ŽILINA. Okrem bohatých skúsenosti a názorov predstavil divákom v priestoroch Nadácie Polis v Žiline aj svoje fotografie z rôznych kútov sveta. „Ľudia, ktorí na ne pozerajú, sa pýtajú, prečo fotím práve prírodu. Ako veriaci kňaz môžem povedať, že láska k človeku môže začať aj láskou k prírode a jej rešpektovaniu. Fotografiami chcem viesť ľudí k úžasu, ak sa mi to aspoň trochu podarilo, tak som rád. Podstatné v živote je vedieť žasnúť, aspoň na chvíľu sa otvárame pre niekoho iného," povedal Jozef Šelinga.
Rozhodujúci bol pre neho desiaty rok života, kedy sa po bezstarostnom detstve ocitol v nemocnici s nádorom, čo ho veľmi poznačilo. „Keď som sa vrátil do školy medzi deti, tak som bol vo vnímaní niekde inde. V pätnástich som sa vybral na zábavu a chcel som prežívať to, čo moji kamaráti, ale bol to podľa mňa umelý svet. Viedlo ma to k premýšľaniu, ako by som mohol pomáhať iným. Keďže som bol vychovávaný v kresťanskej rodine, rozhodol som sa pre kňazstvo," povedal ku svojmu rozhodnutiu Jozef Šelinga.
Do Žiliny prišiel ako kaplán, vtedy často navštevoval nemocnicu. V roku 1984 to však nebolo jednoduché, ak chcel ísť kňaz do nemocnice, musel mať rôzne povolenia. Časom sa stal odborníkom na prácu s deťmi a vynikajúcim katechétom. Pri práci s mladými využíva aj svoje fotografie z prírody, na základe ktorých diskutuje so žiakmi o rôznych negatívnych i pozitívnych životných javoch a situáciách.
Počas diskusného podvečera v piatok 27. novembra Jozef Šelinga premietol aj niekoľko fotografií, ku ktorým nič nehovoril. Nechal na divákov, aby na nich pôsobili bez slov. „Počas štúdia v Paríži som sa zapísal aj na audiovizuálny kurz. Tu sa rodil môj záujem o obrazy a fotografie. Dozvedel som sa, že existuje aj vizuálna reč, učil som sa touto rečou rozprávať. Tiež má svoju gramatiku, je to krásne, keď sa človek do nej ponorí. Parížu vďačím za to, že ma naučil vstúpiť do obrazov. Učím aj študentov, ako obrazy pôsobia na naše zmysly," prezradil Jozef Šelinga. Ako býva zvykom pri diskusných večeroch, ktoré organizuje Nadácia Polis v Žiline, po úvodnom rozhovore moderátora s hosťom majú diváci možnosť priamo osloviť pozvanú osobnosť a položiť svoje otázky. Moderátorom večera bol filozof Tibor Máhrik, sála na Mariánskom námestí bola opäť plná. Seriál diskusných stretnutí Farby môjho života už má svoj pravidelný divácky okruh, vždy sa objavia aj noví návštevníci.
Autor: Števo Kolesár