ŽILINA. Po tom, čo sa skupine poslancov nepodarilo odvolať viceprimátora a čo vypršalo ultimátum, ktoré dali vedeniu klubu, sa nič nestalo.
Termín nedodržali
K 20. novembru sa mala odtrhnúť skupina poslancov z občianskeho združenia Za krajšiu Žilinu a vytvoriť nový klub nezávislých poslancov. Vypršalo ultimátum, ktoré dali zástupcovi primátora Michalovi Horeckému na odstúpenie z funkcie, čo sa nestalo.
„Ďalej sa musíme stretnúť a prijať väčšinovú dohodu o ďalšom postupe," hovorí poslanec Dušan Maňák. Teraz sa poslanci venujú materiálom na posledné tohtoročné mestské zastupiteľstvo. Viac o svojom pôsobení v klube prezradia na tlačovej besede.
„Naše výhrady nesmerujú proti strane, ale proti spôsobu, ako je vedené mesto. Keďže som aj členom SDKÚ-DS, považoval som za slušné vyvinúť iniciatívu a informovať centrálu SDKÚ-DS o situácii v Žiline skôr, než padne definitívne rozhodnutie," povedal Ľubomír Bechný.
Klub sa podľa Evy Országhovej rozdelil názorovo už pri zriadení vecného bremena pre obchodné centrum a ďalšia spolupráca sa ukázala ako nemožná. „Našu nespokojnosť sme dali patrične najavo a sme pripravení po korektných krokoch na odtrhnutie," povedala Eva Országhová.
Nespokojných je sedem členov klubu: Ľubomír Bechný, Juraj Gallo, Anna Lovritšová, Stanislav Lajda, Dušan Maňák a Eva Országhová. V minulosti už vystúpili Peter Ničík a Marián Zrník, v týchto dňoch Soňa Turčányiová.
V klube čakajú, čo bude. „Keďže požiadavka na odstúpenie viceprimátora nebola naplnená, očakávam avizovaný odchod skupiny poslancov z poslaneckého klubu. Ak nie, tak čakáme na ich predstavu," reagoval predseda klubu Peter Fiabáne. S odídencami chce rokovať o možnej spolupráci do konca volebného obdobia. „Budeme hľadať prienik v tých veciach, ktoré nás spájajú. Vidím to ako možnosť úspešne dotiahnuť do konca toto volebné obdobie," dodal Fiabáne.
Opozícia sa čuduje
Nad dianím v klube SDKÚ krútia hlavami poslanci mestského zastupiteľstva z opozičných strán. Juraj Popluhár (SMER) si myslí, že to nie je taktické.
„SDKÚ spravila chybu, keď si nedokázala svoje problémy vyriešiť v svojich radoch a ako vládnuca strana sa rozpadla," povedal Popluhár. „O čo im ide, aby mesto prosperovalo, alebo o vybavovanie si nejakých osobných vzťahov, sympatií, antipatií?" pýta sa Štefan Zelník z SNS.
Obaja sa zhodujú, že v mestskom parlamente sa nerozhoduje podľa toho, kto oblieka aké stranícke tričko. „Ak je dobrý návrh, tak ho vždy podporíme. Tu ide o mesto, nie o politické strany," hovorí Zelník.
Hľadanie podpory u opozičných strán, hlavne u SNS, ktorej predseda Ján Slota viedol mesto 16 rokov, si v minulosti vyčítali navzájom oba tábory v klube SDKÚ. Fiabáne to považuje za nezmysel. „V zastupiteľstve ide o hľadanie podpory naprieč celým politickým spektrom. Takéto obvinenia odmietam," hovorí Fiabáne.
Politológ: Uvidíte pred voľbami
Podľa politológa Miroslava Kusého však nie je celkom jedno, za akú stranu mestskí poslanci kopú. „Celkom jedno to nie je. Centrála každej partaje pozorne sleduje, čo sa deje v regióne a vyvodzuje z toho závery," hovorí Kusý.
Do rozhodovania podľa neho vstupujú politické záujmy a vytĺkanie politického kapitálu. „Niekedy je politický pohľad na vec dôležitejší ako vecný. Síce sa riešia problémy mesta, ale aj ľudia z toho mesta budú voliť do parlamentu. Preto treba zatlačiť, aby volič videl, že poslanci našej strany sú tí najlepší," myslí si Kusý.
Dá sa podľa neho očakávať, že výhrady k spolupráci s opozičnými stranami, najmä SNS, sa budú vyťahovať v rámci straníckeho boja, keď sa bude chýliť k ďalším voľbám. Tie najbližšie komunálne nás čakajú v decembri 2010.