ŽILINA. V štyroch nemocniciach s poliklinikou (NsP) v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa zatiaľ proti vírusu novej chrípky zaočkovalo 70 z 1750 zdravotníckych pracovníkov, pre ktorých je vakcína určená. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Zuzana Muchová.
"Očkovanie je na báze dobrovoľnosti. Nemocnice ŽSK dostali spolu 175 kusov 10 ml ampuliek vakcín. Každá nemocnica zriadila očkovací tím (lekár a sestra), ktorý očkuje zdravotníckych pracovníkov. Spolu je v nemocniciach ŽSK 2506 zamestnancov," uviedla Muchová. Doplnila, že odbor zdravotníctva ŽSK neeviduje žiaden prípad novej chrípky u zdravotníckych zamestnancov nemocníc samosprávneho kraja.
V Kysuckej NsP v Čadci podľa ambulantného infektológa Milana Peteraja ešte očkovanie nie je ukončené. "Boli vianočné sviatky, ľudia boli na dovolenke, niektorí boli chorí. Vakcína je pre desať ľudí a po otvorení sa musí spotrebovať do siedmich dní. Takže bol vydaný pokyn, pokiaľ by ľudí bolo viac ako 10 alebo pod 10, budú očkovaní na infektologickej ambulancii. Zaočkovať sa ale dáva málo ľudí," povedal Peteraj.
Vo Fakultnej NsP v Žiline, ktorá je v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, vytvorili podľa riaditeľky Daniely Bekeovej tri očkovacie tímy pre vytypovanú skupinu 1151 zdravotníckych pracovníkov. "K 15. januáru prišlo z vybraných zdravotníckych pracovníkov 545, ktorí sa písomne vyjadrili k očkovaniu. Z nich je zaočkovaných 1,37 percenta," informovala Bekeová.
Primár oddelenia infektológie FNsP v Žiline Igor Štúr uviedol, že očkovať začali posledné tri pracovné dni pred Štedrým večerom. "Veľa pracovníkov si čerpalo dovolenky, náhradné voľná a boli aj mimoriadne dlhé prázdniny. Takže vyše 500 ľudí sa zatiaľ nevyjadrilo voči očkovaniu, pretože neboli dostupní. A keďže nejde o urgentnú vec, kde hrozí časové premeškanie, situácia sa po návrate do normálneho pracovného režimu výrazne vylepšuje," skonštatoval Štúr.
Prvú potvrdenú infekciu vírusom novej chrípky zachytili v žilinskej nemocnici podľa Štúra pred necelým trištvrte rokom a odvtedy mali opakovane pacientov s pozitívnym nálezom. "Väčšina prípadov boli ľahké ambulantné formy, ktoré nevyžadovali hospitalizáciu. Ale žiaľ, hlavne v poslednej dobe pribúdajú pacienti, ktorí už nemajú pozitívnu cestovateľskú anamnézu. To znamená, že sa nevrátili zo žiadnych rizikových destinácií, ale neopustili možnože v poslednom roku vôbec miesto trvalého bydliska. A za posledný mesiac, vrátane vianočných sviatkov, sme mali v našej nemocnici niekoľko pacientov, ktorí nakoniec museli byť uložení a liečení až na oddelení ARO," uviedol primár oddelenia infektológie žilinskej FNsP.
"Následkom toho, že pribúdajú pacienti, ktorí potrebovali komplexný liečebno - diagnostický prístup, sa vyskytli už aj prípady nákazy typom novej chrípky u personálu zdravotnej sestry alebo u lekára. Títo evidentne získali chorobu v dôsledku ošetrovania a kontaktu s ťažko chorým pacientom, u ktorého bola preukázaná infekcia vírusom novej chrípky," uzatvoril Štúr.