spracovaná.
Mestá sa novému zákonu snažia prispôsobiť. Pre Žilinu, Bytču a Kysucké Nové Mesto ho zabezpečuje firma T+T. V Rajci separujú prostredníctvom Združenia obcí Rajeckej doliny.
Žilina
Hovorca mesta Martin Barčík hovorí, že intenzívne triediť odpad začali už v lete 2009. „Mesto zakúpilo 1 260 nových kontajnerov, ktoré sme podporili súťažou, vďaka ktorej mohli Žilinčania získať zaujímavé ceny," povedal Barčík. V marci minulého roku Žilina otvorila druhý zberný dvor. Celkové ročné náklady na ne sú viac ako 99-tisíc eur. Zvýšili tiež počet veľkokapacitných kontajnerov.
Na triedenie odpadu rozmiestnili v Žiline 1 260 farebne rozlíšených kontajnerov, ktoré majú objem 1 100 litrov a nosnosť minimálne 350 kg. „Rozmiestnili sme ich na sídliskách, v centre mesta i prímestských častiach. Separujeme 5 komodít, k papieru, sklu a plastom sa pridali tetrapakové a kovové obaly," doplnil Barčík. Projekt separovania v Žiline podporil Recyklačný fond sumou 238 996 eur. Mesto pridalo ďalších viac ako 14-tisíc eur.
Rajec
„Mesto Rajec separuje zložky komunálneho odpadu - papier, sklo, plasty, kovové a viacvrstvové obaly - už od roku 2008. Celý systém separovaného zberu je zabezpečovaný cez združenie obcí Rajecká dolina," povedal Peter Dubec z referátu výstavby na Mestskom úrade
v Rajci.
Bytča
V Bytči podľa Dušana Beníčka z oddelenia životného prostredia mestského úradu dostali ľudia harmonogram vývozu a každá rodina domov obdržala vrecia. „Podľa harmonogramu prichystajú každý týždeň iný druh odpadu. Takto separujeme papier, sklo a plasty a dvakrát ročne odvážame aj kovy a autobatérie," povedal Beníček.
Na sídliskách vytvorili takzvané hniezda. Sú v nich farebne odlíšené nádoby na papier, plasty a sklo. Na požiadanie zabezpečujú veľkokapacitné kontajnery. Tie štandardne po meste rozmiestňujú pravidelne vždy na jar a na jeseň. „Separovanie pre nás zabezpečuje firma T+T a stojí nás asi 15-tisíc eur ročne. Máme však už aj povolenie na výstavbu kompostárne na biologicky rozložiteľné odpady pre celý okres. Žiadame pre ňu o príspevok z EÚ," dodal Beníček.
Kysucké Nové Mesto
V Kysuci triedia odpad najdlhšie, už od roku 2007. Zameriavajú sa na plasty, sklo, papier, tetrapakové, aj kovové obaly. „Na sídliskách naši občania separujú do 1 100 litrových nádob, ktoré sú farebne rozlíšené. V minulom roku sme zakúpili a osadili aj dva polopodzemné kontajnery na plasty. Rodinné domy zase separujú do zberových vriec," povedala Lucia Moravčíková z Referátu životného prostredia mestského úradu.
Kysucké Nové Mesto získalo z recyklačného fondu 2,3 milióna korún a samo prispelo čiastkou 129 459 korún. Odpad pre nich likviduje tiež firma T+T.