ŽILINA. Po vírusovej hemoragickej septikémii (VHS), ktorá tento rok zničila niekoľko chovov lososovitých rýb, visí nad slovenskými rybochovnými zariadeniami ďalšia hrozba nebezpečného vírusového ochorenia.
V Českej republike potvrdili dva prípady Koi herpes vírusovej infekcie (KHV) - choroby, ktorá spôsobuje závažné straty v chovoch kapra rybničného. Vírus pomenovali podľa okrasnej ázijskej formy - tzv. koi kapra.
Ako pre TASR povedal ichtyológ Peter Marták, choroba sa prejavuje patologickými zmenami spôsobujúcimi rozsiahle nekrózy, až vypadávaním žiabrových lístkov. Klinicky sa choroba prejavuje nepravidelným plávaním, zrýchleným dýchaním a dezorientáciou kaprov, ktoré sa zhromažďujú pri hladine a prítoku. Charakteristickým znakom ochorenia na KHV je prísna druhá špecifickosť - napáda výhradne len kapry, ostatné druhy kaprovitých rýb choroba nenapadne, a to ani v zmiešaných osádkach.
Ochorenie vzniká pri teplote vody 18 - 26 stupňov, pri nižšej teplote vody ryby klinicky neochorejú, no naďalej zostávajú nosičmi vírusu. Nákaza sa prenáša kontaktom s chorými rybami, ale aj vodou a možný je i mechanický prenos vírusu vodným vtáctvom. To však len na krátku vzdialenosť.
"Aktuálne vyšetrenia na KHV, ktoré sme robili v našich výrobných strediskách, sú negatívne," informoval TASR vedúci odboru výroby Rady Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) v Žiline Tibor Krajč. Rada SRZ má osem stredísk na chov kaprovitých rýb, ktoré produkujú kapry aj na vianočný trh.
Vyšetrenia na KHV má Národné referenčné laboratórium pre choroby rýb v Dolnom Kubíne zaradené do veterinárnej prevencie a ochrany územia Slovenska. "Na KHV sme vyšetrili všetky chovy kapra, ktoré si dala urobiť Štátna veterinárna a potravinová správa, všetky s negatívnym výsledkom. Vyšetrili sme chovy registrované na ministerstve pôdohospodárstva," povedala pre TASR vedúca Národného referenčného laboratória pre choroby rýb v Dolnom Kubíne Miroslava Vankúšová s tým, že miestne a mestské organizácie Slovenského rybárskeho zväzu zatiaľ o vyšetrenie na KHV nepožiadali.
Choroba sa prvýkrát podľa Vankúšovej objavila v Indonézii a Číne, a keďže v stredoeurópskych podmienkach neboli ryby na túto chorobu zvyknuté, v okolitých štátoch spôsobili 90 až 100-percentný úhyn rýb.
"KHV je ochorenie, ktoré podlieha povinnému hláseniu. Všetko závisí na chovateľoch. Ak si to oni ustrážia, nehrozí rozšírenie choroby na Slovensku," doplnila Vankúšová, pričom poukázala na opatrenia prijaté v súvislosti s tohtoročným výskytom vírusového ochorenia lososovitých rýb. Šírenie vírusu sa zastavilo i preto, že chovatelia zlikvidovali celé chovy.
Milovníci štedrovečerného kapra však môžu byť podľa Martáka pokojní. "Choroba nemá žiadny vplyv na kvalitu a chuť rybacieho mäsa a teda ani na zdravie človeka. Na Slovensku ju nezaznamenali, a tak o kvalitu štedrovečerných kaprov netreba mať najmenšie obavy," dodal Marták, pričom zdôraznil, že KHV už zasiahla všetky kontinenty okrem Austrálie.