Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

V Kraso klube veria v ďalšie úspechy

Krasokorčuľovanie má v Žiline tradíciu už od päťdesiatych rokov minulého storočia. V nej sa snaží pokračovať aj Kraso klub Žilina.

Spoločná fotografia pretekárov, tréneriek a vedenia Kraso klubu Žilina.Spoločná fotografia pretekárov, tréneriek a vedenia Kraso klubu Žilina. (Zdroj: ARCHÍV KRASO KLUBU ŽILINA)

ŽILINA. Kraso klub Žilina existuje od roku 1990. Historicky nadviazal na činnosť krasokorčuliarskeho oddielu, ktorý bol založený už v roku 1953 a pôsobilo v ňom viacero vynikajúcich krasokorčuliarov. V 50.-60. rokoch patrili odchovanci klubu k československej špičke. Z tohto obdobia bol najúspešnejší Peter Bartosiewicz, ktorý sa ako prvý Žilinčan v histórii zúčastnil na Olympijských hrách v kategórii športových dvojíc (1964 a 1968).

Z tohto obdobia treba spomenúť aspoň mená Jirásek, Eichlerová, Remšíková, Beneková a Mrázová. Z novodobej histórie treba spomenúť najúspešnejšiu odchovankyňu žilinského krasokorčuľovania Zuzanu Babjakovú, rodenú Paurovú, ktorá bola viacnásobnou majsterkou SR a účastníčkou ME, MS a ZOH.

Skryť Vypnúť reklamu

Súčasnosť je o mladých

V žilinskom Kraso klube sa momentálne venujú predovšetkým deťom a mládeži, ale postupne chcú vybudovať klubovú pyramídu. „Pre sezónu 2009/2010 máme v príprave pätnásť pretekárov výkonnostnej triedy vo veku od 6 do 13 rokov. Okrem nich máme jednu pretekárku štartujúcu v interpretačnom korčuľovaní a tri deti, ktoré sú v kategórii Hviezdičky. Je to kategória, v ktorej sa ešte iba zoznamujú s atmosférou, ktorá je na súťažných pretekoch. Sú už hodnotené, ale body za získané umiestnenia sa nepočítajú do Pohára oddielov. Je to pre nich niečo ako generálka pred prvou súťažnou sezónou. V prípravke máme ešte šesť 4-5-ročných adeptov, u ktorých uvidíme, či to zvládnu aj oni, aj ich rodičia, vstávať skoro ráno a absolvovať tréningy," predstavila v skratke športovcov Kraso klubu predsedkyňa klubu Katarína Smutná.

Skryť Vypnúť reklamu

Pretekárov si v klube nehľadajú iba v Žiline, ale majú v ňom aj športovcov z okolia. „U nás máme aj deti zo širšieho okolia Žiliny, napríklad, z Rajca alebo Kysuckého Nového Mesta. Pomer dievčat a chlapcov v našom klube je asi desať k jednému, čo v minulosti až tak výrazné nebolo a zvyčajne bol pomer chlapci - dievčatá 1:3. Sú však chlapci, ktorí nie sú na kontaktné športy a práve takí sa nájdu v krasokorčuľovaní," hovorí Smutná, ktorá tvrdí, že so záujmom detí o tento šport problém nemajú.

„Vnímame zvýšený záujem detí o krasokorčuľovanie, k čomu dopomohla možno aj televízna show známych osobností na ľade. Deti chcú korčuľovať, len im treba vytvoriť podmienky pre tento šport. Najväčšie problémy nastávajú v puberte, kedy je ťažšie udržať deti pri akejkoľvek zmysluplnej činnosti."

Skryť Vypnúť reklamu

Zlepšujú sa

Pár rokov dozadu sa Kraso klub Žilina spomedzi slovenských klubov krasokorčuľovania nemohol pýšiť poprednými priečkami, no situácia sa zlepšuje.

„V minulej sezóne sa nášmu klubu podarilo v rámci Slovenského pohára obsadiť ôsme miesto, čo je oproti dvom rokom späť, kedy sme naštartovali systematickú prácu v klube, posun o rovnú polovicu dopredu. Radi by sme sa postupne prepracovali v hodnotení klubov ešte vyššie," predstavila športové plány šéfka žilinského klubu.

Najlepšie si v Slovenskom pohári v minulej sezóne počínala Zuzka Lalinská v kategórii mladších žiačok, ktorá skončila na 4. mieste. V kategórii mladšie nádeje obsadila celkové 7. miesto Katka Smutná, Šarlotka Pozsonyiová bola ôsma. „Počty pretekárov v jednotlivých kategóriách sa rôznia, u chlapcov niekedy súťažia traja - štyria pretekári, medzi dievčatami ich býva neraz aj štyridsať. Preto sú v niektorých kategóriách cenné aj miesta v prvej desiatke štartujúcich," objasnila Smutná pozadie úspechov.

Domáce trénerky

Trénerský tím Kraso klubu Žilina je postavený na hlavnej trénerke Michaele Lalinskej, ktorá je odchovankyňou Kraso klubu Žilina a bola viacnásobnou majsterkou Slovenska a vicemajsterkou Československa. „Jej rukami prešlo v tréningovom procese už množstvo detí. Ona riadi tréningovú a športovú prípravu. Okrem nej máme
v klube päť tréneriek športovej prípravy a dve trénerky špeciálne na tanečnú a baletnú prípravu," vyratúva Smutná počet odborníčok, ktoré sa venujú mladým športovcom.

V klube by chceli do budúcnosti angažovať ešte jedného profesionálneho trénera, pretože počet detí v klube narastá. Ak sa zrealizuje projekt ŠportCentra Karpatská, tak to bude doslova nevyhnutné," povedala Smutná.

Predstavia sa aj doma

Krasokorčuliarska sezóna začína 20. novembra prvými pretekmi v Prešove. Katarína Smutná zhrnula, ako taká príprava na súťaže prebieha. „Prípravu na blížiacu sa sezónu sme začali v máji. Okrem tréningov na suchu sme absolvovali aj sústredenia v Piešťanoch, Nitre a po prvýkrát sme zorganizovali týždenné sústredenie aj doma v Žiline. Na jeseň sme sa snažili natrénované preniesť do choreografií a momentálne finišujeme s dolaďovaním jednotlivých programov do takej podoby, v akej by ich mali pretekári predvádzať aj na súťažiach."

Jedna z nich bude aj v Žiline, kde sa 19. a 20. decembra predstaví v rámci pretekov Slovenského pohára na 29. ročníku Veľkej ceny Žiliny - Memoriáli Jozefa Lojkoviča slovenská špička. „Naši pretekári by celkovo počas sezóny mali absolvovať približne 10-15 súťaží. Radi by sme sa v tejto sezóne udržali v prvej desiatke klubov na Slovensku," plánuje predsedkyňa klubu.

Učia deti aj dospelých

Postupom času bol Kraso klub donútený rozvíjať aj inú ako tréningovú a pretekársku činnosť. Až do roku 2007 bola totiž ľadová plocha v Žiline zadarmo. V súčasnosti je spoplatnená, čo klubu zvyšuje náklady. Na druhej strane však „vybojovali" u vedenia zimného štadióna, aby mali pevne stanovený rozpis tréningov, ktorý by sa nemenil z týždňa na týždeň. Športový oddiel by sa sám neuživil, preto v ňom začali spájať príjemné s užitočným.

„Všetko zlé je na niečo dobré, pohli sme rozumom a rozbehli školu korčuľovania na ľade, in-line korčuľovania a začali sme organizovať letné sústredenie. Príjmy z tejto činnosti nám pomáhajú čiastočne vykryť náklady na prenájom ľadu a mzdy zamestnancov Kraso klubu. Na druhej strane, týmto spôsobom získavame nových adeptov do nášho klubu, keď deti, u ktorých vidíme vlohy pre náš šport, oslovujeme s ponukou pokračovať v krasokorčuľovaní aj na športovej báze. Nábory do klubu tak nemusíme robiť," zhrnula Smutná.

Na verejnom korčuľovaní sa iba jazdí

Škola korčuľovania je pre široké spektrum ľudí. „Začíname s deťmi od tri a pol roka až po 50-ročných účastníkov. Škola je pre deti, mládež aj dospelých a rovnako tak pre začiatočníkov aj pokročilých. Ideálny stav je, keď sú v jednej skupine deti a v druhej rodičia. Mám úprimnú radosť, keď vidím rodiny takto tráviť svoj čas. Na verejnom korčuľovaní síce ľudia jazdia a majú pocit, že korčuľujú. Veľmi veľa však z korčuľovania nevedia, čo zistia až v našej škole," hovorí predsedníčka a manažérka Kraso klubu v jednej osobe.

Na školu korčuľovania sa adepti prihlasujú aj napriek kríze. „Ľudia chcú športovať. V minulej zime sme mali o školu korčuľovania enormný záujem, preto sme sa tento rok rozhodli rozšíriť ponuku. Letné obdobie sme sa zase rozhodli využiť na zdokonaľovanie ľudí v jazde na in-line korčuliach v letnej škole in-line korčuľovania. Odstraňujeme tak negramotnosť detí aj dospelých v jazde, aby vedeli bezpečne zastaviť, zmeniť smer jazdy
a zvládali aj náročnejšie situácie," hovorí Katarína Smutná o projektoch Kraso klubu Žilina.

Na telocviku sa učia korčuľovať

Od jesene spustil Kraso klub Žilina aj pilotný projekt výučby korčuľovania pre žiakov tretieho ročníka v rámci telesnej výchovy na Základnej škole Karpatská. „Do prvého kurzu sa nám prihlásilo 50 detí, ktorým škola upravila aj rozvrh. Autobus ich ráno odvezie spred školy na zimný štadión, kde sa im venujú trénerky a doprovod. Chceme v tomto projekte pokračovať, časom možno aj formou nejakého krúžku, aby sme využili ľadovú plochu v časoch, kedy je nevyužitá a deťom zmysluplne vyplnili čas. Na Základnej škole Karpatská, s ktorou už tretí rok spolupracujeme, nám celkovo vychádzajú v ústrety. Aj naše deti zo športovej prípravy smerujeme na túto školu, pretože majú k dispozícii gymnastickú prípravu v špeciálnej hale a od školy si prenajímame telocvičňu a zrkadlovú sieň," pochvaľuje si spoluprácu Katarína Smutná.

Na špičku treba podmienky

Kedy bude ďalší šampión či olympionik zo žilinskej liahne? „V Žiline môže vyrásť ďalší olympionik iba vtedy, ak sa zlepšia podmienky na prípravu a športovci nebudú musieť chodiť na ľad o šiestej ráno, ale, napríklad, o tretej popoludní. Momentálne nemáme výrazný talent, ale podľa štatistík vychádza na jedného špičkového pretekára v prípravke minimálne 500 až 1000 krasokorčuliarov. Všetci v klube musíme systematicky tvrdo na sebe pracovať, trénovať, zlepšovať sa a ja verím, že úspech sa jedného dňa dostaví," zakončila Katarína Smutná.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 37 992
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 498
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 962
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 264
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 996
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 8 507
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 332
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 949
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 725
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 623
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Situácia v Žiline je po otvorení odberových miest pokojná.

2 h

Poliaci sú rozmiestnení v okresoch Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Martin, Ružomberok a Tvrdošín.

3 h
Testovanie na koronavírus.

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v Žiline.

6 h

Informácie k organizácii skríningového testovania na ochorenie COVID-19 počas víkendu od 23. do 24. januára v Žiline.

9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V druhom kole malo pozitívne testy 1,02 percenta testovaných. Na Borovej ulici však číslo vyskočilo na 6,45 percenta.

22. jan

Prednostka neodpísala, rezort vnútra poslal len všeobecné stanovisko.

21 h

Policajti začnú novú technológiu využívať od soboty.

19 h

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

21. jan

Už ste čítali?