Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Ľudia, ktorí ovplyvnili dianie v Žiline v roku 2009

Žilina sa aj v roku 2009 veľmi výrazne menila. Bolo to, samozrejme, najmä vďaka ľuďom. Týždenník MY Žilinské noviny už druhýkrát odhodlal zostaviť elitnú spoločnosť ľudí, ktorí život v meste v tomto roku ovplyvnili najviac.

Mons. Tomáš Galis, prvý biskup Žilinskej diecézy, bol medzi osobnosťami Žiliny 2008.Mons. Tomáš Galis, prvý biskup Žilinskej diecézy, bol medzi osobnosťami Žiliny 2008. (Zdroj: ARCHÍV MY ŽILINSKÝCH NOVÍN)

ŽILINA. Vybrali sme desiatich a zoradili ich podľa abecedy. Zároveň na našej internetovej stránke www.zilina.sme.sk od pondelka 21. decembra štartuje hlasovanie, v ktorom môžete jednej z týchto osobností dať hlas a vybrať tak jednu Osobnosť Žiliny 2009. Hlasovať sa bude dať do piatku 8. januára 2010. V pondelok 11. januára v novoročnom vydaní MY Žilinských novín prinesieme výsledky.

Nominované osobnosti

Belanik100.jpg

Karol Belaník - Prezident Únie ligových klubov

Kto je:

Belaník je Žilinčan. Bývalý ligový brankár musel ukončiť aktívnu športovú kariéru pre zranenie kolien. Keď Jozef Antošík preberal žilinský klub, vybral si Belaníka, aby mu pomohol. A práve s jeho účinkovaním sú spojené najväčšie úspechy klubu. Žilina sa štyrikrát stala majstrom Slovenska a ako jediný klub sa prebojovala do hlavnej súťaže Pohára UEFA. Karol Belaník po trinástich rokoch zo Žiliny odišiel.

Čím zaujal:

Predovšetkým tým, že sa ako Žilinčan stal šéfom profesionálneho futbalu na Slovensku. Keď sa kluby Corgoň ligy a prvej ligy rozhodli, že si svoje súťaže budú riadiť sami, vybrali si do čela Únie ligových klubov práve Belaníka. Urobili tak pre jeho nesporné manažérske schopnosti a dlhoročné skúsenosti. Belaník je akýmsi nestorom športového, najmä futbalového manažmentu na Slovensku.

Povedal:

„Trinásť rokov v živote človeka je významné obdobie. Ja som ho vnímal ako pomerne úspešné. Keď sme zakladali Úniu ligových klubov, na príprave ktorej som sa aktívne podieľal, dostal som od kolegov odporúčanie, že by bolo najideálnejšie, keby som ju v tomto období riadil ja. Aj vďaka úspechom, ktoré sme dosiahli so Žilinou. Zúčastnil som sa teda volieb, prijal som kandidatúru a uspel som," povedal pre MY Žilinské noviny o tom, prečo sa rozhodol odísť zo Žiliny.

BLANAR100.jpgJuraj Blanár - Predseda Žilinského samosprávneho kraja

Kto je:

Juraj Blanár je rodený Žilinčan. Je vrcholným predstaviteľom strany SMER, štyri roky bol v parlamente, kým ho nezvolili na čelo župy. V novembrových voľbách svoj post obhájil. Po svojom príchode na úrad, kde vystriedal Jozefa Tarčáka, pôsobí ako bezkonfliktný politik, zďaleka sa mu vyhýbajú škandály. Úrad pod jeho vedením si dal za cieľ byť profesionálny a slúžiť občanovi. Keďže jeho popularita rastie, zdá sa, že sa mu to darí. Blanár sa prostredníctvom svojho nadačného fondu a občianskeho združenia rozhodol podporovať sociálne a materiálne slabých.

Čím zaujal:

Predovšetkým jasným víťazstvom vo voľbách. Blanár získal viac ako 63 % všetkých hlasov, keď ho podporilo takmer 80-tisíc voličov. Druhý v poradí, Pavel Pavlásek z KDH, získal niečo viac ako 20 percent hlasov. Víťazstvo Juraja Blanára tak bolo najvyššie zo všetkých ôsmich samosprávnych krajov na Slovensku. Takúto jednoznačnú podporu v prospech jedného kandidáta vari nikto nečakal, nepredpokladali ju ani sociológovia. Ukázalo sa, že Blanár bodoval predovšetkým svojou nekonfliktnou osobnosťou, ale aj veľmi profesionálne zvládnutou kampaňou. Celú svoju kariéru sa vyhýba škandálom, problémy sa snaží riešiť profesionálne. Vo voľbách mu tak dala pravdepodobne hlas aj časť pravicových voličov. Blanár je jednoznačným politickým víťazom tohto roka v Žiline.

Povedal:

„Musím povedať, že som prekvapený z takej veľkej podpory, akú som dostal. Viac ako 79-tisíc hlasov, to je asi trikrát viac ako som dostal pred štyrmi rokmi. Rovnako som rád, že strana SMER-SD získala 16 poslancov," uviedol v odpovedi pre MY Žilinské noviny na otázku, ako hodnotí svoj volebný výsledok.

BOSNIAKOVA_Zofia100.jpgŽofia Bosniaková - Najznámejšia pani Strečnianskeho hradu, svätica

Kto bola:

Žofia Bosniaková, manželka uhorského palatína, žila v Tepličke nad Váhom a na hrade Strečno, kde zomrela. V roku 1689 našli jej telo neporušené po viac ako 45 rokoch od smrti, hoci nebolo balzamované. Jej pozostatky premiestnili do krypty kaplnky v Tepličke. Počas života zriadila útulok pre chudobných a nemocnicu. Chudobným rozdávala malé chlebíky, ktorým sa dodnes hovorí bosniaky. Požívala veľkú úctu medzi ľudom. V okolí Strečna ju doteraz nazývajú sväticou. V súčasnosti prebieha proces jej blahorečenia, ktorý predchádza vyhláseniu za svätú.

Čím zaujala:

V stredu 1. apríla 2009 ju 400 rokov po smrti podpálil 31-ročný Žilinčan. Pravdepodobne bol psychicky chorý. Podľa očitých svedkov vyniesol múmiu Žofie von, podpálil ju a čakal pri nej, kým nezhorela. Na mieste ho zadržala polícia a skončil na psychiatrickom oddelení. Záujem médií a verejnosti o tento čin nasvedčuje, v akej veľkej úcte majú ľudia Žofiu Bosniakovú na celom Slovensku.

Povedali:

„Telo horelo v truhle, ja som ho videla ako sedí na zemi a usmieva sa. Podľa mňa bol psychicky narušený. Zdravý človek to neurobí," povedala o hroznom čine zamestnankyňa cukrárne, v ktorej boli pre turistov odložené kľúče.

FRANEKOVA_Barbora100.jpgBarbora Franeková - Miss Slovensko 2009

Kto je:

Dvadsaťjedenročná Žilinčanka Barbora Franeková prekvapila verejnosť svojím víťazstvom na prestížnej súťaži krásy. Stala sa víťazkou, ktorá je nekonfliktná, stále sa usmieva a za sebou nemá žiadne škandály. Snáď až na mediálny záujem o jej otca, bývalého olympijského medailistu v boxe, ktoré sa chcel na jej sláve trošku priživiť. Barbora sa stále usmieva, študuje právo, robí modelku a pracuje v rodinnom vydavateľstve. Po Andrei Verešovej a Janke Horečnej je už treťou Žilinčankou, ktorá sa stala Miss Slovensko.

Čím zaujala:

Predovšetkým príjemným vystupovaním a nekonfliktnou povahou. Nie je to typ ženy, ktorá si chce svoju kariéru vybudovať na tom, ako vyzerá. Študuje právo a chce sa stať právničkou. Plánuje kariéru úspešnej ženy. Navyše nie je dokonale štíhla. Pred časom mala dokonca nadváhu. Hovorí, že schudla, aby sa cítila lepšie. Pre mnohé ženy môže byť vzorom krásy, ktorá nestavia na prílišnej štíhlosti.

Povedala:

„To najintímnejšie súkromie si nechávam pre seba. Snažím sa byť nekonfliktná. Nemám rada intrigy. Myslím si, že sa dokážem presadiť aj takýmto spôsobom, slušne, bez škandálov," povedala pre MY Žilinské noviny o svojej snahe presadiť sa v tejto profesii aj bez škandálov.

Choma_funtal100.jpgIgor Choma - Riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti, poslanec ŽSK

Kto je:

Igor Choma nastúpil po voľbách v roku 2006 do funkcie riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti a splnomocnenca vlády pre diaľnice. Je Žilinčan a do funkcie ho údajne presadzoval župan Juraj Blanár po tom, ako na post ministra dopravy presadil Banskobystričana Vážneho. Choma sa stal v novembri poslancom Žilinského samosprávneho kraja. Na svojich predvolebných bilbordoch sa ľudí pýtal, či sú za urýchlenú výstavbu tunela Višňové - Dubná Skala. On vraj áno. Pritom z titulu svoje funkcie to mohol priamo ovplyvniť. Tunel sa nestavia dodnes.

Čím zaujal:

Výrazným víťazstvom v krajských voľbách. V Žiline vyhral, keď získal viac ako 23 % hlasov. Za sebou nechal všetkých najvážnejších konkurentov, vrátane Jána Slotu, Juraja Popluhára, Ľubomíra Bažíka, aj Pavla Pavláska. Tento výsledok ho predurčuje k tomu, aby sa v komunálnych voľbách uchádzal o kreslo šéfa žilinskej radnice. Otázne však v tejto chvíli je, či sa bude chcieť do Žiliny vrátiť, pretože jeho cieľ stať sa ministrom dopravy, ostáva v tejto chvíli stále nesplnený. Ak sa však rozhodne na primátora kandidovať, bude určite patriť k favoritom.

Povedal:

„Z môjho pohľadu je aj táto funkcia o diaľniciach. Aj Žilinský samosprávny kraj je inštitúcia, ktorá má do diaľnic v regióne čo povedať. Mojim prínosom by mohla byť skúsenosť s prípravou a výstavbou diaľnic na iných územiach. Preto chcem, ak dostanem od voličov takúto možnosť, aj z pozície poslanca samosprávneho kraja pôsobiť na rýchly posun výstavby diaľníc v regióne Žiliny," povedal o dôvodoch, prečo sa rozhodol kandidovať do krajského zastupiteľstva.

KMETOVA_Zlatica100.jpgZlatica Kmeťová - Riaditeľka Jazykovej školy v Žiline

Kto je:

Zlatica Kmeťová pochádza od Bytče. V Žiline spolu s manželom založili Jazykovú školu, ktorej sa začalo mimoriadne dariť. Do povedomia Žilinčanom sa dostali predovšetkým inovatívnymi vyučovacími metódami. Ponúkajú totiž hlavne domáce intenzívne študijné pobyty v niekoľkých lokalitách v okolí. Ľudia si ich veľmi pochvaľujú. Ako podnikateľská stratégia sa to ukázalo ako mimoriadne úspešné.

Čím zaujala:

Vyhrala druhý ročník ankety MY Žilinských novín a stala sa TOPMANAŽÉROM ŽILINY 2009. Hlas jej odovzdalo viac ako 2000 čitateľov, čo možno považovať za úspech. Sama je pritom veľmi skromná, nenápadná. Pritom však veľmi otvorená novým prístupom, myšlienkam a nápadom. Jej jazykovú školu čaká zrejme v Žiline ešte svetlá budúcnosť.

Povedala:

Začínali sme v roku 2003, veľmi postupne. Nemali sme hneď veľké oči. Išli sme od triedy k triede. Bolo potrebné vytvoriť stabilný tím lektorov, získať aj akreditáciu a vybudovať si dobré meno. Chcelo to svoj čas. Ak chcete niečo dosiahnuť, vyžaduje si to čas, úsilie, štúdium," uviedla rozhovore pre MY Žilinské noviny.

Nicik100.jpgPeter Ničík - Poslanec Mestského zastupiteľstva v Žiline, člen OZ Za krajšiu Žilinu

Kto je:

Hlavná postava opozície voči bývalému primátorovi. Ako jeden z prvých sa mu opovážil verejne postaviť, zviedol s ním viacero slovných súbojov v zastupiteľstve, niekoľkokrát ho vyzval, aby odstúpil. Ničík jasne pred verejnosťou poukazoval na Slotove prešľapy a porušenia zákona a nebál sa o tom hovoriť. Hlavne jeho pričinením exprimátor v Žiline skončil. Po nástupe Harmanovho vedenia mesta nového šéfa radnice podporoval. Zlom nastal tento rok. Po kritike radnice a najmä viceprimátora odišiel z poslaneckého klubu SDKÚ-DS.

Čím zaujal:

Dva roky lojálny člen poslaneckého klubu SDKÚ-DS a podporovateľ primátora Ivana Harmana ako prvý vystúpil a stal sa nezávislým poslancom. Vedeniu vyčítal, že nespravilo verejnú súťaž na výstavbu športového centra na Karpatskej ulici. Postupne začal Ničík poukazovať na ďalšie údajné prešľapy viceprimátora Michala Horeckého. Jeho nespokojnosť a tiež ďalších ôsmich členov Občianskeho združenia Za krajšiu Žilinu viedlo rok pred komunálnymi voľbami k ich odtrhnutiu a vytvoreniu Klubu nezávislých, ktorí má spolu desať členov a je najsilnejším v zastupiteľstve.

Povedal:

„Rozmýšľal som nad tým a dospel k presvedčeniu, že zásadné princípy treba dodržiavať, že pre mňa je dôležitejšia cesta, ako cieľ. S týmto sme predsa do mesta prišli. Chceli sme ukázať ľuďom, že sa dá vládnuť aj slušne a transparentne," povedal v rozhovore pre MY Žilinské noviny o tom, prečo sa rozhodol opustiť poslanecký klub SDKÚ.

POSLUCH_tasr100.jpgFrantišek Posluch - Krajský policajný riaditeľ v Žiline

Kto je:

Františka Poslucha vymenoval do funkcie krajského policajného riaditeľa v Žiline minister Róbert Kaliňák po voľbách v roku 2006. Od začiatku si budoval renomé muža činu. Nechal sa vídať pred televíznymi kamerami priamo v akcii. Doteraz organizuje policajné tlačovky, na ktorých médiá osobne informuje o úspechoch svojich policajtov. V tomto roku však čelil vyšetrovaniu ministerskej komisie za zneužitie právomoci v súvislosti s nasadením kukláčov na ochranu známej novinárky. Prokuratúra vyšetrovanie zastavila ako neopodstatnené.

Čím zaujal:

Nariadil razantný zásah proti fanúšikom Hajduku Split. Tí mali od medzinárodnej futbalovej federácie zákaz vstupu na štadión, ale napriek tomu sa oň snažili. Posluch nasadil stovky policajtov, aby im v tom zabránil. Došlo k stretu, pri ktorom polícia zadržala 248 cudzincov. Zranenie utrpelo 52 policajtov, 18 chorvátskych fanúšikov ošetrili v nemocniciach v Žiline a Čadci. Vážne zranenie utrpel jeden civilista, ktorého s najväčšou pravdepodobnosťou trafil kameň hodený jedným z Chorvátov. Z nich 234 vyhostili zo SR a na 5 rokov zakázali vstup do EÚ. O niekoľko týždňov policajné orgány zákaz zrušili. Chováti považujú útok polície za neprimeraný a brutálny. Posluch hovorí, že bol adekvátny.

Povedal:

„Nie všetci presne pochopili situáciu, ktorá sa tam stala. Mal som pocit, že presne nepoznali opatrenia, ktoré polícia urobila na záchranu života, zdravia a majetku ľudí. Trvám na tom, že zákrok, ktorý sme vykonali, bol primeraný a adekvátny útoku. Na môj vkus dokonca mohol byť ešte tvrdší," povedal v rozhovore pre MY Žilinské noviny.

Slota100.jpgJán Slota - Exprimátor Žiliny, predseda SNS

Kto je:

Slota je človek, ktorý v Žiline bačoval 16 rokov ako primátor. Zanechal tu mnohomiliónovú sekeru, podpísal rozhodnutie o výstavbe Auparku na námestí, mrakodrapu na mieste amfiteátra, výrube mnohých stromov a ďalšie. Po voľbách sa stal členom vládnej koalície a jeho ministri sedia na eurofondoch. S jeho ľuďmi sa spájajú kauzy nástenkový tender, či predaj emisií. Slota vôbec neprekvapoval. Celý čas nadáva Maďarom, Rómom, homosexuálom, ba teraz dokonca aj policajtkám.

Čím zaujal:

Predovšetkým zdrvujúcou porážkou v krajských voľbách v Žiline. Keby totiž rozhodovali len obyvatelia mesta, nedostal by sa ani do zastupiteľstva. Skončil totiž až na 19. mieste. Prehru utrpela jeho strana aj v eurovoľbách, keď veľmi tesne prešla cez 5 % získala jeden mandát. Dáva to tušiť, že po najbližších parlamentných voľbách, ktoré budú v lete, by sa jeho vplyv mohol postupne zmenšovať. Fico si ho po skúsenostiach už do koalície pravdepodobne nevyberie. A s návratom na žilinskú radnicu, to nebude mať po výsledkoch z poslených krajskýchn volieb, tiež úplne jednoduché.

Povedal:

„Mám na mysli, samozrejme, manželstvá homosexuálov, najhoršie čo môže byť. Niektoré štáty, dokonca už aj kresťanské Španielsko zákonom povolilo osvojovanie si detí takýmito údajnými manželmi, čo sa nedá ani povedať, že sú manželia. To je niečo príšerné, to keby sa dali dohromady aj dve kravy a považovali by sme ich za manželov, tak to mi pripadá za podstatne prijateľnejšie, ako uvažovať, že dvaja bradatí chlapi a že jeden z nich je matka a druhý je otec," povedal na kongrese SNS.

STRBA_Zdeno100.jpgZdeno Štrba - futbalista, opora slovenskej reprezentácie

Kto je:

Tridsaťriročný defenzívny záložník pochádzajúci z Krásna nad Kysucou, získal s MŠK Žilina tri zo štyroch majstrovských titulov. Okrem Žiliny hrával ligu ešte v Púchove. Štrba je ako víno - čím starší, tým lepší. Jeho forma bola väčšinou stabilná, ale pred tridsiatkou nijako zvlášť neoslňoval. Potom ako kapitán vyhral so Žilinou titul a priviedol ju k historickej účasti v skupinovej fáze Pohára UEFA. Štrba sa však vybrúsil ako vzácny diamant až v tejto sezóne. V lete prestúpil do gréckej Škody Xanthi a so slovenskou reprezentáciou postúpil na majstrovstvá sveta. Pre chalana z Kysúc ako sen!

Čím zaujal:

V tomto roku nabral druhý dych. Z hráča, ktorý pomaly, ale isto po rokoch strávených v MŠK Žilina a po troch majstrovských tituloch, strácal motiváciu. Zlom nastal po jeho prestupe do priemerného gréckeho tímu Škoda Xanthi. Štrba akoby si na staré kolená uvedomil, že na špičkový futbal v lige predchádzajúcich majstrov Európy skutočne má. Nabral druhý dych a získal novú motiváciu. To sa prejavilo na jeho výkonoch v klube, keď je pre Xanthi kľúčovým hráčom, ale najmä v reprezentácii, ktorá na ňom v rozhodujúcich zápasoch úspešnej kvalifikácie doslova stála. Nezabudnuteľné sú jeho výkony proti Česku na Tehelnom poli (2:2) a v Poľsku (víťazstvo 1:0, znamenajúce postup na MS). Ak je Štrba ako víno, uvidíme, kde zakotví po majstrostvách sveta, ak tam nezhoríme. Hráč, ako on, má totiž ešte minimálne tri roky vrcholového futbalu pred sebou.

Povedal:

„Čiľania však pôsobili, akoby všetci, či už stopéri, alebo útočníci, ovládali z futbalu všetko. Je to tak, loptovú techniku majú skvelú. My sme si však na konci tiež vytvorili nejaké šance. Šlo nám o to, aby sme ľudí pobavili. Oni zase videli vynikajúce mužstvo, videli Slovensko, ktoré, postúpilo na svetový šampionát a bavili sa. Všetci sú spokojní, škoda, že sme neremizovali," povedal pre MY Žilinské noviny o nedávnom prípravnom zápase proti Čile.

(mif)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Päť chýb pri zateplení strechy
 5. Vitajte v postapokalyptickom svete
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Úprava osobného motorového vozidla
 5. Important information for Brazilians living in Slovakia
 6. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 7. Vitajte v postapokalyptickom svete
 8. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. Päť chýb pri zateplení strechy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 040
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 900
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 690
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 538
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 829
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 731
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 524
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 371
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 167
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 152
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Žilina hlási 80 prípadov. Ako je na tom žilinský región?

V nemocniciach je hospitalizovaných 844 pacientov.

Testovanie na nový koronavírus.

Žilinská nemocnica otvorila Pandemický pavilón. Už má v ňom piatich pacientov

Aktuálne je pozitívnych už 57 zamestnancov žilinskej nemocnice.

Pandemický pavilón FNSP Žilina.

BYTČA: Lúpež, vyhrážanie i poškodzovanie majetku. Mladík si poriadne zavaril

Na obvineného muža policajti spracovali podnet na návrh na jeho vzatie do väzby.

V III. lige kraľuje nezastaviteľný Hundák, v I. a II. triede na čele pätnásťgóloví strelci

Zápasy regionálnych či oblastných futbalových súťaží tento rok už pravdepodobne neuvidíme, väčšina duelov z jesennej porcie je však už za nami. Preto sme sa pozreli, ako vyzerajú poradie strelcov v jednotlivých súťažiach.

Daniel Hundák (druhý zľava) a Peter Jasenovský (tretí zľava) patria nielen medzi najlepších strelcov Bánovej, ale aj celej III. ligy.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

V kraji sú na tom najhoršie okresy Banská Bystrica a Brezno

Včera zistili na Slovensku viac ako 2 200 nakazených. 210 z toho v Banskobystrickom kraji. 56 v okrese Banská Bystrica a 45 v okrese Brezno.

Už ste čítali?