ŽILINA. Zastavenie výcviku policajných psov na vyhľadávanie výbušnín v reálnych podmienkach sa negatívne odrazí na kvalite služobných psov, ktoré sa používajú na ochranu letísk. Tvrdí to Samuel Hruškovic z Rescue Teamu Slovakia vo Varíne.
"Veľmi dobre poznám policajných psovodov a ich odbornú úroveň rovnako ako kvalitu ich psov. Metodiky výcviku psov na Slovensku sú na svetovej úrovni, čo dokazujú ich výsledky nielen v policajných službách, ale aj v záchranárstve. Policajní psovodi sa napríklad zúčastnili aj na zahraničnej záchrannej misii v Iráne po ničivom zemetrasení. Vycvičiť psa, ktorý sa môže použiť na ostro, trvá minimálne dva roky a takýto pes sa musí neustále trénovať," zdôraznil Hruškovic s tým, že iba v reálnej činnosti sa ukážu chyby, ktoré sa následne odstraňujú.
Hruškovic si tiež myslí, že policajný psovod, ktorý pochybil na popradskom letisku, by mal zotrvať vo svojej funkcii. Zlyhanie psovoda nebolo podľa neho profesijné, ale ľudské.
"Pes výbušninu našiel, psovod ho odmenil a pozabudol na výbušninu. Najdôležitejším faktorom pri takomto výcviku sú reálne podmienky a fáza odmeňovania. Psovod musí do odmeňovania psa vložiť doslova celé svoje srdce a musí byť úprimné, nie hrané. Pes to cíti a len jeho radosť z odmeny ho motivuje vykonávať činnosti, ktoré od neho požaduje psovod," doplnil Hruškovic.