BRATISLAVA/BYTČA. Prezident Ivan Gašparovič vo štvrtok udelil vysoké štátne vyznamenania dvadsiatim významným osobnostiam kultúrneho, vedeckého a športového života. Medzi nimi Radom Ľudovíta Štúra II. triedy ocenil aj spisovateľa, novinára, bytčianskeho rodáka a čestného občana Mesta Bytča Milana Vároša. Ocenenie dostal za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry. Slávnosti sa zúčastnili tiež premiér Robert Fico a exprezidenti Michal Kováč a Rudolf Schuster.
Udeľovanie štátnych vyznamenaní je významnou formou uznania zásluh občanov SR. Ide o morálne a spoločenské ocenenie vynikajúcich jednotlivcov a právo udeľovať ho patrí ku kompetenciám prezidentov. Prezident Ivan Gašparovič v príhovore podčiarkol, že je pre našu krajinu veľkým šťastím, že sa vždy mohla a môže spoľahnúť na vzácnych ľudí, žijúcich a pracujúcich v duchu najvyšších morálnych hodnôt nadradených častokrát nad vlastné záujmy.
Milan Vároš sa v Bytči narodil v roku 1937. Pracoval ako redaktor denníka Smena, neskôr šéfredaktor týždenníka Život. Pre svoj postoj k udalostiam v roku 1968 bol politicky diskriminovaný a nemohol publikovať. Prezident vyznamenaním ocenil aj jeho publikačnú činnosť, najmä knihy Stratené slovenské poklady 1 - 2 o osudoch našich umeleckých diel a pamiatok v zahraničných múzeách a galériách, za ktoré už získal sedem prestížnych ocenení: Cenu ministra kultúry, hlavnú Cenu Literárneho fondu za vedeckú a odbornú literatúru, dve medzinárodné hlavné Ceny E. E. Kischa a iné. Podľa jeho rozsiahlej reportáže o úkryte najväčšej historickej pamiatky českého národa pražských korunovačných klenotov v Žiline roku 1938 nakrútili dokumentárny film aj Francúzi.
Takmer 73 ročnému Várošovi ocenenie, podľa vlastných slov, dobre padne. Považuje ho za inšpiráciu do ďalších rokov a povzbudenie. Na svoje rodné mesto si spomína v dobrom. „Žili tam moji učitelia Oto Weinberger, Rudolf Badík, Štefan Jánošík a iní, ktorým za veľa vďačím. Najmä však akademickému sochárovi Stanislavovi Birošovi, ktorý mňa, bytčianskeho chasníka, dostal v roku 1955 na vysokú školu. Veľmi ma mrzí, že títo ľudia už nežijú, pretože by som sa im bol rád pochválil. Tento úspech pokladám aj za úspech Bytče a všetkých mojich učiteľov, ale tiež posledných vzácnych priateľov, ktorí tam žijú - Zuzany Rehákovej, Gabriely Gajdošovej, Miloša Janečka a ďalších," povedal Vároš.
Mesto Bytča udelilo Milanovi Várošovi čestné občianstvo v roku 1999. Primátor Peter Korec je na významného rodáka hrdý. „Primátor mesta a všetci občania Bytče blahoželáme nášmu rodákovi a čestnému občanovi mesta k tomuto významnému oceneniu jeho celoživotného diela," povedal Korec.