Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Už sa opäť tešíme na Ježiška

Viac ako milión listov pre Ježiška prišlo na Vianočnú poštu v Rajeckej Lesnej počas jedenástich ročníkov ojedinelého projektu. Môže vôbec existovať reprezentatívnejší výskum detskej verejnej mienky?

Niektoré deti túžia po legu či notebooku, pre ďalšie by bolo najväčším darom pohladenie rodiča. Možno ich túžby a želania lepšie pochopíme, ak dovolíme dieťaťu v nás, aby po rokoch núteného spánku ožilo nanovo. Čarovný čas Vianoc je na to ako stvorený.

List do Anjelova

obr_05.jpgNa Vianočnú poštu v Rajeckej Lesnej prichádzajú prvé listy nedočkavých detí už začiatkom jesene. Adresujú ich predovšetkým Ježiškovi na jeho „oficiálnu" adresu 999 99 Ježiško, ale občas sa objavia na obálkach celkom neobvyklé adresy. Anjelovo, Nebíčko či Ježiško zo severného pólu. Prichádzajú nielen zo Slovenska, opečiatkovali tu už aj listy z Brazílie, Indonézie, Austrálie, Kene. Slovenský Ježiško si razí cestu svetom.

Túžby detí sa aj tento rok navzájom odlišovali. Medzi dievčatami jednoznačne prevládli sny o darčekoch, ktoré nesú značku obľúbeného seriálu Hannah Montana. Twistery, cédečká, vankúšiky, peračníky alebo kozmetika ušité na mieru hlavnej hrdinky. Chlapci až tak módnej vlne nepodľahli a ich vianočné sny kopírovali predchádzajúce roky. Lego, autá na ovládanie, maska Spidermana či robot bojovník. Ale tiež „lietajúce žabičky a padajúce opičky".

Škôlkari prichádzajú osobne

obr_11.jpgVedúca pobočky Slovenskej pošty v Rajeckej Lesnej Mária Juríčková sa každý rok teší na obdobie, keď im začínajú prichádzať prvé listy pre Ježiška. Môžu ich poslať buď z pošty vo svojom bydlisku, alebo ich vlastnoručne vhodiť do neobyčajnej drevenej schránky s označením Pošta pre Ježiška.

„Chodí k nám veľmi veľa detí z celého Slovenska. Hlavne škôlkari zvyknú prísť s tým, že nám aj zaspievajú alebo zarecitujú," povedala vedúca pošty. Deti, ktoré to majú na poštu blízko, najradšej prinesú listy osobne. Nie je totiž pošta ako pošta. Tá tunajšia dýcha neobvyklou atmosférou počas celého roka. Jej predná časť sa zmenila na miesto, kde vás čaro Vianoc láka celý rok. Pod oknom stojí drevený stôl, akoby nachystaný na slávnostnú večeru. Nechýbajú oriešky, jablká, kysnutý koláč. Aj stromček hľadí na deti zhora, presne podľa vzoru našich predkov. Nestojí na zemi, ale upevnili zo stropu nad stolom.

Komu písať? Ježiškovi!

obr_09.jpgKeď sa pred jedenástimi rokmi začala myšlienka na zriadenie Vianočnej pošty rodiť v hlave pracovníkov Slovenskej pošty, kanonika Pavla Šadláka z Rajeckej Lesnej hneď oslovila. V bezprostrednej blízkosti pošty sa totiž nachádza aj Bazilika Narodenia Panny Márie, ktorá je známym pútnickým miestom, a tiež ojedinelý Slovenský betlehem. Majster Jozef Pekara na ňom pracoval dlhých pätnásť rokov a dnes je lákadlom pre turistov z celého sveta. Deti sa dokážu nekonečne dlho pozerať na dvesto postavičiek pohyblivého betlehemu.
„Mal som vtedy iba jedinú podmienku. Aby deti nepísali nejakému importovanému Santa Clausovi či Dedovi Mrázovi. Slovensko je kresťanská krajina a darčeky pod stromček u nás nosil vždy Ježiško," povedal Pavol Šadlák.

Mnohé listy detí čítal a mnohé sú podľa neho pre dospelých akousi učebnicou detskej duše. Nie sú iba o radosti. Často si deti želajú aj zdravie pre chorých rodičov alebo návrat rodiča, ktorý rodinu opustil. „Práve z takýchto listov možno pochopíme skutočné posolstvo Vianoc. Najväčšie dary nebývajú materiálne, ale sú to dary srdca a ducha. Je to láska, ktorá deťom často chýba a nedá sa ničím nahradiť. Práve na Vianoce však prichádza láska a svetlo v malom dieťati, ktoré sa narodilo v chudobnej betlehemskej maštali. Je to viac ako symbol," dodal kanonik.

Vianoce by sme podľa neho nemali utopiť v záplave darčekov. „Často mám pocit, že sme otrokmi konzumného sveta. Žiaden drahý dar však dieťaťu nedokáže vynahradiť lásku," dodal. Podľa neho treba lepšie načúvať srdcu dieťaťa. Iba tak dokáže rodič pochopiť, po čom naozaj túži. Práve do vianočných listov dieťa často napíše aj to, o čom inak nechce hovoriť.

Mať tak pištoľ na medveďa

obr_12.jpgDo budovy Vianočnej pošty zavítali v čase našej návštevy aj deti z materskej školy v Rajeckej Lesnej so svojou učiteľkou Jozefínou Bôtošovou. „Bez toho by sa nám už Vianoce nerátali. V škôlke deti nakreslia svoje vianočné predstavy a my im pomôžeme s písaním. Potom spoločne navštívime poštu, aby každý z nich mohol vhodiť list vlastnoručne do schránky," povedala učiteľka. Tetám na pošte zavinšujú veselé sviatky a už vôbec nepochybujú o tom, že by Ježiško mohol ich listy prehliadnuť.

Martinko Mikunda si vysníval autíčko, ktoré jazdí po stene. Filipko Fabana zas pištoľ na medveďa: „Nestrelil by som do neho, lebo ja sa medveďa nebojím. Iba by som ho tou pištoľou postrašil," povedal nám. Ich kamarátka Miška zase túži po bábike Šušu - prvé krôčky: „Je skoro ako naozajstné dieťa, budem dobrá mama."

Mami, Ježiško nakupoval v Tescu

obr_14.jpgČas, keď dieťa odhalí milosrdné vianočné klamstvo, jedného dňa určite príde. Stačí zabudnutá visačka s cenou a dieťaťu hneď vŕta v hlave, prečo Ježiško nakúpil darčeky práve v Tescu. Aj starší kamaráti a súrodenci radi pošepnú, že kým rodina večerala, darčeky pod stromček rýchlo pokládla mamina. Psychológ Jindřich Cupák radí, že tento moment treba nechať na deťoch: „Je veľmi zložité určiť vek, do ktorého možno živiť túto predstavu. Ak je to možné, treba ilúziu o darčekoch od niekoho takého dobrého, ako je v predstavách detí Ježiško, udržať čo najdlhšie."

Aj keď už dieťa dávno vie, že darčeky nenosí Ježiško, rado hrá s rodičmi túto zvláštnu hru ďalej. Koniec koncov, ruku na srdce - koľkí z nás dospelých dodnes radi použijú formulku: Čím ma Ježiško tento rok asi prekvapí? Podľa Jindřicha Cupáka to je celkom prirodzené - dieťa vo vnútri každého z nás možno ľahko vzkriesiť práve v čase Vianoc. Vo chvíli, keď sa dieťa dozvie pravdu, mu však žiadne sklamanie ani rozčarovanie nehrozí: „Všetko funguje ďalej. Darčeky aj vianočná atmosféra, takže vlastne nemá za čím smútiť."

Nie je preto nič čudné na tom, ak si dieťa žiada dodržiavanie zvykov, ktoré dovtedy spájalo s imaginárnou osobou. Chce, aby ďalej zvonil zvonček, aby darčeky pod stromček položila neviditeľná ruka. Aj Jindřich Cupák si dodnes rád spomína, ako odhalil vianočnú záhadu. Počas jedných Vianoc objavil šnúrku, uviazanú o zvonček. Hneď si domyslel, že ho na diaľku ovládal otec a nezvonil Ježiško. Z čara Vianoc mu to však nijako neubralo.

Vianoce nie sú len darčeky

Prežívanie Vianoc je podľa psychológa výrazne silnejšie v kresťanských rodinách. Tu nejde iba o darčeky a vytvorenie príjemnej rodinnej atmosféry, ale o neopakovateľnú radosť z príchodu Božieho syna. Vtedy narastá aj dôvod vzájomne sa obdarovať. Priznáva to aj pani Alžbeta, ktorá má dnes už deti v tínedžerskom veku: „Keď sme sa nedávno rozprávali o tom, čo im z Vianoc najviac utkvelo v pamäti, neboli to darčeky. Pamätali si však doslova detaily z toho, ako v predstihu nacvičovali jasličkovú pobožnosť. Ako sme im šili šaty a koľko ľudí sa na nich prišlo pozrieť," povedala. Pre jedného zo synov zas patrí k nezabudnuteľným zážitkom deň, keď chodil koledovať s koledníkmi Dobrej noviny: „Bol nadšený, že v každej rodine mali iný stromček a kŕmili ich koláčmi. Vonku sa šmýkalo a stále padal. Dostal vtedy na Vianoce atlas a hneď hľadal Afriku. Chcel vedieť, kde žijú deti, ktorým svojím koledovaním pomohli."

Videl som Ježiška

Deti zo súkromnej materskej školy Ďatelinka v Martine majú vo svojich predstavách jasno. Aj tento rok im darčeky pod stromček prinesie Ježiško. Maťko Hanzuš túži po glóbuse a autíčku: „Budem si na ňom hľadať mestá aj krajiny. Ale musím sa najprv skryť, aby mi ich Ježiško doniesol. Keby som bol pod stromčekom aj ja, nemal by ich tam ako položiť."

Keď sa ho spýtame, či už Ježiška videl, zaváha: „Raz som ho zazrel cez odchýlené dvere. Držal v ruke sviečku." Dievčatám by sa ako darček pozdávala Barbie mušketierka. Vychudnutá bábika, ktorej plášť sa dá rýchlo vymeniť za šaty a maska za korunku. Miško Berchik má tiež jasno v tom, že na Vianoce k nim príde Ježiško. A to napriek tomu, že vo vianočných tradíciách jeho rodičov sú aj silné tlaky Santa Clausa a Deda Mráza. Otecko totiž pochádza z Ameriky a mamka z Ruska. „Bude to určite Ježiško. Napísal som mu, že chcem mikroskop." Začal po ňom túžiť v momente, keď sa v škôlke zhovárali o baciloch. Teraz však pôjdu bacily bokom: „Budem pod ním sledovať bunky," zaskočí nás svojimi vedomosťami.

Uhlie alebo červený trolejbus?

obr_13.jpgLukáško Kubica je presvedčený, že musí byť do Vianoc dobrý. Inak Ježiško nepríde: „My sme v škôlke všetci dobrí, lebo inak by sme dostali uhlie alebo metlu. Čo by sme s nimi robili?" Pavol Jerguš Hvizdák túži po trolejbuse. Červenom, inú farbu nepripúšťa. Ak by Ježiško taký v obchode nezohnal, môže mu ešte prikúpiť červenú farbu: „Aby som si ho mohol premaľovať," usmieva sa.

V škôlke sa už naučili niekoľko vianočných vinšov a piesní. Budú ich potrebovať. Za dobré sa treba Ježiškovi odmeniť dobrým. Aj keď ho ani tento rok asi neuvidia a bude ich detské vyznania počúvať ukrytý za oknom. A ešte jednu veľkú spoločnú túžbu majú deti z Martina. Aby bolo na Vianoce veľa snehu, lebo pod stromčekom určite nájdu aj sane, boby a lyže. Nech ich môžu vyskúšať hneď, aby sa Ježiško neurazil.

Darčeky z Ušatej hory
Iný kraj, iný mrav. Nie v každej krajine sveta nosí na Vianoce darčeky Ježiško a dokonca ich deti ani nedostanú počas Štedrého večera. Napríklad v takom Taliansku si na ne musia počkať až do Troch kráľov. Prinesie im ich nepekná čarodejnica La Befana, ktorú však deti pre jej štedrosť doslova milujú. Naopak, v Čechách by neboli Vianoce Vianocami, keby v nich chýbal Ježíšek. S tlčúcimi srdiečkami ho očakávajú aj deti v Poľsku, Maďarsku či Nemecku. Aby si však Ježiško nezodral nohy po kolená, vymysleli mu v Nemecku pomocníka. Dobrácky vianočný duch Weinachtsmann s večným úsmevom a nevyčerpateľnou energiou stíha počas čarovnej noci obehnúť všetky domácnosti, kde žijú deti.

Vo Francúzsku deti odmenia podľa toho, či boli počas roka dobré, alebo zlé. Buď sa tešia na darčeky od vľúdneho Péra Noela, alebo im hodí trstenicou po zadku Pére Fouettard. Ruské deti majú svojho Deda Mráza, ktorého na dlhé roky nanucovali aj dnešným slovenským štyridsiatnikom, Bulhari Deda Koledu, Rumuni Svätého muža - Kmotríčka. Škandinávska tradícia je zas silne poznačená škriatkami, trollmi a záhadami. Po Švédsku chodí hrbatý škriatok Jultomben s pomocníkom Julnissarom, Fíni majú svojho nenapodobiteľného Joulupukkiho. Nevzdali sa ho napriek tomu, že práve na sever krajiny, do Laponska sa im natlačila aj americká podoba Santa Clausa. Neďaleko mestečka Rovaniemi pri polárnom kruhu má Santa svoju vlastnú dedinu, ktorá funguje bez ohľadu na vianočný čas. Santa tu má vlastnú poštu, obchod a nepomýľte sa, ak zakaždým vyzerá odlišne.

V službe sa totiž striedajú viacerí Santovia, aby počas celého roka zvládali nápor turistov z celého sveta. Samotných Fínov však žiaden marketingový ťah nepresvedčí a skutočné vianočné čaro im dokáže vykúzliť až Joulupukki. Vzhľadom sa síce od Santu príliš nelíši, no podstatne viac vystihuje mentalitu tejto severskej krajiny. Žije v krajine večného ľadu, na mýtickom vrchu Korvatunturi, v preklade Ušatej hore. Aj meno Joulupukkiho vychádza zo starých severských legiend. Pomenovanie „Vianočný capko" mohlo vzniknúť z tradície odievania sa do kozích koží. Dnešný Joulupukki však s odevmi z kože nevystačí a pred polárnym chladom sa chráni kvalitnými kožušinami.

Ani vianočným zhonom sa nedá uštvať a v prípravách mu pomáhajú nielen vianoční škriatkovia - Tonttuovia, ale tiež jeho guľatučká manželka. Legendy o nej veľa nehovoria, ale vraj pečie najlepšie perníky piparkakku vo Fínsku. Toto neodmysliteľné vianočné pečivo sa vzhľadom podobá na naše perníky, namiesto badiánu, anízu a klinčekov v nich však silne dominuje chuť ďumbieru. A keď je už všetko pripravené a napečené, vyráža Joulupukki na saniach, ťahaných sobmi za deťmi. Všade ho už netrpezlivo čakajú.
Z listov, ktoré napísali slovenské deti Ježiškovi na Vianočnú poštu v Rajeckej Lesnej:
Milý Ježiško,
poprosil som maminu, aby ti napísala, lebo ja to ešte neviem. Prosím ťa, prines ockovi notebook, lebo z toho, ktorý teraz má, som mu už dvakrát vytrhol medzerovník a ten prestáva fungovať. Pokúsim sa polepšiť, sľubujem.
Matúško, Bratislava

Ahoj Ježiško
Chcem ťa o niečo poprosiť. Viem, že máš od detí veľa listov. Iba chcem, aby si mi splnil dve želania. Prosím si od teba, Ježiško, aby si mi toto splnil. Aby moja maminka a tatinko žili veľa rokov a potom ešte chcem, aby moja rodina bola zdravá. Prosím, Ježiško, odpíš mi a splň mi to. Ďakujem.
Paulínka, Bratislava

Milý Ježiško
Veľmi Ťa prosím o gitaru, lebo to si najviac želám, ostatné darčeky nechám na Teba. Snažil som sa poslúchať, učím sa a športujem k radosti rodičov. Budem sa ešte viac snažiť maminku prekvapovať a pomáhať jej. Ak môžem, mám ešte jednu prosbu a to, pre maminku rám na obrázok, ktorý jej k Vianociam namaľujem. Ďakujem.
Miško, Bratislava

Milý Ježiško!
Mám ťa veľmi rád. O chvíľu prídu Vianoce. Veľmi sa na ne teším. Stromček bude pekne ozdobený. Na štedrovečernom stole bude veľa sladkostí, čokoláda, ryba, kapustová polievka a oblátky s medom. Ja by som si želal pod stromček najviac notebook s internetom. Autobus s otváracími dverami, DVD prehrávač a cédečká s rozprávkami. To by ma najviac potešilo. Za darčeky ďakujem.
Róbert, Jelenec

Ahoj Ježiško
Ja by som veľmi chcela mačičku. Zrieknem sa všetkých hračiek na tieto Vianoce. Nechcem ani pokladničku, iba mačičku. Prosím, prosím, prosím. Ježiško, naozaj nechcem nič iba mačičku. Ahoj na celý rok.
Julka, Hrachovo

Môj drahý priateľ Ježiško
Na Vianoce si želám diár s dotykovým displejom, 2 nohavice, 2 tričká a úsmev mamičkinej tváre a aby bola celá naša rodina šťastná. Ďakujem ti za moje želania.
Tvoja Nikolka, Beluša

Milý Ježiško
Ďakujem za všetky predchádzajúce listy, čo som od teba dostala. Veľmi sa teším na Vianoce, hlavne na darčeky, ktoré by som si priala, a samozrejme aj zdravie. Priala by som si Barbie, ktorá ma sukňu aj krídla v jednom, Little Sunshine, glóbus, detskú encyklopédiu dinosaurov, knižky z edície Čarovná dúha, Kamila sladká víla, Grétka víla s poníkom, Laura víla so šteniatkom, Medvedík, na ktorého sa píše, Barbie ako mušketierka. Ja viem, že mi nemôžeš dať všetko, ale poteším sa každému darčeku. Ďakujem.
Ninka, Piešťany

Milý Ježiško
Ja by som chcel internet a tlačiareň. Vieš, v škole si myslia, že sme už dospelí a musíme vedieť pracovať aj s internetom a tlačiarňou. Veľmi túžim po vrtuľníku na ovládanie a po bajkerskej prilbe. Nový mobil by som tiež veľmi potreboval, chcem ísť cez leto na dovolenku k moru... Myslíš, že sme my deti veľmi náročné? Dúfam, že ti to neprekáža... Nezabúdam ani na moju rodinu. Ocko pracuje od rána do večera, niekedy nás ani nevidí... Chcem pre neho dovolenku, aby sme sa mohli spolu pohrať... Veľmi pekne ti ďakujem za všetkých.
Ondrej, Topoľčany

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 2. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 3. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 4. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 5. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 6. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 7. Takto ochránite peniaze pred infláciou
 8. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 9. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 10. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 1. 365.bank prináša digitálnu hypotéku s možnosťou podania žiadosti
 2. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 3. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 7. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 10 206
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 464
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 404
 4. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 253
 5. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 4 759
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 704
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 2 993
 8. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 481
 9. Nechajte kryptomeny na Fumbi 2 167
 10. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna 2 034

Blogy SME

 1. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Aké ťažké je ľahko odpustiť?
 2. Miro Jankes: Októbrový výber
 3. Stanislav Martinčko: Poľovačka na zajace a 50 000 Eur v zlate !!
 4. Štefan Vidlár: Velká ponosa, ukradli mi šecko spred nosa
 5. Peter Biščo: Zakliata krajina v srdci Európy.
 6. University of New York in Prague: UNYP spája sily s Českým olympijským tímom a Jaromírom Jágrom
 7. Igor Múdry: Ostrá (ako britva)
 8. Pavel Macko: Chatagate je vysoká hra
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 355
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 9 767
 3. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 655
 4. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 333
 5. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 5 034
 6. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha". 4 849
 7. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 4 791
 8. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 4 671
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Z hazardných hier očakáva mesto Žilina príjmy na úrovni 300-tisíc eur.


1 h

Diskusiu vysielame vo štvrtok 28. októbra o 10. hodine.


25. okt
Covid mapa platná od 1. novembra.

Nové rozdelenie okresov platí od pondelka 1. novembra.


7 h

Pozrieme sa aj na tieto novinky: Hokejová reprezentácia privítala mladíkov, darilo sa aj Slovákovi v zámorí.


9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľuďom sa jej správanie nepáčilo, zavolali políciu.


26. okt

Známy podnik na Nábreží Oravskej priehrady plamene úplne zničili.


5 h

Juh Banskobystrického kraja je celkovo na tom v zaočkovanosti najhoršie v krajine.


26. okt

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši prerušil vyučovanie na týždeň.


26. okt

Blogy SME

 1. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Aké ťažké je ľahko odpustiť?
 2. Miro Jankes: Októbrový výber
 3. Stanislav Martinčko: Poľovačka na zajace a 50 000 Eur v zlate !!
 4. Štefan Vidlár: Velká ponosa, ukradli mi šecko spred nosa
 5. Peter Biščo: Zakliata krajina v srdci Európy.
 6. University of New York in Prague: UNYP spája sily s Českým olympijským tímom a Jaromírom Jágrom
 7. Igor Múdry: Ostrá (ako britva)
 8. Pavel Macko: Chatagate je vysoká hra
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 355
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 9 767
 3. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 655
 4. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 333
 5. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 5 034
 6. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha". 4 849
 7. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 4 791
 8. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 4 671
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu