ŽILINA. Pre voľný a ostatný čas založil Ján Budai spolu s ďalšími chovateľmi záujmovú akvaristickú organizáciu Akvafit. V Žiline je to prvá organizácia svojho druhu a v súčasnosti má dvanásť členov, ktorí sú nielen zo Žiliny a okolia, ale aj z Rajca a Kysuckého Nového Mesta.
Vznikli pod hlavičkou Slovenského zväzu chovateľov v Bratislave. „Plánujeme rozširovať našu organizáciu, je otvorená pre každého, budeme len radi, keď sa k nám pridajú ďalší členovia, ešte sa zväčšíme," povedal Ján Budai, vedúci organizácie.
Posudzovanie rybičiek
„Naším úmyslom je na budúci rok zúčastniť sa Majstrovstiev Európy Guppy. Podali sme už prihlášku, aby sme sa už budúci rok mohli týchto majstrovstiev zúčastniť. Zahlásili sme sa k párom, lebo tam je väčšia šanca zvíťaziť," vyslovil vedúci organizácie Akvafit.
Konkrétne sa teda prihlásili na výstavu Guppy - páry. „Ide o súťaž párov rybičiek. Je tam samček a samička," ochotne nám vysvetlil pojem „guppy". Ešte existuje ďalšia kategória - guppy tria. Na nej zas vystavujú a posudzujú troch samcov.
Ján Budai vie veľmi dobre, čo všetko sa na výstave posudzuje, pretože sám je jedným z posudzovateľov. „Aj keď sa ľudia na tom často smejú, je na rybkách čo pozorovať," prezradil. Na rybkách posudzujú napríklad výzor rybičiek, zhodnosť ich tiel alebo línie. Samozrejme, rybky sú rozdelené do rôznych kategórií, ako nám povedal Ján Budai. Tiež prezradil, že do súťaže môžu poslať neobmedzené množstvo párov.
Rozhodujú sa však poslať asi len dva alebo tri páry. „Lebo človek ich viac naozaj nevypestuje. Potrebujete na to kvantum miesta. Nemôžete rybky krížiť medzi sebou, ak chcete zachovať čistú líniu, potrebujete to chovať zvlášť. Je to trochu náročné. Všetko má svoje zákonitosti," povedal.
Rybky viac neuvidia
V rámci celého Slovenska je akvaristická organizácia Akvafit jediná, ktorá požiadala o účasť na majstrovstvách.
Rybičky, ktoré vyberú do súťaže, pošlú usporiadateľom výstavy buď poštou, alebo si po ne príde jeden z posudzovateľov, ktorý ich vezme na výstavu autom.
„Rybičky potom ostávajú usporiadateľom. Je to niekedy škoda, ale na druhej strane si organizácia, ktorá majstrovstvá usporiada, pomôže, lebo sa dostane ku genetickému materiálu, ku ktorému by sa inak nedostala. Po skončení výstavy sa potom urobí dražba rybičiek," prezradil nám celý priebeh súťaže Ján Budai.

Burzy majú svoje tradície. Takúto tradíciu by sme si
aj my radi vybudovali.
Ján Budai
Prezentácia na verejnosti
Aby o svojej novej organizácii dali vedieť širokej verejnosti, rozhodli sa prezentovať na burze. Pre začiatok sa pripojili k organizátorom Burzy exotického vtáctva, ktorí usporadúvajú burzy pravidelne každú prvú nedeľu v mesiaci. A tak sa 6. decembra po prvýkrát prezentovali v Dome techniky v Žiline a ponúkli návštevníkom, záujemcom a milovníkom akvárií širokú škálu sladkovodných akvarijných živočíchov, akvaristickú techniku a krmivá od živých až po mrazené.
Účasť bola mimoriadne veľká. Prišli na ňu predajcovia nielen zo Slovenska, ale aj z Poľska a Čiech. Organizátor Burzy exotického vtáctva Jozef Surma bol sám milo prekvapený: „Burza sa rozšírila o sektor akvaristiky a teraristiky a je v nej pomerne solídna účasť," prezradil nám počas burzy.
Jánovi Budaiovi sa zdalo rozumné spojiť burzu akvaristiky s burzou vtáctva. „Lebo je tu už nejaká tradícia vypestovaná a my tiež potrebujeme návštevnosť. Ale samozrejme, tú tradíciu by sme si aj my radi vybudovali." Preto chcú aj naďalej spolupracovať s chovateľmi vtákov a drobnochovateľmi a nevytvárať burzy samostatné. Jozef Surma povedal: „Predpokladáme, že burza bude mať širší záber aj v budúcom roku."