ŽILINA. Pomoc bezdomovcom v Žiline v zime ponúkajú tri zariadenia. Najvyhľadávanejšia je podprahová nocľaháreň Diecéznej charity, ale tiež útulok Štart. Pomoc im poskytuje aj mesto.
Najväčší záujem o nocľaháreň
Podľa Martina Barčíka, hovorcu Mesta Žilina, si ľudia bez domova môžu svoju poštu zo súdu, úradu práce či daňového úradu vyzdvihnúť na Mestskom úrade v Žiline. Oznam o zásielkach nájdu na úradnej tabuli s menom a dátumom narodenia prijímateľa. Mesto tiež finančne podporuje Diecéznu charitu na Predmestskej ulici.
Diecézna charita disponuje kapacitou 20 lôžok a zriadili aj 8 núdzových. Okrem nocľahu pre mužov poskytujú aj stravu, šatstvo, zabezpečenú majú aj osobnú hygienu, v centre im poskytujú tiež sociálne poradenstvo. Hľadajú pre nich možnosť ubytovania a pracovnej aktivity, napríklad cez projekt Nota Bene. Cez naše zariadenie ročne prejde okolo 300 ľudí. Denne využije služby nášho sociálneho poradenstva a predaja časopisu Nota Bene okolo 50 klientov," informoval riaditeľ charity Peter Birčák.
Pomáhajú aj v teréne
V nízkoprahovom centre majú aj pracovníka v teréne. Ten najskôr vyhľadá klienta, väčšinou sa o ňom dozvie od ostatných bezdomovcov. Osloví ho, odovzdá mu leták s kontaktnými údajmi. Nosí so sebou batoh, kde má pre nich hygienické potreby, teplý čaj, prípadne čerstvé pečivo, ktoré im rozdá.
„Sú dve skupiny klientov, ľudia, ktorí majú záujem so sebou niečo robiť a prídu, a ľudia, ktorí prídu, ale neostanú, rezignujú. Väčšinou tí, ktorí sú zvyknutí žiť okrajovo." Hovorí Rastislav Kolman, terénny pracovník . Bezdomovci jeho pomoc prijímajú. „Čo môžem povedať, tak na mňa zatiaľ žiaden nezaútočil. Nesnažím sa ale nikomu vnucovať, skôr prídem za tým človekom viackrát a snažím sa mu poskytnúť pomoc. Nie všetci sú so základným vzdelaním, sú medzi nimi aj vysokoškoláci a v súčasnosti aj mladí ľudia, ktorí majú problémy s alkoholom a drogami," dodáva.
Bezdomovec Štefan, ktorý využíva služby Diecéznej charity, osem dní nedostal výplatu za tri mesiace, a dostal sa do zložitej situácie. Vďaka poradenstvu, ktoré tu dostal, sa mu črtá pracovná príležitosť. Predpokladá, že do konca januára tu už nebude. Optimizmus nestráca. „Treba sa prebrať a začať znova, využiť šancu, chodiť, pýtať sa o prácu, zarobiť niečo za dva tri mesiace, postaviť sa na nohy a ísť ďalej," tvrdí Štefan. Nie všetci však vyhľadajú pomoc. „Tí, ktorí sem neprídu, si kúpia lacné víno a túlajú sa vonku. Veľká časť z nich nebola v rodine, alebo mali prácu, stratili ju a hľadajú útechu v alkohole." dodal.
Štart býva vyťažený
Najväčšiu kapacitu v Žiline má útulok Štart na Hviezdoslavovej ulici. Zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj. K dispozícii majú 52 lôžok. V zimných mesiacoch, ale aj celoročne bývajú vyťažení. Ubytovanie pre ľudí poskytujú celodenne. Prichýlili aj ľudí, ktorí si pre zdravotné komplikácie nemôžu nájsť prácu. Poskytujú tiež možnosť stravovania, poradenstvo a rozdávajú bezdomovcom šatstvo, ktoré sem ľudia donesú. Cez deň majú klienti možnosť pracovnej aktivity.
„Sú klienti, ktorí k nám chodia len prespať, niektorí však ostávajú a zapájajú sa do pracovnej terapie, v rámci ktorej tkajú koberce, vyrábajú svietniky, predávajú časopis Nota Bene či vykonávajú aktivačné práce pre mesto. Tento rok tu máme vystavený betlehem, ktorý vyrezávali naši klienti.
V letných mesiacoch sú to aj práce v záhradke a na poli. Máme tu aj kaplnku zasvätenú Matke Tereze," povedala Katarína Veselovská, pracovníčka útulku. Keď majú naplnené kapacity, odporučia ľudí bez domova na ďalšie žilinské zariadenia. Pomoc môžu nájsť aj u Misionáriek Lásky Matky Terezy na Dolnom Vale.